, wtorek 30 listopada 2021
Czas na czASKina, czyli VIII Studencki Przegląd Filmowy
czASKina organizowany jest przez studentów III roku Pedagogiki o specjalności Animacja Społeczno-Kulturalna. fot. materiały prasowe  Dodaj do Facebook

Czas na czASKina, czyli VIII Studencki Przegląd Filmowy

Przed nami już VIII z kolei Studencki Przegląd Filmowy czASKina. Przegląd organizowany w ramach zajęć dydaktycznych zaczyna na stałe wpisywać się w kalendarz cieszyńskich imprez kulturalnych. Motywem przewodnim tegorocznego przeglądu będzie \"gorzki śmiech\", czyli projekcje pobudzające do śmiechu, ale zarazem i do refleksji.
czASKina, (nazwa zawiera skrót pochodzący od specjalności animacja społeczno-kulturalna) organizowany jest przez studentów III roku, którzy w ramach pracowni dyplomowej przygotowują przegląd filmowy, który obecnie odbywa się w marcu. - Przygotowania do imprezy rozpoczynają się już w październiku, a kilkunastoosobowa grupa studentów musi zorganizować przegląd, by uzyskać zaliczenie przedmiotu - mówi dr Ewelina Konieczna, prowadząca przedmiot.

Inicjatorkami takiej formy zaliczenia były Patrycja Nowak i Urszula Szwed, które zaproponowały, by właśnie w ramach zajęć studenci zorganizowali przegląd filmowy. Każda osoba odpowiedzialna jest za konkretne zadania. Trzeba zadbać o promocję przeglądu, zdobyć sponsorów, przygotować imprezy towarzyszące, a przede wszystkim wybrać repertuar. - Studenci mają co robić, po udanej imprezie każdy z nich będzie rozliczany z tego, co zrobił i na tej podstawie otrzyma zaliczenie. Przez ostatnie 3 lata czASKina organizowany był społecznie, poza obowiązującymi zajęciami. Niestety, studenci różnie na to reagowali, zdarzały się osoby, które bardzo chętnie angażowały się w przygotowania, ale były także takie, którym w ogóle nie zależało, dlatego myślę, że taki bicz w postaci zaliczenia jest motywujący, by jak najlepiej zorganizować przegląd - dodaje Konieczna.

Repertuar przeglądu filmowego zależy od preferencji odbiorczych studentów. Przeważnie są to filmy, które zdobywają nagrody na różnych festiwalach kina artystycznego. - Filmy muszą przekazywać konkretne wartości i skłaniać do refleksji, ale też nie mogą być zbyt trudne w odbiorze, bo wtedy widz po prostu wychodzi z kina - mówi Ewelina Konieczna. W tym roku studenci wybrali dla nas m.in. "Essential Killing" Jerzego Skolimowskiego, "Wyjście przez sklep z pamiątkami" Banksy'ego, czy "Soul Kitchen" Fatih Akina.

Początkowo przegląd odbywał się w auli Uniwersytetu Śląskiego, jednak z powodu jej zamknięcia czASKina przeniósł się do kina "Piast". Kierownik kina Marek Mendroch współpracuje z uniwersytetem od samego początku trwania festiwalu, udostępnia salę kinową, a przede wszystkim pomaga w zdobyciu kopii filmowych.

PISALIŚMY: Kubeł zimnej wody - rozmowa z najmłodszym radnym w Cieszynie

czASKina to nie tylko filmy, to także imprezy towarzyszące. Koncerty muzyczne, przedstawienia teatralne i kabaretowe oraz projekcje filmów dokumentalnych i amatorskich. - Dla wszystkich uczestników przeglądu przygotowaliśmy mnóstwo dodatkowych imprez, na niektóre wstęp jest płatny, ale te osoby, które wykupią karnet na wszystkie projekcje, będą miały bezpłatne wejście na imprezy towarzyszące - mówi Asia Gańczarczyk, jedna ze studentek organizujących tegoroczny czASKina. - W tym roku na scenie muzycznej wystąpi m.in. zespół Drenkrom oraz Boombastic soundsystem, a we wtorek poza regularnymi projekcjami w kinie w sali konferencyjnej UŚ odbędą się pokazy filmów studenckich powstałych w Cieszynie. Dużo będzie się działo podczas tegorocznego przeglądu - dodaje Gańczarczyk.

- Przygotowywany w ramach zajęć dydaktycznych przegląd filmowy czASKina ma na celu przygotowanie studentów animacji społeczno-kulturalnej do działań praktycznych w zakresie upowszechniania kultury filmowej oraz promocję, w ramach imprez towarzyszących twórczości artystycznej studentów cieszyńskich wydziałów Uniwersytetu Śląskiego - mówi Ewelina Konieczna. - Dzięki zorganizowaniu takiego przeglądu nabywamy cenne dla nas doświadczenie, które z pewnością wykorzystamy w przyszłości. Uczymy się wszystkiego od podstaw, zdobywamy cenne kontakty - dodaje Asia Gańczarczyk.

Przegląd filmowy czASKina odbędzie się od 21 do 23 marca. Pojedyncze bilety i karnety będą dostępne na terenie Uniwersytetu Śląskiego oraz w kasach kina. Karnet będzie upoważniał do wstępu na wszystkie projekcje i imprezy towarzyszące.

Patronat nad imprezą objął portal gazetacodzienna.pl

Dla naszych Czytelników mamy niespodziankę, już w przyszłym tygodniu będą do wygrania 2 karnety na 8. Studencki Przegląd Filmowy czASKina!
Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

dobry repertuar :)

'AUTOR WIDMO' naszego Romusia P.

proszę dołożyć do repertuaru 'Medium' Clinta Eastwooda oraz 'TULPAN' a może 'JAK ZOSTAĆ KRÓLEM"

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama