, środa 3 marca 2021
Cesarz ratuje budżet muzeum
Sklepik przy wejściu do cieszyńskiego muzeum pełen jest ck pamiątek. fot. WO Dodaj do Facebook

Cesarz ratuje budżet muzeum

WO
W Muzeum Śląska Cieszyńskiego kupować można już nie tylko filiżanki z wizerunkiem cesarza Franciszka Józefa I, ale nawet koszulki z podobizną monarchy.
Cieszyn pełen jest zabytków związanych z Habsburgami, które odwiedzają turyści. Przez lata jedyną pamiątką, jaką wywozili z miasta był folder. Narzekali, że przydałoby się coś jeszcze. Muzeum Śląska Cieszyńskiego postanowiło zaspokoić potrzeby przyjezdnych i najpierw wypuściło kartki pocztowe oraz plakaty, a potem gipsowe popiersia z miłościwie panującym cesarzem.

Pomysł tak się spodobały turystom, że z czasem muzeum zaproponowało kolejne niezwykłe ck pamiątki; filiżanki z podobiznami cesarza Franciszka Józefa I oraz jego żony, Elżbiety Wittelsbach von Bayern, lepiej znanej jako Sisi. Porcelanowe filiżanki wykonał sponsor, a dochód z ich sprzedaży trafiał na konto muzeum.

— Postanowiliśmy pójść dalej, bo gadżety dobrze się rozchodzą, a ma mamy pieniądze na łatanie dziur w budżecie — mówi Marian Dembiniok, dyrektor placówki.

Najnowszym hitem są koszulki z nadrukowanymi podobiznami monarchów. Ponadto w muzeum można sobie zamówić T-shirt ze zdjęciem wybranego eksponatu. Sztuka kosztuje 35 zł. W sprzedaży pojawiły się już również nowe wzory porcelany. — Turyści mają ciekawe pamiątki, a my trochę grosza — mówi dyrektor muzeum.
Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Mam dylemat. Ten pomink w parku to Pana Ficka czy tego smuntnego Pana "na cokole"?

Franz Josef ciągnął tak długo aż wszystko wygorało. Pomyślcie o tym kochani

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama