, piątek 26 kwietnia 2024
Rzecz na światowym poziomie
Mariusz Andrukiewicz (w środku) odbiera nagrodę od Ewy Gołębiowskiej i wiceburmistrza Cieszyna Włodzimierza Cybulskiego. fot. Wojciech Trzcionka 



Dodaj do Facebook

Rzecz na światowym poziomie

TWO
Rzecz na światowym poziomie

Nagrodę odbierają przedstawiciele bytomskiej CSW Kronika. fot. Wojciech Trzcionka


Rzecz na światowym poziomie

Nagrodę odbierają przedstawiciele firmy Mount ze Świętochłowic. fot. Wojciech Trzcionka


Rzecz na światowym poziomie

Pokonkursowa wystawa w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie potrwa do 1 sierpnia. fot. Wojciech Trzcionka

W Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie rozstrzygnięto dziś jubileuszową, piątą edycję konkursu „Śląska Rzecz”, którego celem jest promocja firm z województwa śląskiego w Polsce i poza granicami kraju. Nagrody „Śląskiej Rzeczy” odebrały firma Mount ze Świętochłowic, bytomska CSW Kronika i Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem” z Cieszyna.
Zgodnie z regulaminem, do konkursu mogły być zgłaszane realizacje, które zostały wdrożone do produkcji w 2009 roku oraz odznaczają się innowacyjnością i ciekawym designem. 26 kwietnia w Cieszynie jury konkursu „Śląska Rzecz” złożone zarówno z osób zawodowo zajmujących się wzornictwem, jak i przedstawicieli środowiska biznesu, wybrało zwycięzców w kategoriach „produkt” oraz „projekt graficzny” i nominowało produkty i projekty do pokonkursowej wystawy. Z uwagi na wyjątkową wartość jednego ze zgłoszonych projektów, jury postanowiło przyznać nagrodę specjalną. Werdykt jury ogłoszony został w piątek podczas uroczystej gali w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie.

Zwycięzcą konkursu w kategorii „produkt” zostały kurtka Latok i spodnie GIV firmy Mount ze Świętochłowic (www.himountain.pl). W swoim werdykcie jury konkursu podkreśliło, że zwycięskie produkty cechuje przede wszystkim niewielka waga i objętość.„Nieepatowanie krzykliwą pseudosportową formą budzi zaufanie i wywołuje wrażenie profesjonalizmu. Zwraca uwagę dbałość o detal, jakość użytych materiałów i wykończeń. Istotną wartością jest umiejętność przenoszenia profesjonalnych doświadczeń na produkcję dla masowego klienta” - stwierdza w uzasadnieniu werdyktu jury. — Ten ubiór nie chroni od powodzi, ale za to znakomicie chroni przed deszczem — zapewnił Grzegorz Chwoła, szef marketingu firmy Mount.

Zwycięzcą w kategorii „projekt graficzny” została książka „Indunature” projektu Dominika Cymera wydana przez bytomską CSW Kronika (www.kronika.org.pl). „Projekt jest udaną formą alternatywnego spojrzenia na Górny Śląsk. Negatywne skojarzenia ze Śląskiem zostały w projekcie przedstawione jako atuty regionu. Dowcipnie zmieniono znaczenie stereotypowej symboliki charakterystycznych dla Śląska elementów. Materiały są spójne graficznie, a konwencja graficzna jest trafnie dostosowana do grupy odbiorców” - czytamy w werdykcie jury „Śląskiej Rzeczy”.
 
Nagrodę specjalną przyznano w kategorii „produkt” cieszyńskiej Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem” za choinkę-świecznik i świnkę-skarbonkę (www.fundacjabycrazem.pl), które zostały zaprojektowane przez Agnieszkę Wiczuk i Marcina Eberta. „Największą wartością produktów jest ich wartość społeczna. Nieskomplikowane wyroby dostosowane są do możliwości produkcyjnych Fundacji „Być Razem”, organizacji pozwalającej osobom bezrobotnym walczyć z wykluczeniem społecznym. Obydwa wyroby są dowodem na to, że idea ta nie jest utopią” - uzasadnia werdykt jury konkursu. — Obie nagrodzone rzeczy wytwarzają u nas osoby bezdomne, bezrobotne, które w ten sposób chcą stanąć na nogi. Staramy się pomagać ludziom i nie liczyłem, że kiedyś przyjdzie mi odbierać za to nagrodę — powiedział Mariusz Andrukiewicz z „Być Razem”.

W piątej, jubileuszowej edycji konkursu znacznie wzrosła liczba nadesłanych zgłoszeń - 44 firmy zgłosiły aż 64 produkty i projekty (29 zgłoszeń w kategorii „produkt” i 35 w kategorii „projekt graficzny”). — Śląska rzecz to rzecz na światowym poziomie. Ten konkurs tego dowodzi — podsumowała Ewa Gołębiowska, dyrektor Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie.

Pokonkursowa wystawa w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie potrwa do 1 sierpnia. Wystawa zostanie też pokazana w m.in. Muzeum Śląskim w Katowicach (5 sierpnia - 5 września) oraz na festiwalu Łódź Design (14-30 października).
Komentarze: (34)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Myślę, że dobrze, że w Zamku Sztuki „coś” się dzieje. Uważam jednak, że jak na potencjał finansowa tam zaangażowany, to wyniki są nader skromne. Niejasne dla mnie są kryteria konkursowe ‘Śląska Rzecz”? Pisze Pan Wojciech: Nagrodę specjalną przyznano w kategorii „produkt” cieszyńskiej Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem” za choinkę-świecznik i świnkę-skarbonkę (www.fundacjabycrazem.pl), które zostały zaprojektowane przez Agnieszkę Wiczuk i Marcina Eberta. „Największą wartością produktów jest ich wartość społeczna. Nieskomplikowane wyroby dostosowane są do możliwości produkcyjnych Fundacji „Być Razem”, organizacji pozwalającej osobom bezrobotnym walczyć z wykluczeniem społecznym. Obydwa wyroby są dowodem na to, że idea ta nie jest utopią” - uzasadnia werdykt jury konkursu.
I moje pytanie: czy w tej kategorii ktoś jeszcze startował, czy kategorię taką stworzyło, zgodnie z regulaminem, szanowne, (kto personalnie) jury na potrzebę uhonorowania Stowarzyszenia „Być Razem”. I żeby nie było niedomówień, to idea stowarzyszenia „BR” jest dla mnie chwalebna, choć spotykałem różne na jej temat opinie. Tworzenie kategorii „pod potrzeby społeczne” jest dla mnie przegięciem! Ale kto ma Zamek ten ma rację!

Mógłbyś mi to ktoś przetłumaczyć na j. polski?

...

stoi w korku!! Kuuuuu.....wa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Pokoje gościnne "Pod wieżą". Co to za instytucja? Gminie nie wolno prowadzić działalności gospodarczej. To chyba partnerstwo publiczno-prywatne. To i może ja poproszę Gminę o jakiś geszefcik. Ile trzeba wkładu własnego?

to temat sesji naukowej, jaka już jutro odbędzie sie w gościnnych wnętrzach Zamku Pani Gołębiewskiej, w Cieszynie dra Ficka. Zapraszamy korkowiczów i korkówki.

starasz się mimo wszystko rozwiewać wątpliwości na ich korzyść; słuchasz lub czytasz ich wypowiedzi - i wiesz wszystko, poddajesz się, wychodzisz...

Matuszek na urlopie, Cybulski - w proszku...

może jednak przejdzie ktoś do szczegółów i pokaże na czym to polega...?
"...firmy zgłosiły aż 64 produkty i projekty..."
Jakie - produkty i do czego? Ile z tych produktów zostało wdrożonych do produkcji? Czy są konkurencyjne dla produktów zachodnich? Kto jest w tej materii "genialny" - taki jak Małysz w skokach?
Nie chcę sie wygłupiać, dlatego nie pytam o więcej, ale miałbym takie oczekiwania, że ktoś kompetentny to zilustruje i uzasadni, bez LANIA C2H5OH i innej mętnej, czy gazawanej kranówki...?

KAŻDA FOTKA JEST JAKAŚ ...poruszona...?

a co TY robisz dla innych??

jestem za tym, aby stawiać na wiedzę, dlatego trzeba robić wszystko, aby uczelnia cieszyńska dostała cug i produkowała studentów którzy są na rynku potrzebni

rzeczywiście, zdjęcia nieco poruszone, może Wojtek po prostu jeszcze bardziej był poruszony przebiegiem galowych wydarzeń...
serdeczności! pomimo pytań, wątpliwości, jakiś ruch w zamkowych komnatach, od czasu do czasu, jest...

Tak oszi też mam wątpliwości, czy aby nie za grubo smarujesz?.

„Największą wartością produktów jest ich wartość społeczna"

to jego kawałek chleba

ekspertom ala wazeline, dziękuję za darmowe porady...

Gdybyś " korkowiczu " najpierw pomyślał, dlaczego są korki w Cieszynie a później wypisywał głupoty, to z pewnością dzisiaj nie byłoby burzy. Bozia to już ma dosyć tych przemądrzałych i wszystko najlepiej wiedzących forumowiczów na codziennej . Życie jest takie krótkie a mnie się wydaje że w Cieszynie to żyją sami frustraci i malkontenci . Ludzie więcej optymizmu i wiary .

Co to jest: PRODUKT, WYRÓB, REALIZACJA....

Efektem projektowania i konstruowania jest utwór, zaś wytwarzania wytwór, który staje się środkiem w procesie zaspokajania potrzeb materialnych.
J. Dietrich " System i konstrukcja" WNT, Warszawa 1985

wytwarzając, konstruować i projektować, aby konsument mógł poczuć /na podobieństwo jazz-fana: feeling.../, zażyłego użytkownika: design...

(...)mógł poczuć w ciele zażyłego użytkownika... - korekta

kto ma Zamek, ten ma rację.. kto ma Ratusz, dopisz dalej...

ty uważaj, bo ci "przemądrzali frustraci" wybierają i żywią takich jak ty gamoni - i maja już was serdecznie dość!...

wc

sformułuj z większą pomysłowością i literackim wdziękiem...swoją złośliwość, abyś doznał satysfakcji w lepszym stylu...

Ty uważaj co mnie nazywasz gamoniem . Mnie nikt nie żywi i na mnie nie pracuje.- to ja utrzymuję ciebie. To ty jesteś jednym z tych, który wystają przed MOPSem po zapomogę i ciągle narzekają, że Ficek małe przyznaje zapomogi . Chwyć się roboty i nie obrażaj innych .

gratuluję Panie Mariuszu Panu i Fundacji Być Razem. Wiem, że nie zabiegacie o nagrody - a one się Wam naprawdę należą - w wielu kategoriach. Powodzenia całemu zespołowi. Super, że projektanci zaangażowali się dla Was.

po wyborach najbliższych będziesz bezrobotny

Jak będę bezrobotny to razem z tobą

...

Za warstwę muzyczną w tamtym czasie byli odpowiedzialni Oszi, Zizi oraz UFO

Fajna strona www.dobrerzeczy.eu. Gratuluję pomysłu!!!

w dzisiejszych czasach takie ciepłe gniazdko, i to z niczego - bezcenne!...:)

Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo i nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama