, niedziela 28 kwietnia 2024
Limitowany Koźlak z Cieszyna
Na rynek trafi 70 tys. butelek Brackiego Koźlaka Dubeltowego. fot. ARC 



Dodaj do Facebook

Limitowany Koźlak z Cieszyna

ER
Miesiąc pozostał do wprowadzenia na rynek limitowej serii Brackiego Koźlaka Dubeltowego. To wyjątkowe piwo uwarzone w Brackim Browarze Zamkowym w Cieszynie metodą otwartej fermentacji według receptury piwowara domowego Jana Krysiaka będzie dostępne na rynku 6 grudnia.
Jana Krysiak z Chorzowa ponad trzy lata temu przeczytał w gazecie artykuł o pasjonatach zajmujących się domową produkcją piwa. — Postanowiłem spróbować — mówi. Od kiedy stał się domowym piwowarem (trunki warzy w pralni), nie pija innego piwa poza tym własnej produkcji. Latem podczas żywieckiego festiwalu Birofilia odbył się VII Konkurs Piw Domowych. Wystartowało aż 61 piwowarów, którzy przygotowali 134 piwa własnej produkcji. Potem jurorzy wybrali najlepsze trunki w siedmiu kategoriach, a następnie spośród zwycięzców kategorii - „piwo najlepsze ze wszystkich”. Wygrał Koźlak Dubeltowy Krysiaka. I tak mieszkaniec Chorzowa zdobył główną nagrodę, którą była możliwość uwarzenia własnego piwa w cieszyńskim browarze.

PISALIŚMY: W Cieszynie warzą unikatowe piwo

Partia piwa według receptury Krysiaka powstawała w cieszyńskim browarze przez kilka miesięcy. Chorzowianin na bieżąco doglądał całego procesu. Sprowadzenie słodu, chmielu czy drożdży zajęło trzy tygodnie – surowce pochodziły między innymi ze Stanów Zjednoczonych, Belgii czy Anglii. Od 11 sierpnia do 29 października Bracki Koźlak leżakował w tankach. Zgodnie z recepturą Jana Krysiaka przez najbliższy miesiąc będzie leżakował w butelkach. — Wyszło bardzo dobre i bardzo wyjątkowe piwo — twierdzi, Janusz Konieczny, dyrektor Brackiego Browaru Zamkowego w Cieszynie.

Bracki Koźlak, pierwsze piwo domowe uwarzone w browarze przemysłowym, posiada specjalne etykiety, krawatki i kapsle. Przed wypuszczeniem specjalnej serii na rynek, firma nie chce ich jednak ujawnić. Sprzedaż specjalnej partii rozpocznie się 6 grudnia.

— 300 hl koźlaka wypełniło zaledwie 70 tys. butelek o pojemności 0,33 l. Cześć trafi do ogólnopolskiej sprzedaży — mówi Sebastian Tołwiński, rzecznik prasowy Grupy Żywiec.
Komentarze: (6)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Ciekawe czy to jednorazowa akcja ważenia piwa czy masowa produkcja wg tej receptury?

Zaś wygroł hanys, a nie stelok. Po pieronie?

A ile według ciebie waży piwo?!

Smakosz... Mniej pij, wiecej smakuj. Żartowałem. Sam walę błędy, więc się nie czepiam, ale fajnie wyszło z tym wpisem od TP.

rezerwuje saly transporter!

jo go już pił na Birofilach w Browarze i powiem jedno - super, ale było niepasteryzowane i bez gazu bo z produkcji więc troche inaczyj smakowało Polecóm wszystkim

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama