, wtorek 21 stycznia 2020
Dobra woda z Czech
Maria Kłósko z Lesznej Górnej pije wodę z Czech. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Dobra woda z Czech

MM
Gdy przed trzema laty gmina Goleszów decydowała się na wodę z Czech, mówiono o tym niemal w całej Polsce. Teraz okazuje się, że w gminie wszyscy są zadowoleni. Wody nie brakuje, jest dobra, kosztuje tyle co ta z polskich wodociągów. Stąd na wodę od południowych sąsiadów decyduje się coraz więcej samorządów.
Decyzja o korzystaniu z czeskiej wody nie miała żadnych głębszych podtekstów, decydujący był czynnik ekonomiczny. - W Lesznej Górnej, naszej najbardziej wysuniętej na południe wsi ludzie mieli problem z wodą. Nie zawsze u nich była, zwłaszcza że teren jest tam górzysty. Gdy mieliśmy suche lata, rzeczywiście zaczynały się tam problemy - mówi Zbigniew Wacławik, wójt Goleszowa. Wtedy pojawił się pomysł wybudowania sieci wodociągowej.

Zarówno mieszkańcy jak i samorządowcy zdecydowali, że najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie poprowadzenie alternatywnej nitki, niż takiej, która ciągnęłaby się z Cisownicy czy Dzięgielowa, bo wtedy powstałaby m.in. pusta, prawie dwukilometrowa nitka. Do czeskiej rury z wodą było po prostu bliżej.

- Postanowiliśmy się dogadać z Czechami, z którymi od lat mamy bardzo dobre relacje. Nie było żadnych przeszkód prawnych, by do gminy pociągnąć wodę z wodociągów ostrawskich. Powstała spółka z udziałami gminy i popłynęła do nas woda z Czech – opowiada wójt Goleszowa.

Wodę chwalą sobie mieszkańcy, nie tylko dlatego że nie ma przerw w jej dostawach. W gminie nie brakuje również domostw, w których właściciele pozostawili sobie również studnie i korzystają z dwóch źródeł. Jednak większość zachwala sobie wodę z kranów. - Teraz okazuje się, że przysiółki które wówczas się nie przyłączyły chętnie uczyniłyby to teraz. Taki pomysł już się u nas pojawił - przyznaje wójt Goleszowa.


Woda z Czech już nikogo nie dziwi, mieszkańcy się do niej przyzwyczaili. - Jest równie dobra jak nasza, polska. Nie mamy żadnych skarg – przekonuje wójt Wacławik. Zarówno woda z wodociągów cieszyńskich jak i ta dostarczana z ostrawskich ma tą samą cenę, kosztuje nieco powyżej 3 zł za metr sześcienny.

Na podobną inwestycję, czyli sprowadzanie wody od Czechów decydują się kolejne gminy, podobne rozwiązania funkcjonuje także w Jastrzębiu oraz gminie Zebrzydowice. Wójt Goleszowa przyznaje, że o inwestycję jaka pojawiła się w gminie pytają również samorządowcy z innych miejscowości.

SŁUCHAJ REPORTAŻU Z ZEBRZYDOWIC:
Czeska woda w polskich kranach
Komentarze: (19)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

i tym się chyba różnimy...?

ktoś wspomni jakie atesty ma nasza woda,a jakie woda z Czech? Byłoby jaśniej i łatwiej zrozumieć na czym polega różnica w jakości.

a może nie wiesz co to znaczy brak wody w kranie, czego doswiadczano w Lesznej Górnej?.... a może nie miałeś nigdy tak twardej wody, jaka mają mieszkańcy np. Dzięgielowa?...

ale nie wiem co Twoje pytania mają wspólnego z moją prośbą? Ja wiem jakie atesty mają Czesi od których kupuje się wodę, a której niestety nie mają nasze Wodociągi. Wcale nie krytykuję zakupu wody z innych miejsc. Woda jest ważna, żeby była dobra i stale, też. Należy czytać uważnie posty jeżeli chce się na nie zadziornie odpowiadać bo inaczej robi z siebie taki obywatel, -ka - prostaka, a chyba nie po to jest to forum:-) i nie o to chodziło mojemu rozmówcy. pozdrawiam

Lepji sobie zróbcie atesty wódy kiera kupójecie w Czechach:-)

Powiem krótko.Czeska woda-czajnik używany ładnych kilka lat i ...żadnego kamienia ani osadu.

był już taki artykuł, chyba że przecinki pozmieniane. a zdjęcie było na 100-wę.

Miasto Hawierzów otrzymało rekordową dotację – prawie ćwierć miliarda koron na wybudowanie Parku Rekreacyjnego. Hawierzów, który liczy 82. tysiące mieszkańców obecnie nie posiada żadnego centralnego kompleksu obejmującego swoją działalnością – sport, rekreację, kulturę czy inną społeczną aktywność swoich mieszkańców – Dlatego pragniemy w mieście zbudować jeden kompleksowy obiekt z atrakcyjnym wyposażeniem, który umożliwi naszym obywatelom właśnie spędzanie czasu w jednym miejscu. Aplikowaliśmy o dotację na przygotowanie oraz wybudowanie infrastruktury, która była nam w 100% obiecana i udało się – mówi zastępca burmistrza Zdeněk Osmanczyk.

logiczne !

?

?

A ja se ide na parking przed Browarem i kupuję za kilka peelnenów czeską wodę ognistą i chlup w głupi dziób ! Na razie jeszcze widzę ...

PO na razie tylko oswaja elektorat ze swoim genialnym pomysłem na kryzys. Brytyjczycy obniżyli swój VAT - po prostu dziwacy, nie mają takiego geniusza jak nasz Rostowski.

Rząd Kaczyńskiego podatki obniżył. Skoro tak, to rząd Tuska - na złość PiS - powinien je podwyższyć. Wyborcy PO nigdy, ale przenigdy nie przyznają się przed sobą, że zrobiono z nich idiotów. Chcą nadal wierzyć, że są mądrzy i wykształceni, a gaz pieprzowy pachnie wanilią.

Skąd tu tylu sfrustrowanych troli?Rozumiem, że każdy ma prawo do powyborczej żałoby i traumy, ale Panowie na litość boską-są pewne granice.Komentujemy treść artykułów.

pisz pan trolli zamiast troli

i co, to cię boli - trolu?

woda z CZECH PYCHA, BRĄGIEL NA BURMISTRZA WISŁY - BEE/ z czym do ludzi ? lipa w oświadczeniach majątkowych , czyjtejcie na stronie starostwa powiatowego . LUDZISKA WISLONIE TEN DOROBKIEWICZ Z GLIWIC RODEM NIE WART JEST WASZEJ KRWAWICY.

uwaga tylko trzeba sie przyglądać ludziom z Goleszowa bo pijąc czeską wodę-bulczą jak czesi,wykupują marmeladę i harmonijkowe drzwi jedzą knedliki,salat i gularz i tu jest problem.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama