, sobota 4 kwietnia 2020
Czy Cieszyn kupi dworzec?
Stacja w Cieszynie wymaga pilnego remontu. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Czy Cieszyn kupi dworzec?

JACEK MADEJA/Gazeta.pl, TWO/Gazetacodzienna.pl
W całym województwie pod młotek pójdzie ponad 100 stacji kolejowych. Zainteresowane są głównie samorządy, ale szanse mają też osoby prywatne.
W kryzysie kolej musi zaciskać pasa, a od dawna wiadomo, że z dworcami ma problem. Budynki są w fatalnym stanie i przynoszą straty. PKP co dziesiątą wydaną złotówkę przeznaczają na ich utrzymanie. — A przecież jesteśmy od transportu, a nie zarządzania nieruchomościami — Michał Wrzosek, rzecznik PKP, wyjaśnia ostatnią ofensywę kolei na rynku nieruchomości.

PISALIŚMY: Cieszyn chce przejąć dworzec

Tylko w województwie śląskim koleje chcą sprzedać lub wydzierżawić ponad 100 dworców. Jednak zakup stacji w największych miastach, m.in. Katowicach, Gliwicach, Bielsku-Białej, Zabrzu czy Tychach nie wchodzi w grę, bo to obiekty o charakterze strategicznym. — To oferta skierowana głównie do samorządów. Finalizujemy już rozmowy z Łazami, które będą dzierżawić dworzec - mówi Jolanta Michalska z katowickiego Oddziału Gospodarowania Nieruchomości. Dodaje, że przejęciem dworca zainteresowane są także Żory, Racibórz, Cieszyn, Dąbrowa Górnicza i Goczałkowice.

Ile kosztuje dworzec? Ceny dotychczas sprzedanych stacji wahają się od 50 do 200 tys zł. — Warunek jest jeden. Trzeba zachować dojście do peronów i zapewnić miejsce na kasy biletowe — podkreśla Wrzosek.

Cieszyn być może kupiłby dworzec, ale... PKP nie przedstawiły żadnej oferty. — Pytaliśmy o nią, ale oficjalnej oferty sprzedaży nie ma. Może na razie? Może dopiero powstaje? Na razie stanowiska miasta w tej sprawie też nie ma, bo nie ma propozycji ze strony PKP. Na pewno stacji nie kupimy za każdą cenę, bo majątek jest zdegradowany — mówi wiceburmistrz Cieszyna Włodzimierz Cybulski.

W Raciborzu miasto o kupnie stacji nie chce jednak słyszeć. — Prowadzimy rozmowy dotyczące przejęcia dworca w zamian za długi, które ma u nas PKP. Liczymy, że wszystko uda się dopiąć do końca roku. Jesteśmy w stanie dopłacić jakąś niewielką kwotę — podkreśla Mirosław Lenk, prezydent Raciborza.

Gospodarzem dworca od dwóch lat jest Będzin. Miasto dzierżawi budynek od PKP. Miesięcznie płaci ponad 6,2 tys. zł. — Dzięki temu mogliśmy rozpocząć remont stacji, a jej stan ostatnio wręcz zagrażał bezpieczeństwu podróżnych. Wkrótce przeniesiemy tu posterunek straży miejskiej, a resztę pomieszczeń będziemy wynajmować na cele komercyjne — mówi Marzena Karolczyk, rzeczniczka będzińskiego urzędu miejskiego.

Prywatnego nabywcę w regionie jak na razie znalazła tylko jedna stacja - w Wyrach pod Mikołowem. Opuszczony budynek kupili państwo Marcińczykowie i urządzili tu pizzerię. Cena była atrakcyjna, bo za 100 metrów kw. zapłacili 27 tys. zł. — Co prawda okazało się, że stacja jest w fatalnym stanie i musieliśmy wyłożyć ogromne pieniądze na jej remont, ale wszystko się udało — mówi Monika Marcińczyk.

Mike Musil, prezes katowickiej firmy Metropolis Nieruchomości Komercyjne ocenia, że akcja kolei może przynieść efekt. — Dworce to miejsca zwykle atrakcyjnie położone, przez które przewijają się tłumy ludzi. Na całym świecie na stacjach są centra albo galerie handlowe. Ale PKP powinno uważać z cenami, bo sytuacja na rynku nieruchomości jest obecnie bardzo zła — podkreśla Musil.
Komentarze: (17)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dziś, piątek 22 maja, w TVN 24 o godzinie 17.10 oglądamy sprawozdanie z protestu ludzi sprzedanych ze swoimi mieszkaniami w całym majestacie prawa Rzeczpospolitej Polskiej. Koniecznie, szczególnie przed wyborami zobacz co wyprawiały z ludzmi kolejne ekipy rządowe: od lewa do prawa, o ile to coś w ogóle cokolwiek dzisiaj znaczy. Niech zobaczą to ludzie płacący niekończące się kredyty zafunodwane przez rządzących w trosce wyłacznie o banki. Niech zobaczą to ludzie którzy ślepo uwierzyli tym politykom którzy ich mamili hasłami o "dobru człowieka" czy temu podobnych głupotach.

normalni ludzie idą w piątek na imprezę, ale jak chcesz to sobie oglądaj telewizję , tylko wyłącz wcześniej radio Maryja

nie przejmuj się, z zespołem maniakalno - paranoidalnym da się żyć, potrzebujesz jedynie dobrego lekarza.

Niech Redakcja przypatruje się pilnym okiem przejęciu dworca w Ustroniu Polanie. Budynek jest zabytkiem (choć nie zarejestrowanym) i jak głosi gminna wieść urząd ma plany jego wyburzenia. Na jego miejscu ma zostać zlokalizowany....parking.

ruiną Magistrat sie rozczula, istna IDYLLA wg cieszyńskiego scenariusza ! Pogratulować luminarzom
cieszyńskiego grodu !

co Kuba Wojewódzki ma wspólnego z drogami

A zamiast wymaganych kas,kościelny z tacą. Ludzie się z Europy zjadą i zobaczą że ateizacja to błąd. Śluby na peronie,pogrzeb na drezynie a na końcu zbiorowe samobójstwo na torach. Oczywiście przed śmiercią przepisać majątek na Kur(w)ię

do "dworek", może dlatego, że "ruina" jest w jakiś sposób użyteczna, natomiast dworek był zwykłą ruiną....

na ruderę jest-na remont poligonowej ni ma....ciekawe
a wybory już niedługo....
a jak tam ch ciałoby sie powiedziec "pan" Lizoń się i jego projekt bonifikat na mieszkania komunalne ?
Czyżbysmy się dogadalismy z belfrem ?hmmmm ciekawe.........

Głosuje na PIS I Kaczyńskich.To prawdziwi Polacy, tylko oni sa prawdziwymi Polakami.Kto czuje się Polakiem ten zagłosuje tak samo.

ja jednak głupek jestem, macie rację :((

ja tez do głupków proszę

Przez takich debili Patriotów nasz kraj 2 razy przepadł w XVIII i początkiem XX wieku ... więc nie odzywaj się wyłącz komputer i przemyśl to co napisałeś ... Patrioto Idioto

A nie można by już zlikwidować tej linii ? Nadaje się tylko do remontu, przeszkadza, a pociągami i tak nikt nie jeździ. Ścieżkę rowerową tam zrobić, a szyny sprzedać, zanim zrobią to złomiarze.

Tak jasne... jeśli ktoś cokolwiek załatwi z PKP bez problemów to gratulacje. To małe państwo w państwie! Prostej sprawy nie można normalnie z nimi załatwić a wy o sprzedaży budynku piszecie.. phi!hahahah!

Wyjdż z tego forum, ile Ci trzeba tłumaczyć ,że
Twoja ukochana ulica to powiat i nie wszystkich cieszyniaków obchodzi.
Mnie bardziej wkurza Przepilińskiego, która jest drogą miasta , ale przełożyć zapadniętej kostki nie ma komu.Może panu Sosinowi trzeba jasno wytłumaczyć, że wystarczy kostkę zdjąć, podsypać
ubić i koszty niewielkie a efekt natychmiast.
Jak wpadnę do tej coraz większej dziury koło Krzyża lub przedszkola napewno będę skarżył MZD.

Nie każde chobo trzeba pielęgnować.
Wyburzyć to szkaradzieństwo,jaką jest ten dworzec.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama