, sobota 9 grudnia 2023
Czechy: Marihuana na receptę
Marihuana dostępna w aptece? Czeski rząd pracuje nad nowelizacją ustawy o substancjach uzależniających. fot. Barbara Śliż  Dodaj do Facebook

Czechy: Marihuana na receptę

KATARZYNA KOCZWARA
Od 2012 roku marihuana w Czechach zniknie ze spisu substancji zakazanych. Narkotyk będzie składnikiem leków dostępnych na receptę.
Zdaniem praskiego dziennika Mlada fronta Dnes, leki wytwarzane na bazie marihuany mogą wspomagać leczenie stwardnienia rozsianego, raka, choroby Parkinsona czy AIDS. Nie jest jeszcze określony sposób pozyskiwania tego narkotyku.

Czeski rząd bierze pod uwagę dwie opcje: sprowadzanie marihuany z zagranicy bądź utworzenie kontrolowanych przez państwo plantacji konopi, z których pochodzi ten narkotyk. Obecnie specjaliści szacują, która opcja będzie bardziej opłacalna dla budżetu.

PISALIŚMY: Zapal z nami, Czechami

Jeszcze w tym roku mają zakończyć się prace nad nowelizacją ustawy o substancjach uzależniających. Wówczas marihuana zniknie z listy substancji zakazanych i zostanie wpisana do spisu leków.

W Czechach od 2010 roku obowiązuje dekryminalizacja narkotyków. Choć wciąż są nielegalne, to posiadanie niewielkiej ilości środków odurzających nie podlega karze. Tym samym bez wchodzenia w konflikt z prawem można mieć przy sobie do 15 gramów marihuany, do 1 grama kokainy, do 2 gramów amfetaminy, do 1,5 grama heroiny, do 5 gramów haszyszu, do 4 tabletek ectasy, do 5 tabletek LSD bądź 40 sztuk grzybów halucynogennych.

PISALIŚMY: Cieszyn: Policjanci zabezpieczyli 150 gramów marihuany

Za Olzą marihuana jest najpopularniejszym nielegalnym narkotykiem. Tylko w 2010 roku 15 proc. dorosłych Czechów spróbowała marihuany. Popularność tego narkotyków wśród młodych ludzi w Czechach najwyższe w Europie.

Można spodziewać się, że wraz z wejściem do aptek leków zawierających marihuanę, zwiększy się zainteresowanie tymi medykamentami ze strony Polaków. Już teraz odbywają się wycieczki po narkotyki do naszych południowych sąsiadów.

Źródło: Money.pl
Komentarze: (24)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

To sie nazywa kraj! chyba przeprowadze sie do Czech:P

Wolne Konopie !!!

SADZIC! PALIC! ZALEGALIZOWAC!

na pewno zdrowsze od cygaretli.

w sieci - Izrael zwiększa produkcje marychy

Niech zyje bojowniczy i bohaterski narod CZESKI,trzeba brac przyklad "leszki" , wiwat Zaolzie kraina mlekiem i marycha plynacy.

a ty najwyraźniej koniu zamiast trawy nabiłeś do łba siana

ŁH, ty to pisales juz po kilku glebszych albo juz cos przyjarales.

kościół kościołem.. mamy tu Ewangelików. poza tym uważam że w UE w pasie przygranicznym, szczególnie przy granicy czeskiej gdy ten kraj tak odmiennie traktuje sprawę trawy, powinno być przynajmniej depenalizowane. Bo to przecież nie jest już uznanawanie rośliny za narkotyk ale dużo więcej, za lek i to między innymi na raka który każdy może sobie zrobić w domu! a samo palenie cóż gdyby np. w Cieszynie zaprzestano nagonek na posiadaczy kolej znów zaczęłaby jeździć.

HAVELIUSZ jeżeli tak ci przeszkadzają "katole" to się wyprowadź . Zawsze jednego dziwnego człowieka mniej.

Narod Czeski jest NARODEM wybranym , wolnosc-milosc-marycha.Kraj wolny od katoli , dodatek unijny za poletko marychy.

A niech se pala, pija i wachaja, co chca, byle potem dzieci nie bili i za kolko nie siadali...

Gdyby nie Ty, to bym uwierzył, że wyjątkowo w Cieszynie narzekanie ustało. Genialny redaktorze, dlaczego jeszcze nie złożyłeś CV do GC albo innego portalu, gazety? A skoro już taki specjalista jesteś to może wypadałoby się pokusić i przeczytać tekst w oryginalne na money.pl i przekonać się, że do "CTR: C" -> "CTRL V" ten tekst ma daleko. Miłego weekendu do narzekania! :)

czy te wszystkie dopuszczalne w Czechach dawki narkotyków liczy się łącznie czy zamiennie, bo jak łącznie to nieźle można popłynąć (!)

bydym chciol zawsze niech mi felczer na recepce wypmisze maryche zodne inne dziadostwo.

Lexxx, to by wymagało napisania artykułu i przemyślenia jego treści, a nie tylko Ctrl+C -> Ctrl+V z money.pl... Jaki "portal" taki poziom.

Lexx mosz słuszność!

Hmmm, a ja tak z zupełnie innej beczki, przepraszam za czepialstwo. Portal internetowy gazetacodzienna.pl posiada rozszerzoną nazwę "Śląsk Cieszyński on-line" co sugeruje jego regionalny charakter, a z regionalnego punktu widzenia określanie Czechów mianem "południowych sąsiadów" jest błędne. Po pierwsze to granica państwowa dzieli Śląsk Cieszyński przebiegając z północy na południe i ziemie przypadające ČR leżą na zachodzie, a na południu to już mamy Słowację. Natomiast po drugie, co może i ważniejsze, mieszkańcy ziem Śląska Cieszyńskiego należących tymczasowo do Czech nie są naszymi sąsiadami tylko jednymi z nas. Sąsiadów to my mamy za Białką, za Ostrawicą, za Odrą, w Beskidzie Żywieckim, na Słowacji, za j. Goczałkowickim i w Jastrzębiu. Fakt, że część naszych ziem należy tymczasowo do Polski, a część do Czech jest tutaj nieistotny, media regionalne powinny moim zdaniem budować świadomość regionalną. Gdybym ja miał redagować ten artykuł to ostatnie zdanie brzmiałoby "Już teraz odbywają się wycieczki po narkotyki do czeskiej części naszego regionu.", pozdrawiam :)

broni krzyża jak ostatniej półlitrówki. Szacun dla sąsiadów z Przedolzia.

szukam żony z czeskim obywatelstwem.

tylko wóda!... i z siekiera na teściową!.. PiS się cieszy, radiomaryja się cieszy, teściowa nie żyje

Zaolzie - ziemie Polskie pod tymczasowym /komisarycznym / zarządem Republiki Czeskiej

Polska to jednak kraj potężnej frustracji. Penalizacja to jedyny pomysł jaki u nas ma władza. A sami grzeją kokę ale jak trzeba coś zmienić w prawie dla ludzi, to się łajzy umizgują do chorej prawicy.

Ot co!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama