, sobota 21 maja 2022
Nasze sprawy: "Dzień Ziemniaka" świetną formą integracjiDodaj do Facebook

Nasze sprawy: "Dzień Ziemniaka" świetną formą integracji

JOANNA CICHY
Dzienny Ośrodek Wsparcia w Cieszynie, oprócz systematycznie prowadzonej terapii dla 30 uczestników, organizuje również imprezy okolicznościowe, wyjścia do kina, teatru, na basen, kręgle czy też wyjazdy poza Cieszyn. Jedną z takich cyklicznych imprez jest tradycyjnie organizowany festyn jesienny - \"V Dzień Ziemniaka\".
Uczestnicy i pracownicy oraz wolontariusze Stowarzyszenia "Więź" mocno zaangażowali się w tę imprezę, długo przygotowując się do występów artystycznych, dekoracji i smacznego posiłku. 6 października w Cieszynie na wstępie zabrzmiała muzyka ludowa. Zespół "Goldersi", złożony z uczestników i terapeutów DOW, w pięknych regionalnych strojach, zaprezentował wiązankę pieśni cieszyńskich i taniec "zbójnicki" przy akompaniamencie duetu Wilczak/Kaleta. Następnie uczestnicy przedstawili inscenizację "Tu się żyje bez starości" na podstawie książki Ondrusza "Cudowny chleb".

PISALIŚMY: Nasze sprawy: Miłosz u cieszyńskich bibliotekarzy

W czasie trwania festynu mogliśmy zakosztować placków z wyrzoskami na blasze, zapiekankę z ziemniaka i słodki poczęstunek. Dla urozmaicenia imprezy odbył się warsztat decoupage "Motywy jesienne" oraz zabawy ruchowo-sportowe z wykorzystaniem ziemniaków i chusty animacyjnej. Zabawę taneczną prowadził zespół "Jawor" z Jaworzynki, a cudowna jesienna aura sprzyjała udanej zabawie, przez co wszyscy mogli poczuć się jak na prawdziwych wykopkach.

Swoją obecnością zaszczycili nas włodarze miasta. Przybyli między innymi starosta cieszyński Czesław Gluza, wicestarosta Jerzy Pilch oraz burmistrz Cieszyna Mieczysław Szczurek.

PISALIŚMY: Cieszyn: Tradycyjny "Dzień Ziemniaka"

Kolejny raz jesteśmy przekonani o tym, iż impreza o tak ciekawej nazwie "Dzień Ziemniaka" podoba się wszystkim, spełniając przy tym bardzo istotną rolę integracyjną i aktywizacyjną osób niepełnosprawnych, którzy wspaniale potrafią bawić się, co jest jednocześnie motywacją do ich wytężonej pracy przy organizacji imprezy i prezentowaniu swoich umiejętności.
Komentarze: (7)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

co najmniej...

Protestanci skrytykowali Sejm za ogłoszenie Roku ks. Skargi i skierowali na przymusową emeryturę biskupa opowiadającego się za lustracją

Obradujący w weekend Synod luterański przyjął do wiadomości projekt stanowiska Konferencji Biskupów. Hierarchowie wyrazili w nim sprzeciw wobec błogosławienia par homoseksualnych oraz wyświęcania gejów. Jednocześnie zapewniono „objęcie opieką duszpasterską wszystkich osób, niezależnie od ich orientacji seksualnej".

Formalna decyzja w sprawie osób homoseksualnych jeszcze nie zapadła, ale stanowisko Synodu przesądza, że polscy luteranie w odróżnieniu od Kościołów na Zachodzie nie zaakceptują takich rozwiązań. Protestanci z Polski należą do najbardziej konserwatywnych w Europie. Jako jedni z nielicznych odmówili też wyświęcania kobiet na prezbiterów.

Jako niezrozumiałą określił synod Kościoła ewangelicko-augsburskiego decyzję ogłoszenia przez Sejm roku 2012 Rokiem ks. Piotra Skargi.

Luteranie podkreślają, że Sejm „przypomina osobę bardzo kontrowersyjną i idee, które powinny być obce nowoczesnemu społeczeństwu". Zaznaczają, że działalność ks. Skargi jest różnie zapamiętana przez różne wyznania.

Kapłan był postacią propaństwową, ale stanowczo opowiadał się za państwem jednowyznaniowym.

„Działań ks. Skargi nie sposób uznać za akceptowalne dla współczesnego myślenia o kształcie państwa. Są one zrozumiałe z perspektywy historycznej, rywalizacji Kościołów i rozumienia koncepcji stosunków państwo – Kościół 400 lat temu. Obecnie są one anachronizmem" – uznają.

W stanowisku członkowie Synodu retorycznie pytają, czy Sejm RP „nie opowiedział się po stronie niedemokratycznej i kłócącej się ze współczesnością koncepcji postrzegania spraw religijnych?".

Protestanci określili ks. Skargę jako osobę bardzo kontrowersyjną

Synod podtrzymał też decyzję władzy wykonawczej, czyli konsystorza, o przymusowym skierowaniu biskupa generała Ryszarda Borskiego w stan spoczynku. Bp Borski był zwolennikiem lustracji. Jego działania doprowadziły do tego, że poprzedni zwierzchnik luteranów bp Janusz Jagucki, który był tajnym współpracownikiem SB, musiał ustąpić.

Biskupa Borskiego najpierw pozbawiono stanowiska naczelnego duszpasterza wojskowego, a wczoraj – wszelkich praw duchownego.

Bp Borski jest w ostrym konflikcie z obecnym zwierzchnikiem ewangelików bp. Jerzym Samcem oraz w sądach cywilnych procesuje się z innym członkami władz kościelnych, oskarżając ich o wielokrotne zniesławienie. Biskup publicznie sprzeciwia się pełnieniu funkcji przez byłych współpracowników komunistycznych służb specjalnych.

Tydzień wcześniej luterański Synod diecezji katowickiej wybrał na swojego zwierzchnika bp. Tadeusza Szurmana, zarejestrowanego jako TW „Gustawa".

A to zwracam honor

pisaliśmy o tym 9 października http://www.gazetacodzienna.pl/index.php?p=wwiad&id=6376 dzisiejszy tekst to relacja organizatora

widzę, że nasze sprawy coraz popularniejsze:) fajnie, że ludzie dzielą się swoimi spostrzeżeniami, sami relacjonują

Dzień Ziemniaka był tydzień - dwa temu. Macie refleks panowie redaktorzy.

"...Synod podtrzymał decyzję o przymusowym skierowaniu biskupa gen. Ryszarda Borskiego w stan spoczynku i pozbawił go wszelkich praw duchownego. Bp Borski był zwolennikiem lustracji, publicznie sprzeciwiał się pełnieniu funkcji przez byłych współpracowników komunistycznych służb specjalnych. Jego działania doprowadziły do tego, że poprzedni zwierzchnik luteranów bp Janusz Jagucki, który był tajnym współpracownikiem SB, musiał ustąpić..."

Dodaj komentarz

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama