, sobota 21 maja 2022
Wolontariusze wsparli Dwór KossakówDodaj do Facebook

Wolontariusze wsparli Dwór Kossaków

ALEKSANDRA JANUSZEWICZ, ŁUCJA ROSSET
Artystyczne Lato u Kossaków organizowane przez Fundację im. Zofii Kossak w Górkach Wielkich odbyło się w tym roku z udziałem grupy wolontariuszy z całego świata. W dniach od 5 do 13 sierpnia, w czasie trwania IV Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarzy, wolontariusze wykonywali różne prace w otoczeniu Centrum Kultury i Sztuki \"Dwór Kossaków\".
Wolontariusze po pracy chodzili kąpać się w Brennicy, a wieczorami wraz z rzeźbiarzami oraz miejscowymi uczniami i studentami, organizowali wspólne kolacje i zabawy. Dzięki Mariyi z Rosji, Tobiasowi z Niemiec, Monse z Meksyku, Laurze z Hiszpanii, Sylviyi z Bułgarii, Tomowi z Belgii, Odile z Francji, Lucie ze Szwajcarii, Piotrowi i Oli z Polski oraz rzeźbiarzom z Włoch, Czech i Słowacji, schronisko Koss na dziesięć dni zamieniło się w festiwal wielu kultur.

Dla wolontariuszy pobyt w Górkach był nie tylko formą spędzenia czasu wolnego w Polsce, ale przede wszystkim cennym doświadczeniem. - Myślę, że to był bardzo dobry pomysł, żeby zorganizować wolontariat tu, przy Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej. Przede wszystkim dlatego, że to miejsce potrzebuje ludzi, którzy wkładają serce w swoją pracę. Mam nadzieję, że moja praca na rzecz Fundacji im. Zofii Kossak nie skończy się wraz z wolontariatem, będę starała się podtrzymać współpracę z Fundacją w przyszłości. Jestem studentką architektury w Barcelonie i chciałabym wykorzystać swoje umiejętności w tym miejscu w przyszłości. Byłam bardzo wzruszona gościnnością Polaków - wyznała Laura z Hiszpanii.

Do Górek Wielkich przyjechali debiutanci w roli wolontariusza jak i osoby, mające już tego typu doświadczenie. - To jest mój trzeci wolontariat, ale ten był najbardziej interesujący, ponieważ życie Zofii Kossak jest inspiracją dla naszego pokolenia. Wolontariat był świetnie zorganizowany, mimo zmian pogody i różnych trudności. Fakt że wolontariat miał miejsce w małej miejscowości dał mi poczucie, że "polska dusza" stała mi się trochę bliższa - przyznał Tobias z Niemiec.

Dla części wolontariuszy była to pierwsza wizyta w Polsce. - Byłam już na wielu wolontariatach: w Serbii, w Stanach, w Finlandii i w Indiach. Myślę że ten wolontariat był świetni zorganizowany i stworzyliśmy dobrą grupę. Czasem praca była ciężka, ale czułam że jest bardzo pożyteczna i było wesoło pracować razem. Uważam, że Górki Wielkie są przepięknym i przyjaznym miejscem, nabrałam ochoty aby uczyć się polskiego i dalej zwiedzać Polskę - powiedziała Odile z Francji.

Gorąco zachęcamy do pomocy wolontaryjnej dla Fundacji im. Zofii Kossak. Osoby chętne proszone są o przesłanie informacji drogą mailową na adres centrumkossak@gmail.com bądź kontakt telefoniczny pod numerem 33 851 03 51.

Autorka tekstu, Łucja Rosset, jest prawnuczką Zofii Kossak.
Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Lucja, jestes swietna organizatorka i wspanialym towarzyszem do pracy i do zabawy. w twoim towarzystwie wszystko jes proste i latwe. Grande!!!

Jakiś permanentny bełkot z tym wolontariatem /btw jest polski odpowiednik tego słowa/ Co to za czasy nastały że wszyscy by chcieli pracy za darmo. W końcu nawet w Biblii jest napisane że " godzien jest robotnik zapłaty swojej"

W niedalekiej przyszłości w przedsiębiorstwach i fabrykach zamiast pracowników będą sami wolontariusze którzy za punkt honoru będą mieli możliwość pracy dla pracodawcy a w wersji max wolontariusze będą kapitalistom płacić za możliwość wykonywania dla nich pracy.

W naszym kraju wolontariat to jedyna pewna praca dla młodych ludzi.

Dodaj komentarz

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama