, czwartek 19 maja 2022
IV Międzynarodowy Plener Rzeźbiarzy w Górkach WielkichDodaj do Facebook

IV Międzynarodowy Plener Rzeźbiarzy w Górkach Wielkich

KATARZYNA GREŃ
W Górkach Wielkich od 7 sierpnia trwa IV Międzynarodowy Plener Rzeźbiarzy. Jak co roku biorą w nim udział artyści z Polski, Czech, Słowacji oraz Włoch. Tematem tegorocznego pleneru są \"Postacie i wartości z powieści Zofii Kossak\".
W niedzielę, 7 sierpnia, na plener do Górek Wielkich zjechało aż 30 rzeźbiarzy, 25 z nich bierze udział w konkursie, którego rozstrzygnięcie odbędzie się w najbliższą sobotę, 13 sierpnia o godz. 14.00. Wtedy właśnie powołane przez organizatora, czyli Fundację im. Zofii Kossak jury oceni powstałe podczas międzynarodowego pleneru rzeźby i przyzna najlepszym twórcom nagrody i wyróżnienia.

W tym roku zaproponowano rzeźbiarzom, aby każdy z nich wykonał po dwie rzeźby (preferowana wysokość 0,5-1,5 m), do wyboru mają trzy kategorie tematyczne: przyroda, płaskorzeźba oraz rzeźba użytkowa.

Atrakcją tegorocznego pleneru jest m.in. maskotka gminy Brenna, rzeźbiona przez Ireneusza Wierzbę z Bierunia. Oprócz Utopca z Brennicy powstają ławy m.in. z Kacperkiem, salamandrami, książkami, sowy, które również mogą posłużyć jako siedziska, ozdobne skrzynie, kwietniki, ule figuralne, owieczki i wilk do kompletu, a także wiele, wiele innych.

Dodatkową atrakcją podczas zakończenia IV Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarzy będą, dzięki Czesławowi Kanafkowi, wystrzały muszkietów oraz salwa armatnia na cześć wszystkich rzeźbiarzy. Armatę, która brała udział w ekranizacji "Ogniem i mieczem" oraz "Janosiku" Agnieszki Holland, odpali po wręczaniu nagród ten z rzeźbiarzy, który zajmie 1 miejsce.

Po uroczystym zakończeniu pleneru, o godz. 19.30 w Centrum Kultury i Sztuki "Dwór Kossaków" odbędzie się koncert JAZZ&blues organizowany przez studio b(u)y music, Fundację im. Zofii Kossak i OPKiS gminy Brenna. Wystąpią John C. Marshall - gitary i vocal, Gregory Gaynair - piano, Kosma Kalamarz - bas oraz Grzegorz Sycz Jr - perkusja. Będzie to już czwarty i jednocześnie przedostatni z koncertów przygotowany w ramach Artystycznego Lata u Kossaków 2011.

PISALIŚMY: Dwór Kossaków i nietoperze

Tegoroczny plener bardzo zyskuje na atrakcyjności dzięki bezpośredniemu sąsiedztwu Centrum Kultury i Sztuki "Dwór Kossaków". Tarasy Centrum stanowią dodatkową przestrzeń dla imprez odbywających się w ramach Artystycznego lata u Kossaków i innych wydarzeń kulturalnych im towarzyszących, m.in. dla IV Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarzy.
Plener jest otwarty i udostępniony dla zwiedzających, zarówno dla mieszkańców gminy Brenna jak i dla gości odwiedzających w tym czasie dolinę Brennicy. Wszystkie powstałe podczas lata dzieła (witraże, obrazy, rzeźby) są prezentowane podczas wystaw poplenerowych i zostaną one wystawione na aukcję, która odbędzie się 27 sierpnia o godz. 17.00.

Jednocześnie, w Górkach Wielkich przebywa obecnie 10 osób w ramach tzw. "Workcamp" ze Szwajcarii, Francji, Niemiec, Bułgarii, Belgii, Rosji, Hiszpanii, Meksyku i Polski. Przez cały tydzień ciężko pracują w ramach wolontariatu porządkując teren przed Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej i nowy park pod Białym Koniem. - Fundacja im. Zofii Kossak jest bardzo wdzięczna tym młodym ludziom, którzy poświęcili swój wolny czas - mówi wnuczka Zofii Kossak, Anna Fenby Taylor. - Bardzo się cieszymy, że mamy także wsparcie miejscowej młodzieży - dodaje.

Gorąco zachęcamy do pomocy wolontaryjnej dla Fundacji im. Zofii Kossak. Osoby chętne proszone są o przesłanie informacji drogą mailową na adres centrumkossak@gmail.com bądź kontakt telefoniczny  pod numerem 33 851 03 51.
Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z pleneru: http://www.dworkossakow.pl/iv-miedzynarodowy-plener-rzezbiarzy

jeżeli w plenerze bierze udział Bronisław Mazur,to serdecznie go pozdrawiam!

Dodaj komentarz

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama