, czwartek 19 maja 2022
W Górkach Wielkich zakończono projekt edukacyjny dla dzieci (zdjęcia)Dodaj do Facebook

W Górkach Wielkich zakończono projekt edukacyjny dla dzieci (zdjęcia)

GRAŻYNA MAJCHRZAK, zdjęcia: BARTŁOMIEJ KUKUCZ
W sobotę, 25 czerwca, koncertem końcowym zakończono realizację projektu partnerskiego pt. \"Od lokalnej inicjatywy do edukacji pozaszkolnej\". Organizatorem było Koło Terenowe Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w Górkach Wielkich.
Projekt napisany został przez członków zarządu stowarzyszenia, jakim jest Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Raubczycy w Górkach Wielkich. Realizowany był od 13 lutego wspólnie partnerem, z liczącą 126 lat Macierzą Ziemi Cieszyńskiej - Towarzystwem Miłośników Regionu. Od 13 lutego do 25 czerwca trzydzieścioro dzieci w wieku od 4 do 12 lat uczestniczyło w warsztatach: z równości szans, "matematyka na wesoło", z historii regionu, choreoterapeutyczno-kondycyjnych, rytmiczno-umuzykalniających, śpiewu i emisji głosu, tańców regionalnych, tańców dyskotekowych, gry na skrzypcach metoda Suzuki - warsztaty zbiorowe i lekcje.

Łącznie odbyło się 180 godzin lekcyjnych warsztatów i 176 lekcji gry na skrzypcach metodą "języka ojczystego", zwaną popularnie metodą Suzuki. W czasie zajęć projektowych panowała doskonała atmosfera sprzyjająca nauce, a dzieci przy tym miały dużo radości. Dzieci chętnie uczyły się zarówno tańców regionalnych jak i tańców nowoczesnych, co pozwoli im w przyszłości dobrze się bawić na zabawie ludowej i na szkolnej dyskotece.

Należy podkreślić, że warsztaty tańców dyskotekowych prowadził mieszkający w Górkach Wielkich, a znany na Ziemi Cieszyńskiej mistrz i nauczyciel tańca Marcjan Gepfert.
Warsztaty gry na skrzypcach metodą Suzuki prowadzone przez Elżbietę Węgrzyn, dyrektorkę Szkoły Suzuki w Tychach potwierdziły niezwykłość i niesamowitą skuteczność tej metody nauczania. Małe dzieci doskonale radziły sobie z tak trudnym instrumentem, jakim są skrzypce i bardzo dobrze się przy tym bawiły.

Po 4 miesiącach nauki gry na skrzypcach metodą Suzuki uczestnicy warsztatów potrafią grać ze słuchu proste melodie (w tym ludowe) indywidualnie i w zespole kilkunastoosobowym (dzieci i rodziców). Trzeba podkreślić, że metoda ta angażuje w proces nauczania dzieci ich rodziców i opiekunów, co wpływa na pogłębianie więzi międzypokoleniowych, o które jest tak trudno w dzisiejszych czasach. Rodzice (opiekunowie) grają razem z dziećmi na lekcjach i ćwiczą z nimi w domu. Jest to powrót do "muzykowania w zaciszu domowym", którego dzisiaj już prawie nie ma.

Dzieci będą kontynuować naukę gry na skrzypcach tą rewelacyjną metodą po zakończeniu projektu "Od lokalnej inicjatywy do edukacji pozaszkolnej". Zadbają o to rodzice i dziadkowie grających na skrzypcach dzieci, zrzeszeni w powstałym rok temu w Górkach Wielkich drugim Kole Terenowym Macierzy Ziemi Cieszyńskiej o nazwie Kapela Regionalna Raubczycy. Będą zdobywać środki finansowe i organizować dalszą naukę "małych muzyków". Jeżeli dzieci, niedawni uczestnicy projektu, nadal będą robić duże postępy w nauce i będą wraz z rodzicami (opiekunami) wkładać w tę naukę dużo serca i wysiłku, to doczekamy się w Górkach Wielkich dziecięcej Kapeli Regionalnej Raubczycy.

Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto
Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Ale zdolne dzieciaki!!!

wspaniale,gratulacje!

Dodaj komentarz

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama