, piątek 27 stycznia 2023
Cieszyniacy nie gęsi ...Dodaj do Facebook

Cieszyniacy nie gęsi ...

WOJCIECH KRAWCZYK
Postanowiliśmy zapoczątkować kącik gwarowy, w którym będziemy prezentowali naszą gwarę, gwarę Śląska Cieszyńskiego. Będziemy to robili na różne sposoby, publikując w gwarze artykuły, kawały, felietony oraz prezentując nagrania dźwiękowe i wideo sięgając m.in. do twórczości Karola Piegzy i Adama Wawrosza.
Tożsamość językowa naszego terenu jest dla wielu mieszkańców bardzo istotnym elementem kultury i poświęcają jej sporo uwagi i energii. Chcemy pomóc takim osobom i dać im możliwość prezentacji twórczości. Takie osoby zachęcam do współpracy. Będziemy prezentowali gwarę publikując dzieła twórców naszego regionu.

Pierwsza prezentacja pojawi się w najbliższą sobotę. Zachęcam do czytania i słuchania tekstów tworzonych w naszej gwarze cieszyńskiej.
Komentarze: (20)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

(Zjawiskowa zupa) choć nie jestem klientem żywienia w restauracjach na co dzień, to przy okazji spróbuję a co do -korbas teraz to już chyba nowa nazwa....słyszołech że tam je strasznie pieknie wszystko zrobione a jaki je jedzyni też sie muszym przekonać,może zaproszym mojom babe na wieczerze na walentynki no uwidzym jako mi to wyndzie..........pozdrawiam

Chudo Jewa - w restauracji Zameczek w Czeskim Cieszynie (za Tesco 100m po prawej) - zjawiskowa zupa!... pycha - polecam - 19 koron za solidną miseczkę. Takoż i inne specjały kuchni czeskiej bardzo dobre i w smaku i w cenie... Nawiasem mówiąc, jak to jest, że w Cieszynie restauratorzy potrafią zainwestować w knajpy setki tysięcy, ale zawsze żal im wydać parę złotych na dobrego kucharza?... (najnowszy przykład - Korbas)

Baby majom rade chudom jewe bo sie po ni chudnie a siły nie muszom mieć a jo to bych zjod jelita z babraczkom[jak wiecie co to jest werbusy-oczywiście żartuję] a teraz już lecym bo se muszym som wyprać fusekle w laworze...........pozdrawiam

Hudo Jewa-to je zupa jak sie patrzy,dobro a sila za dwacet roków dziepro.Tak że szukejcie przepisu na niom,bo je coroz gorzi.hej.

Cosi mi sie zdo że ta twoja gwara je kapke przeinaczóno. Jak chcesz warzić, to chónym, ale chudóm jewe. Jyny nie wiym czy baba bydzie rada, bo tym sie wiela nie najy. To już lepsze sóm ziymioki z kiszkóm albo jako fazolónka z kónskym chleba.
Smacznego.

widzisz Oszi - myślenie nie boli :) pozdro.

godom po cieszynsku ni co te werbusy przyjezdne.

jak zwykle...depczesz mi po piętach dogorywającym smętkiem i zgorzkniałą pretensjonalnością... bezosobowa ludzkopodobna - meduzo!

po pierwsze NIE WSZYSCY piszemy z bykami, po drugie - nawet gdyby, to nie znaczy, że nie należy byków wytykać, zwłaszcza gdy popełnia je pseudoprofesjonalista - gryzipiór.

...

No, zdążył autor błąd poprawić. W swojej mądrości nie wpadłeś na to, że aż 2 osoby napisały o tym błędzie "nie bez powodu"?

jest: osobom,o co ci idzie Sikoro, cosikej ci dolego, kolego? ...łoczy? (chyba,że autor zdążył już błąd) poprawić...

Wszyscy piszemy z błędami "bykami"! Tylko poczytajcie dobrze wszystkie komentarze, no fakt nie jest to ładne i świadczy o naszej edukacji.

Jo żech je rod ,any nie wiym czy to nasze dziecka i wnuki poczytajom bo jak mówiymy se w naszych chałupach to wiedzom no uwidzymy(fajnie niech zostanie kącik gwarowy - popieram -) - śpiychom sie bo mi co trzeba cosik uwarzyć na wieczerze bo baba przydzie z roboty i bydzie symną wrzeszczeć że nic nie robim...chyba chonym zrobiym chydom Jewe...........pozdrawiam

Kochana redakcjo. Polecam zajęcie się ważniejszymi sprawami - np. stan ul. Bielskiej. Zaczepcie kilku kierowców rano to wam odpowiedzą piękną cieszyńską gwarą. To są tematy - a nie takie bzdety nad bzdetami.

na litość Boską, toż i dzieci tę gazetę czasem przez pomyłkę czytają!... takie byki - kwalifikują do dyscyplinarnego zwolnienia z pracy!

to jo proponujym tu zaprosić Jana Drala. Jo myslym, że chyntnie se tu poopowiado po naszymu. łón je taki szykowny synek:-)

W artykule jest błąd - odmiana słowa OSOBA w celowniku liczby mnogiej kończy się na OM a nie Ą. czyli "chcemy pomóc takim osobOM" a nie osobĄ.

I fajnie!

patrzcie jak to robią Amerykanie ...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama