, piątek 27 stycznia 2023
Od wydawcy: Rządzili Księstwem CieszyńskimDodaj do Facebook

Od wydawcy: Rządzili Księstwem Cieszyńskim

WOJCIECH KRAWCZYK
Postanowiliśmy zapoczątkować cykl publikacji traktujący o historii Księstwa Cieszyńskiego. Z początkiem nowego roku, w niedzielę 2 stycznia, pojawił się pierwszy felieton.
Cieszyn i jego okolice, to co u nas się dzieje obecnie i działo kiedyś, portalowi gazetacodzienna.pl jest szczególnie bliskie. Chcemy publikować treści związane ze Śląskiem Cieszyńskim, nie zapominając jednak o pięknej jego historii, o jego trudnych losach na przestrzeni wieków.

Historia, którą tworzył Cieszyn od momentu jego powstania ma ogromne znaczenie dla obecnego jego kształtu. Każdy rządzący wnosił coś w budowanie tego terenu. Biegnące lata nadawały mu szlifów, aby stworzyć jednym z ciekawszych obszarów Europy. Cykl historyczny rozpoczęliśmy od prezentacji sylwetek rządzących Księstwem Cieszyńskim i przez ich pryzmat przyjrzymy się historii Śląska Cieszyńskiego.

W niedzielę 2 stycznia zaczęliśmy od Mieszka, pierwszego władcy Księstwa Cieszyńskiego. 9 stycznia opublikowaliśmy kolejny artykuł z serii, tym razem o Kazimierzu I, drugim księciu cieszyńskim. Za tydzień, 16 stycznia, tekst o wielkim polityku, jakim był Przemysław Noszak, kolejny władca księstwa, cieszyniak z krwi i kości.

Chcemy przybliżyć Wam historię Księstwa Cieszyńskiego, aby pokazać, jak wielkie znaczenie miał Śląsk Cieszyński w tworzeniu dzisiejszej Europy. Sylwetki rządzących prezentujemy w formie felietonów, a więc w luźnej formie, wiążąc historię z obecną sytuacją społeczno-polityczną.

Serdecznie zachęcam do śledzenia cyklu "Poczet książąt cieszyńskich."
Komentarze: (20)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Mało wiesz a powinieneś wiedzieć, że władza powinna czuć oddech na swoich plecach. Jak tego nie ma - to masz Bielską, brak parkingów i brak inwestycji. Tyle w temacie.

Jak się okazuje w mojej opini nie jestem odosobniony. Co do nudy jesteśmy zgodni. Myślę ,że to nowy sklad redakcji decyduje o poczytności zamieszczonych tekstow i komentarzy pod nimi. Przyznacie ,że nie ma nic gorszego jak recenzowanie artykułów kolegów redakcyjnych przez samą redakcję -czy wydawcę gazety. Teksty w rodzaju "od redakcji", "Od wydawcy" to nawiązanie do urzędniczego prawa Parkinsona. Zdolny kolega coś napisze a my się do tego podepniemy i napiszemy ,że "my" wydawcy piszemy teraz o cieszyńskich księciach a to oczywiste nadużycie i niechęć do opisywania rzeczywistości ,ktora podsuwa codziennie bardzo wiele tematow- tyle ,że jak redakcja leniwa to zaczyna pisać sama o sobie -a to nuda. RM zgubi podobnie jak GC właśnie nuda i brak twórczego fermentu. Dlatego przewiduję ,że podobnie jak nowa redakcja GC bardzo szybko się rozłoży i bedzie sporo rezygnacji z mandatów tych wszystkich, którzy w nudzie dostrzegają największe zagrożenie.=>ha,ha,ha- ja będę się smiał na końcu i z Ciebie i z tych , ktorzy za tę nudę są odpowiedzialni zarówno w GC jak i samorządzie.

i mizerią...

Wars niezadowolony.Brakuje mu tematyki samorządowej, aby mógł popisywać się swoją pseudowiedzą na ten temat.Niestety jużpo wyborach, wiceburmistrzowie wybrani...i komu tu doradzać?Kogo krytykować... a i rada taka jakaś nie skłonna do waśni.Komu tu dokopać ?Słowem powiało nudą panie Wars.

kto i po co kupił GC?!....

Podaj jeden artykuł W.T. wart wspomnienia. Tworzycie mity (albo to denerwująca samoreklama).

Zgadzam się z przedmówcą, GC straciła "jaja". Nudno, nieciekawie, jak na ox i jakość dziennikarstwa kiepściutka. Nie każdy może prowadzić gazetę Panie i Panowie z redakcji. Życzę powodzenia, ale na razie kiepściutko.

Takie teksty przy ogromie problemów jakie narastają w Cieszynie to gigantyczne nieporozumienie jak stąd do Wellington. Już pisałem - nie przepadałem za WT, ale on przynajmniej produkował teksty pod którymi forum się gotowało. Czy były to dyskusje kulturalne czy nie - nie ważne. Ważne, że GC prowokowała do dyskusji. Ludzie napieprzali na siebie ale to było dobre, bo nagle okazywało się co jest dla ludzi ważne. Szukacie tematów? Proszę bardzo. Pojedźcie Bielską - zobaczcie co się dzieje z kierowcami i ich samochodami. Zainteresujcie się tematem kolejnych podwyżek czynszów. Wypytajcie burmistrza co z mieszkaniami komunalnymi. Co z parkingiem, co z inwestycjami. To są tematy. A nie Kazimierz. Gość poczekał pięć wieków to możesz jeszcze poczekać. Tematy o których powiedziałem - niekoniecznie. I przestańcie wciąż pieprzyć o tej orkiestrze. W lipcu też będziecie o niej pisać? Miały być zmiany, miało być coraz ciekawiej. A jest nudno. Już lepiej dalibyście gołe baby. Niedawno na politycznej debacie jedna z kandydatek powiedziała, że jedynym forum publicznym w tym mieście jest GC. I wy właśnie swoimi gniotami zatracacie ten potencjał, który zbudował wokół GC poprzedni redaktor. Dziennikarstwo to ludzie a nie przepisywanie historycznych książeczek. Ruszcie dupska i wyjdźcie do problemów zwykłych ludzi. Zabolało? Bo miało zaboleć.

Jeszcze powiedz że to nie matka cie urodziła tylko sam wyszedłeś

To raczej posucha na brak sensownych tekstów w GC. A historię Książąt Cieszyńskich do tej pory robi jeden autor. Ten GC nie uratuje jeśli pozostali członkowie redakcji będą pisać "My" zaczeliśmy pisać". To nadużycie -pisze jeden autor a więc "On" jedyny sensowny- resztę redakcji widać suszy bo ta posucha jakoś z chwilą zmiany wydawcy jest zauważalna. Piwo to widać trunek niskich stanów jak mawia Królowa Elżbieta -w sam raz dla redakcji- czytaj autora poniższego tekstu.

W imieniu redakcji,wybaczam. Ale idź już na piwo bo cie suszy

Nie warto o nim pisać

kto to był Liburń

Do wydawcy. Proszę wybaczyć te słowa krytyki. Wg. mnie ,to redakcja ma kłopoty z pisaniem tekstów. Ten zarzut wywiodłem z tego faktu ,że w stosunkowo mało odległym czasie teksty "od wydawcy" pojawiły się już trzy,może czterokrotnie.Jeśli za każdym stosunkowo dobrym tekstem będą się pojawiać teksty od wydawcy, zamiast kolejnego rownie interesującego artykułu to oczywiście nabiorę pewności ,że te tzw.teksty od wydawcy są przysłowiowymi zapchaj dziurami niczego nie wnoszącymi do GC. Do dobrych tekstów i ich czytania zachęca zazwyczaj sam autor i jego dobry tekst. Pisanie j.w. to mielenie slomy.

chociażby bardzo esencjonalny przegląd wszystkich burmistrzów Cieszyna, również byłby pożyteczna inicjatywą...

Genialna inicjatywa. Więcej takich pomysłów. Portal staje się co raz ciekawszy. Gratuluję!

syndrom posylwestrowego zamętu was trzyma?

?...

fabryka braci Schramek=OLZA-Prince Polo

Brawo!!
A moze byscie przypomnieli cos o imiennikach ulic !??
Np.kto to byl Limanowski..

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama