, sobota 25 maja 2024
Rośnie Betlejem (fotoreportaż)
Bożonarodzeniowa szopka powstaje przy kościele Św. Barbary w Strumieniu po raz czwarty. Dodaj do Facebook

Rośnie Betlejem (fotoreportaż)

Teskt i zdjęcia: JAKUB GRYGIEL
Grupa mężczyzn kryje dach strzechą. Kilku innych buduje drewniane ogrodzenie, tuż obok skrawane są deski. Ciężkie młotki opadają i unoszą się rytmicznie. To wre praca przy strumieńskim Betlejem.
Bożonarodzeniowa szopka powstaje przy kościele Św. Barbary w Strumieniu po raz czwarty. To wielka atrakcja dla regionu - w ubiegłym roku odwiedziło ją 100 tysięcy osób. Opiekun przedsięwzięcia, ksiądz Paweł Hubczak, zapowiada, że tegoroczna szopka będzie nie tylko bardziej rozbudowana, ale zmieni się także sposób, w jaki będzie można ją przeżywać.

- Szopka będzie większa. Powstaje scena, na której odbywać będą się jasełka w plenerze, wystąpią też na niej rozmaite zespoły, między innymi "Pilsko" z Żywca. Obok tradycyjnych zwierząt, jak baranki, kozy, kuce czy wielbłąd zobaczymy alpaki, strusie, jeżozwierza oraz dzika. Oprócz tego bez liku ptaków.

Prace są już mocno zaawansowane. Trwają od końca września i planowo zakończyć mają się 5 grudnia. Przy budowie pracują przede wszystkim ludzie ze Strumienia, jest tylko jeden rodzynek - pan Franciszek mieszka w Zabłociu. W większości to emerytowani górnicy z Bractwa Świętej Barbary. Bractwo zostało powołane do istnienia w 1995 roku, obecnie jego animatorem jest Wiesław Mój. Grupę, spośród najbardziej aktywnych górników przygotowujących uroczystości jubileuszowe, utworzył ks. dziekan Oskar Kuśka. Należy do niej piętnaście osób.

- Zeszłoroczne 100 tysięcy odwiedzających było sporym zaskoczeniem. Ludzie stali w kolejkach nawet pięć godzin żeby wejść do Betlejem. Planujemy wobec tego lepiej się przygotować w tym roku. Przez półtora miesiąca, całą dobę - od 6.00 do 18.00 - przy szopce dyżurować będą dwie osoby na trzy zmiany - tłumaczy ksiądz Hubczak.

Strumieńskie Betlejem oglądać będzie można od 20 grudnia do 30 stycznia. W Wigilię Bożego Narodzenia zobaczyć będzie można żywe postaci Świętej Rodziny oraz grupę kolędniczą - przedszkolaki i uczniów.

Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto
Komentarze: (15)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

niesamowite te zdjęcia...

A boga jak nie było tak nie ma i nie będzie. Po co te wszystkie imprezy, żeby Was Polaków trzymać u pysku przez kler z kompleksami seksualnymi i zakonnicami aseksualnymi.brr....

bardzo udane foty

No ładnie ale jedno mama pytanie czy powiadomiony jest wydział powiatowy budownictwa ,który musi wydac pozwolenie na zabudowę gospodarczą ponad 35 m2, w przedciwnym wypadku jest to SAMOWOLA BUDOWLANA.

Czu Pan przycinający okorki w poprzek na cyrkularce ma się dobrze? /ręce całe i wszystkie palce?????/ Ta pilarka bez osłon i klina to maszyna dla prawdziwych twardzieli.Co na to zdjęcie powiedział by inspektor BHP.

Wacuś. Dobrze prawisz, że "boga" nie ma - jest tylko jeden Bóg :) i niech Cie pobłogosławi biedaku

Świetnie że ludzią chce się robić cos dla innych.

Krzysztof obraża uczucia religijne :-)

atak na codzień ,to z czego oni zyją??

Ciekawe czy ludzie w żabim mieście to same mohery. Ciekawe czy mają stosowne pozwolenia na budowe- powyżej 35m2

jak byś miał chociażby trochę odwagi to osobiście spytałbyś zainteresowanych. Ale jesteś zwykłym szczurem, wymoczkiem, który się boi swojego cienia gnido.

Temu księżulkowi ze Strumienia chcieli w tym roku przyznać Laur Srebrnej Cieszynianki . Gdyby ją otrzymał, to byłaby " szopka " za szopkę

Gratuluję wszystkim zaangażowanym w te prace osobom. Ciekawe, czy chociaż jedna z wypowiadających się negatywnie osób zrobiła kiedykolwiek coś za darmo, tak z dobroci serca, czy chęci pomocy?

Kiedyś do budowania szopki to cała więś sie brała, obecnie to tylko parę osób reszta krytykuje i doszukuje się łamania przepisów. Ludziska świeta idą!! Wrogość, anrtyklerykalzm, zazdrość i obłuda! Pewnie perwsi w ławce siedzą a tu takie komentaże? A ja trzymam kciuki za stajenkę, księdza, parafian!

Piękna zabawa. I pożyteczna. Praca dla ogółu. I dla nowego Boga przez duże b, bo tych starych z Perunem na czele to Cieszyniocy zdradzili ostatecznie, liczę, gdzieś w wieku XV.
W sumie jednak lepiej, niż by miały chłopy chlać gorzałę.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama