, sobota 13 kwietnia 2024
Podbeskidzie wciąż rozpala emocje
Dagmara Stanosz, felietonistka Gazetycodziennej.pl. fot. ARC Dodaj do Facebook

Podbeskidzie wciąż rozpala emocje

DAGMARA STANOSZ
Terytorialnie - niesprecyzowany, kulturowo - zróżnicowany, historycznie - nieistniejący region „Podbeskidzie” nie ma geograficznego ani etnograficznego uzasadnienia. Kiedy mówi się w jego kontekście o społeczności lokalnej, na usta ciśnie się uśmiech, bo lokalność musiała by objąć Beskid Śląski, Beskid Mały, Beskid Makowski, Beskid Żywiecki, Pogórze Śląskie, Pogórze Wielickie, Kotlinę Oświęcimską, w granicach historycznych Śląska Cieszyńskiego i Małopolski. Nie rozległość obszaru jest tutaj absurdalna, ale sztuczność idąca w parze z popularnością terminu.
Wadowickie kremówki, koniakowskie koronki, żywieckie gody, cieszyńskie kołocze, narty albo snowboard na Skrzycznem lub Szyndzielni, w całorocznej ofercie festiwalowej do wyboru – folklor, film, muzyka, teatr, a dla przeciwwagi - rajd po muzeach, począwszy od śląskich pałaców Larischów skończywszy na muzeum Auschwitz - i wraz z wizerunkiem klubu sportowego „Podbeskidzie” wyłania się przedstawiany w folderach obraz regionu stworzonego dla potrzeb turystów. Oskar Kolberg nie wpadłby na taką syntezę.

Przyjęta w latach powojennych nazwa miała promować walory turystyczne wybranych miejscowości. Za umowną stolicę obrano położone na pograniczu kulturowym miasto Bielsko-Biała, które wraz z utratą przedwojennego „kolorytu wielokulturowości” i związanym z rozwojem przemysłu napływem ludzi z innych regionów Polski, zwanych potocznie „Werbusami”, straciło swoją tożsamość, a „Podbeskidzie” nadało mu niejako nową, pozbawioną ciężaru historii. Pytanie tylko jaką ? Nie kształtuje jej ani wspólna tradycja, jak to jest w przypadku zróżnicowanych kultur karpackich, ani geografia. Dla przykładu - młody mieszkaniec śląskiej części Podbeskidzia, poproszony o określenie granic i tradycji kulturowych swojego regionu, rozkłada ręce, nie wie, a na hasło Śląsk Cieszyński, wpada w konsternację, bo Śląsk, to Śląsk - czarny, czyli Górny, „hanysowski”, a Podbeskidzie to Podbeskidzie. Idąc tropem takich truizmów można tworzyć nowe, wypromowane medialnie miejsca, zapominając o tym, co naprawdę w lokalnych tradycjach wartościowe, co z kolei pomaga „przepuszczać” wszelkie pomysły na „kiczowatą turystykę”.

Nie jest sztuką forsować regionalizmy, tożsamość tam, gdzie nie jest już autentyczna, ale beztroskie wrzucanie wszystkiego i wszystkich do jednego worka kończy się zwykle groteską, jak czytany na murach bloku napis „Nie chcemy Śląska”, choć tak mieszkańcy bloku, jak autorzy odezwy mieszkają na Śląsku (Cieszyńskim), tylko że o tym nie wiedzą. I trudno tu liczyć na edukację, zbawienną rolę szkoły. Tożsamość kształtuje się poprzez codzienność, a zacieranie się granic kulturowych nie jest niestety wizerunkiem „wyższej świadomości społecznej” dążącej do idealistycznego modelu wspólnoty, ale zwykle obrazem luk w znajomości tradycji kulturowych zatykanych kolejnymi „degustacjami regionalnych wyrobów”, ładnie wkomponowujących się w nurt mody „Etno”. Bo czy to ważne, z jakiego mleka i od jakiego górala jest oscypek ? Ważne że jest, choćby w supermarkecie. Więc gdzie na ferie?
Komentarze: (38)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Śląsk cieszyński to historia, kiedy Cieszyn coś znaczył.Dzisiaj to miasto jest dziurą i nie może być stolicą czegokolwiek.Bielsko-Biała to duże i ważne miasto więc niech będzie podbeskidzie !!!

do kitu.

Mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego nie zaakceptują "Podbeskidzia". Ja to kojarzę z " Solidarność - okręg Podbeskidzie" z takimi przywódcami jak p. Tyrna. No way!!!

Od siebie dodam jednak, że tak samo jak jest nam daleko do Wadowic - tak wielu cieszyniakom jest daleko do Katowic. To tyle. PS. Dzisiaj przeszła Pani "chrzciny" - napisała Pani - jak dla mnie - pierwszy sensowny artykuł. Pozdrawiam.

Czerwoni mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego nie zaakceptują "Podbeskidzia".

Невероятный прогресс!

Świst - mam identyczne skojarzenia :) i tak jak Głos rozsądku po raz pierwszy czytam coś pani autorstwa, co ma sens.

Generalna Gubernia, to Niemcy będą nosić cię na rękach ale Polacy co z tobą zrobią...?

każdy ma ambicje być 4-władza i sprawnym politykiem a przecież dziennikarze są od tego aby podawać FAKTY, a komentarz zostawia się czytelnikowi. U nas jest dokładnie odwrotnie. Czytelnik podaje dziennikarzowi akty, o których on zapomniał a co do jego komentarza, co jak zwykle BZDURY i BZDETY, więc za co im płaca..? Za Bzdety ?

Podbeskidzie służy jedynie interesom Bielska-Białej jedynie żeby mogła się sztucznie określać jako stolica...

podbeskidzie jak czarna dziura - wszystko wciaga, ale nas to nie pociaga.

nie moje.

Najstarsze pokolenia tesknia za Francem Jozefem, ich potomkowie za Gierkiem, niektorzy sa pro-slascy innym nie przeszkadza slowo Podbeskidzie, a to jeszcze walka o Polskosc na Zaolziu, itd...taki maly region a jednak tu u nas bywa ''goraco''...

nie ma czegoś takiego jak Podbeskidzie może być Śląsk Cieszyński ale nie Podbeskidzie,

Adam Małysz zajął szóste miejsce w konkursie Pucharu Świata na mamuciej skoczni w niemieckim Oberstdorfie

Ustroniok 2010-01-30 13:19:54
Co fakt to fakt Warszawa się ucywilizowała najgorsze jest to bydło z górnego śląska

mmm 2010-01-30 13:53:01
zgadzam sie. bydlo gornego slaska potrafi obrzydzic wypoczynek:/ warszawiacy to inna półka

Вот, все говорят: ксенофобия, ксенофобия! А что делать, если у меня тёща - Ксения?

Вот, все говорят: ксенофобия, ксенофобия! А что делать, если у меня тёща - Ксения?

Nie nażekajcie tak na hanysów bo gdy nie oni to byście trawke gryżli. Warszawiakom bez mydła wchodzicie do d....y, a oni stanowią o tym ,że jest tak ja jest.....

Górny Śląsk obejmuje Śląsk Cieszyński patrz wikipedia.

StElA

to też bydło?

dziennikarstwo MINĘŁO się ze swoim POWOŁANIEM ... prawda w 100%

człowieku... jak Twoja cała wiedzia pochochodzi z Wikipedii to gratulacje! Poszerzaj ją nadal i rozsiewaj... niedługo PL zniknie...

wali ci z kopary

Człowiek trapiony poczuciem mniejszej wartości nie czerpie zadowolenia z tego kim jest, ale stara się naśladować kogoś, za kogo chciałby uchodzić. Ponieważ nie ma obecnie warstwy społecznej, uosabiającej wszystkie pożądane wartości jednocześnie, a ponadto cieszącej się odpowiednim prestiżem, szukamy wzorów w warszawiakach. Trudno jest naśladować cechy naprawdę wartościowe, więc przyjmuje się to, co łatwe, powierzchowne i wcale nie najlepsze. Nasza cieszyńska prowincja ma poczucie niższości wobec warszawiaków i dlatego tak chętnie kopiuje wzory warszawskie, gdzie prawie wszyscy (to fakt) pochodzą spoza Warszawy.

szkoda gadać, chociaż niech myśli płyną strumieniem, byle były w miarę klarowne i wszechobejmujące, mądrze rozróżniające, potrafiące w szczególe rozpoznać całość i odwrotnie, niech ludzie działając lokalnie, starają się myśleć globalnie i nie spierając się zbytnio o słowa, kategorie, pojęcia i granice, wciągną głęboko ożywcze powietrze,popatrzą raz jeszcze na te same,codzienne sprawy bardziej świeżo, życzliwie, z jasną perspektywą braku "sztywnych celów", "niezłomnych ostatecznie wartości", niech jednakowo pogodnie zaakceptują tych, którzy myślą "Podbeskidzie" oraz drugich, którzy wcale tak nie myślą, mając inne pomysły, projekty, nowe syntezy, analizy i rozgraniczenia...
Jaka piękna jest natura, czy i na ile wiemy,że nią właśnie jesteśmy? "Najlepsze,co można jeszcze uczynić, to uznać wszystkie rzeczy za nieznane, iść na
przechadzkę lub rozłożyć się pod drzewem czy na trawie i zacząć wszystko od początku" - bracia i siostry oraz ich powinowaci, wszyscy roślinni i zwierzęcy, widzialni oraz niewidzialni, z tej ziemi oraz wszystkich miejsc, gdzie istnieje życie oraz jakiekolwiek formy istnienia... Dobranoc!

Диагноз: душа не на месте.

Cieszyński to trochę specyficzna mentalność. Z jednej strony drażni nazwa Podbeskidzie, która nie istnieje, i która to nazwa pasuje Bielsku bo nie mogą przeboleć, że nie są już miastem wojewódzkim. Z drugiej strony nazwa Śląsk pasuje jak ulał, jest tylko jeden szkopuł, mogli by nas skojarzyć z Górnym Śląskiem, więc lubimy się nazywać Śląskiem Cieszyńskim:-). ale czy my sóm Cysaroki, czy Ślązoki jedno każdy musi przyznać, Śląsk Cieszyński ma niezwykłe dokonania w walce o Polskość i trochę szacunku od tych nie z tela przydałoby się. Czasami słyszy się wypowiedzi, że tu sami malkontenci może i tak, ale nie dziwię się jeżeli widać jak na dłoni, że ktoś za wszelką cenę chce zepchnąć Cieszyn w dół po równi pochyłej.

gdybyś mniej chlała, to byś może zaczęła w końcu normalnym językiem pisać....

Na szacunek Śląsk Cieszyński za walkę o Polskość jak najbardziej zasługuje. Ale to zasługi naszych dziadków. Typową cechą naszej współczesnej cieszyńskiej inteligencji (co widać m.in. z poniższych postów) jest pogarda dla nieucywilizowanych pobratymców, zapatrzenie w stolicę i przekonanie, że tylko poprzez imitowanie i narzucenie miejscowej hołocie płynących stamtąd wzorów wiedzie droga postępu.

Hehe a tak sie Cieszyn pchal do wojewodztwa slaskiego a teraz ze hanysy to bydlo:) Trzeba bylo z Bielskiem walczyc o beskidzie wojewodztwo...a przepraszam z nimi Cieszyn tez sie nie lubi...no coz to trzeba bylo walczyc o Krakow i Malopolske...ale to pewno ta zla Galicja...no nic zostaje wojewodztwo cieszynskie:))))

Z wszystkich "darów" komuny ten jest chyba najstrawniejszy...

Od Bielska na zachód jest Śląsk na wschód PODBESKIDZIE (dawna Galicja)

Było Księstwo Cieszyńskie i Śląsk Cieszyński. Jestem dumny, że moja rodzina stąd pochodzi. Podbeskidzie to tylko pomysł na marketing.

Historycznie całe byłe województwo bielskie to Śląśk Cieszyński z XV w., a Podbeskidzie to produkt
określonego czasu. Śląsk sam jest wartością którą
musimy pielęgnować.
Politolog 59

tak płaczecie za tym waszym ślonskym ,ze najlepij sie zakopcie z piastami albo z cysorzym

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama