, czwartek 7 grudnia 2023
Orłowa: Pomnik już stoi
Ważący 4,3 tony pomnik ustawiono na 60-centymetrowym cokole za pomocą dźwigu. fot. Marek Santarius/Głos Ludu Dodaj do Facebook

Orłowa: Pomnik już stoi

EP/Głos Ludu, ER/Gazetacodzienna.pl
Z Żor do Orłowej na Zaolziu został w poniedziałek przywieziony pomnik upamiętniający Gimnazjum Realne im. Juliusza Słowackiego. Ważący ponad 4 tony obelisk z czerwonego granitu szwedzkiego ustawiono na Obrokach, w miejscu, gdzie stał pierwotny budynek szkoły.
O realizację tej idei starał się od dwóch lat Komitet Organizacyjny. Od tego czasu wśród społeczeństwa zaolziańskiego i od sponsorów zebrano 30 tys. zł i 107 tys. koron. – Niech to będzie memento – powiedział o pomniku jego twórca i jednocześnie absolwent orłowskiego gimnazjum, Bronisław Firla, obserwując ustawianie obelisku na cokole. – Trzeba pamiętać, że pomnik nie jest poświęcony budynkowi, ale profesorom i uczniom, byłym kolegom, którzy nie dożyli, zginęli w czasie zawieruchy wojennej albo zmarli śmiercią naturalną – wyjaśnił Firla, autor projektu.

Wykonania pomnika podjął się Lech Wietrzyk z Żor. – Bardzo się cieszę, że pomnik już stoi. Byłem już na miejscu i oglądałem go, wygląda wspaniale na tle zieleni – cieszył się wczoraj Bogusław Chwajol, przewodniczący Komitetu.

– Jest to pikujący orzeł z ukośnym napisem „Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego” i latami: 1909 i 2009. Ma to symbolizować tę destrukcję, do której doszło. Taki był los nie tylko budynku, ale i ludzi – dodał Bronisław Firla. Ważący 4,3 tony prawie trzymetrowy pomnik ustawiono na 60-centymetrowym cokole za pomocą dźwigu. Odsłonięty zostanie 6 czerwca. To wtedy do Orłowej zjadą na obchody jubileuszu stulecia szkoły dawni absolwenci i nauczyciele.

Polskie Gimnazjum Realne w Orłowej zostało założone w 1909 roku. Była to wówczas pierwsza i do 1938 roku jedyna ogólnokształcąca szkoła średnia z polskim językiem nauczania na Zaolziu. Założycielami były Macierz Szkolna dla Księstwa Cieszyńskiego oraz Towarzystwo Szkoły Ludowej z siedzibą w Krakowie. Patronem gimnazjum został Słowacki, gdyż w 1909 roku obchodzono setną rocznicę jego urodzin. W 1962 roku gimnazjum zostało przeniesione do Orłowej-Łazów a potem Karwiny. Duża część uczniów zaczęła też dojeżdżać do gimnazjum polskiego w Czeskim Cieszynie. W 1964 roku doszło do połączenia obu dwu szkół. W efekcie szkołę w Orłowej zamknięto.
Komentarze: (38)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

turyści przyjadóm!!! A moźe naturyści???

To jest OBELISK PAMIĄTKOWY !!, drogi przyjacielu. Nie atrakcja dla turystów- naturystów. Dla nich Orłowa jest miastem raczej nieciekawym. No, chyba, że obrowska elektrownia w Dziećmorowicach ( można by się poopalać nawet na golasa na jednym z kominów).

z was tu przyjedzie??? ŹODYN!!! Głównie iź stoji.

Panowie, zal mi was za takie przyczynki. To chyba kompletna ignorancja dyktuje wam takie reakcje. Gimnazjum w Orlowej na Obrokach to Alma Mater w Czechach. Jej budynek przetrwal dwie wojny, zginelo dziesiatki /setki/ prawdziwych patriotów wyszkolonych przez prawdziowych profesorów, którzy nie tylko uczyli wg. programów, ale takze wychowywali ludzi światlych i patriotów polskich. Ci profesorowie naprawde cale swe zycie poświecali dla gimnazjum. Nie liczyli sie z trudnościami, iw uposazenie wystarczylo im i jeszcze regularnie wspierali finansowo zaklad. Zyskali miano "legendarnego grona", bo stali sie legenda postawy zyciowej nie tylko dla absolwentów. Przeczytajcie wydana na jubileusz 100 lecia monografie " A jednak zostanie.." Pomnik powstal w ostatniej chwili, bo spadkobiercy "Orlego Gniazda" juz dogorywuja w Karwinie. Czechizacja stuletnia zbiera swoje zniwo i zostanie tylko OBELISK PAMIATKOWY.

Bez wątpienia była to uczelnia z rodowodem.... Ale, patrząc z niepokojem na teraźniejszość, zastanawiam się - ilu z tych absolwentów nie potrafiło zaszczepić swym dzieciom i wnukom poczucia swojej tożsamości i godności Ślązaka -Polaka ... Bo spadek liczby ludności polskiej na Zaolziu od lat 50-tych jest zatrważający.

Zawsze mnie zastanawiał TEN fakt. I nijak nie potrafię znależć sensownej odpowiedzi. Przecież Śląsk przez ponad 600 lat był składową Korony Czeskiej. DLACZEGO OWA CZECHIZACJA ROZPOCZĘŁA SIĘ DE FACTO DOPIERO PO ROKU 1920 ? Toż to ułamek czasu, gdy Śląsk należał do Czech ! Czyżby wcześniej polityka narodowościowa czeskich władców była zupełnie inna - bardziej tolerancyjna? Nie było wsparcia ze strony królów polskich. Przecież Austria też prowadziła akcję germanizacji.

Sto roků nás poněmčili, sto roků nás popolštili

Petr Bezruč różne tego typu bzdety pisał...Kto Was "polštil", skoro od sześciuset lat jest to Korona Czeska? Czyżby chłopi z Wędryni mieli taką siłę w łapach? No sens, no logic, Sir !

Dokladny cytat z Bezrucza brzmi: Stotisíc nás popolštili, sto tisíc nas poněmčili. Popatrzcie na spisy austriackie ludności Ślaska Cieszyńskiego i spróbujcie sie doszukać tych tysiecy Czechów do poniemczenia i popolszczenia!
W odpowiedzi "rudemu" zaznaczam, za Piastowie Cieszyńscy byli lennikami królów czeskich, a to jest duza róznica. Lennik mial pewne ustalone obowiazki wzgledem króla czeskiego, naprz. placil lenno, mial obowiazek razem z nim walczyć, ale dalej rzadzil na swych wlościach. Poddani zyli tak samo i malo ich obchodzilo komu wykonuja pańszczyźnianna robote. Mówili tak jak ich matka nauczyla i umierajac przekazywali wszystko potomstwu tak jak sami zyli. Duza role odegral kościol / arcybiskup we Wroclawiu/. Jeszcze dluzej niz Czesi "panowali " na Ślasku Habsburgowie i tez nie zdazyli " poniemczyć" tych pańszczyźnianych chlopów. Nie nauczyli ich sila swego jezyka. Po prostu na zamkach i wysokich urzedach panowali obcy, a na dole harowali chlopi wedlug prastarych wzorów, a te mialy polski piastowski charakter.

Poczytajcie cześciej zaolzie.org, a znajdziecie bardzoduzo odpowiedzi na Wasze pytania. Ten blog nie jest pisany w postawie "uklon staly" i dlatego szkopyrtocy pisza, ze to jest "gnój" / ta polska historia Ślaska Zaolziańskiego/.

A czy przypadkiem wiesz, skąd w Bezruczu taka niechęć do Polaków? Był to chyba jakiś znaczący gościu skoro w każdej praktycznie czeskiej pipidówie ma ulicę swojego imienia. Miał może żonę Polkę, która mu ciągle bigos gotowała?

Już sobie poczytałem o Bezruczu w czeskiej wikipedii...Jak autor jednego dzieła mógł zdobyć taką popularność? Chyba tylko na gruncie populizmu... Co do "Zaolzie.org", hmmmm.... Też trzeba mocno wykręcać z wilgoci te materiały. Poza tym za dużo tam jadu - jak dla mnie... Choć, nie powiem, zaglądam tam - ale w celach uzupełnienia wiedzy. Parę ciekawych, a wcześniej nieznanych mi faktów znalazłem tam.

Ja w tym "jadzie" plywam cale zycie. "samszowa kolonizacja" robi swoje. My sie krecimy na tym "czeskim šlasku" jak dzdzownica na piasku i jeszcze na tym tonacym Titaniku śpiewamy i tańczymy ! Naprawde trzeba być tegim patriota, zeby to wszystko znieść. A wokól nas wszystko siedzi i obserwuje kiedy odejdzie Ostatni Mohikanin. Czechoslowacja juz sie skończyla, teraz czekam, kiedy skończy sie drugie "dzielo" Beneša - jego dekrety, oparte na kolektywnej winie !

Nie musisz mi mówić... Znam ten "miód" prawie że z autopsji...Mogą sobie pisać niejacy "Gorole", jaki to teraz luksus być "Polakiem" w CzR, jakie to profity, żyć nie umierać...A jednocześnie, że po polskiej stronie to brud, smród i ubóstwo...A porównianie z "Ostatnim Mohikaninem" jest jak najbardziej trafne... Ale szcucie jednych na drugich do niczego nie prowadzi. Nie powiem- fakty, nawet bolesne- to owszem, ale szerzyć nienawiść? To przesada.

Zycze tobie tego wszystkiego równiez. Pisz lepiej po czesku, bo po polsku niebardzo potrafisz i chyba zaojzie.org musi ci ktoś slabikować.

Czytać każdy może... Pisać też troszkę lepiej lub troszkę gorzej... Ważne są później wyciągane wnioski, mięsemrzucający občaně !! Poczytaj sobie coś z literatury - proponuję przypomnieć sobie Haška. Fajnie pisał... Schodzisz na psy, młody. Co na to matka?

W tych "wiazankach", które maja być odpowiedzia w "bratnim" jezyku", slowa na k... brzmia tak samo, bo nie mozna inaczej wypowiedzieć "W" i "V". Tak wiec ten "kulturalny" dyskutant odpowiada na "drazniace" prawdy historyczne forum zaolzie.org!!! Przeciez on nie chce dyskutować, bo nie ma kontrargumentów na popelnione czyny przez Beneša na ˇ´Slasku. On potrzebuje, zeby o tym milczano i zapomniano. Kazde przypomnienie wprowadza do blogu nastepna "wiazanke" wypróbowanych kontrargumentów. Czy w tej sytuacji nie bedziemy faktów historycznych przypominać??? Czy zapomnimy, jak sobie tego zycza ?? Wiekszość Polaków na Zaolziu juz sie tak zachowuje. Ale kto milczy ten sie zgadza z rzeczywistościa !!! M?ilczenie wystarczylo na 100 letnie obchody Gimnazjum, ale czy dalsze milczenie wystarczy na 102 ??? Milczmy wiec dalej, nie drazniac nikogo, pozwólny polska historie czestować "wiazankami" , nośmy na czole swastyke wg. Dekretów Beneša i napewno bedziemy godnymi nastepcami Oszeldów, Olszaków i dalszych !!! Czy blog igazetacodzienna.pl chce nadal udzielać takich "wiazanek" swym czytelnikom ???????????

Moderatorze, te wiązanki słowne szkopyrtoka nadają się do kasacji.... Niech nie drażnią czytelników. Coś bardzo powoli reagujesz. Wolność wypowiedzi, a raczej w tym wypadku ich styl,też ma swe granice. Nie róbcie z GC brukowca.....

Do ZAOLZIAKA: Wiesz, podają fakty historyczne... Z tym się zgadzam (sam te wiadomości sprawdzałem z innymi źródłami).... Ale nie podoba mi się forma podania tej strawy. Można zaserwować obiadek tak po prostu, a można go podać z odrobiną szaleństwa kulinarnego i sztuki... Gdyby skoncentrowali się na faktach, mieliby znacznie więcej czytelników. A tak uchodzą za brukowiec w stylu "Faktu"...

Zgadzam sie z Panem na zmiane stylu, bo lepiej serwować z taktem, niz cierpieć glód, chociaz watpie, czy zmieni to reakcje szkopyrtoków. Jeśli prez. Klaus na uwagi odnośnie zwrotu polskich majatków reagowal slowy:" To nie lezy w interesie ogólu", to ja to sobie tlumacze, ze istnienie polskiej mniejszości narodowej " nie lezy w interesie czeskiej wiekszości.
I tak "kulturalny " i wściekly nacjonalista moze do polskiej gazety przesylać swobodnie "wiazanki" nie godne nawet szamba.

To jasniejsze, niż słońce, że obecność mniejszości jest nie na rękę państwu. Dlatego też w interesie SAMEJ MNIEJSZOŚCI jest przetrwać... I tu jest pole do popisu dla organizacji reprezentujących, dla gazet mniejszości. Ważne jest, aby to " się opłacało" by Polakiem w CzR. Ustawodawstwo unijne jest dość dobrze sprecyzowane i chyba ułatwia wiele rzeczy. cały problem ( to jest mój domysł) tkwi w umysłach Polaków oraz ludzi o polskich korzeniach. Już nieraz czytałem, choćby na forach zaolziańskich, że " to neplati" być narodowości polskiej, bo.... (przyczyn podawano wiele). Ale, co do Zaolzie.org, nie wydaje mi się, aby polityka konfrontacyjna mogła przynieść jakoweś sukcesy na drodze wynaradawiania się lewobrzeżnych Ślązaków-Polaków. Pan dr Pyszko musi mieć strasznie przykre doświadczenia (z tego co wiem sam jest "Zaolziakiem"), że przyjął taki styl edukowania ( żeby nie napisać - walki.... Mnie samego, obywatela RP z korzeniami lewobrzeżnymi, po prostu wkurza retoryka tego portalu. Choć jednocześnie zdaję sobie sprawę, że, niestety, wiele faktów tu serwowanych ma odbicie w rzeczywistości ( tzn. są to wiadomości prawdziwe- aczkolwiek bardzo niewygodne dla polityki obecnych rządów i RP, i CzR).

Sorry, poważny błąd myślowy: ....sukcesy na drodze ZATRZYMANIA !!! wynaradawiania się......................

2-3 generacje i beje od takich faszystów spokuj nareszcie kocham takich poloków jak wy občanský průkaz a cestovní pas LOL WASERPOLOCY

Ze tez "jeszcze" sie odzywasz. Skoro przewidujesz 2-3 generacje dla polskich "faszystów" to ile dla szkopyrtoków ? Przetrwać 150 lat wśród "braci" Czechów to juz jest sukces ! Nie mówiac o tak "przejetych naszymi sprawami" jak ty.

Jeszcze w szambie zostaly: kdzie, co,co, ty - chyba tez znikna i caly blog bedzie cześciej czyszczony od takich świństw !!!

Takiej wersji historii was uczono, śmieszni ludkowie? No tak, są to spolszczeni Morawianie... Żal mi was, szkoprtnięci przez rzeczywistość....

dla ślazaków

Szkopyrtocy sa w wiekszości potomkami tych wlaśnie Galicjan, o których piszesz i jako szkopyrtok tez do nich nalezysz!

Jakoś malo tym razem napluleś, powtarzasz sie i para ci dochodzi. A o tobie nic nie potrzebuje wiedzieć, juz dawno widze coś za "skarb" szkopyrtoków.

Ja sie domyślam co ty jesteś z takim "jezykiem literackim" . Nic dodać, nic ujać!

Zydów, jak Einsteina, Menihina, Rubinsteina bardzo sobie cenie a k... sa bardzo pospolite !

negroida

Co ci zrobil zlego Einstein, Rubinstein, ze sie uciekasz do takiego porównania. To ty jesteś osobiście g... Nie ma w UE kolektywnej winy, Sa tylko jej zwolennicy, których by wartalo nauczyć, co to jest poszanowanie czlowieka i czy wogóle zasluguja na przynalezność do rodu homo sapiens !!!

CZY ANTYSEMITYZM JEST NA TYM BLOGU ZGODNY Z REGULAMINEM, ZE GOSPODARZ BLOGU NA NIEGO NIE REAGUJE a "slownictwo " - tez jest w porzadku ????
Poco zakladacie blogi, skoro forumowicze robia z nich szamba ??!!

Jeśli nie macie pewności, czy wulgarne slowa, które sie pojawiaja na blogu i nie sa kasowane, naleza do wspólczesnego jezyka polskiego, to trzeba sie zwrócić do Katedry Wspólczesnego Jezyka Polskiego, która istnieje na UJ w Krakowie. Tylko prosze troche raźniej niz dotad !!!

Jak mozna kogoś "nazwać " wasserpolokiem i sam ukrywać sie pod nicka "polok" ? To chyba ten z gatunku figurujacym w czeskim powiedzomku "Polok mo na rzi.i bolok"! ?

co zaolziok juź źeś był na wyczieczce

Tak, na wycieczce bylem przy pomniku.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama