, czwartek 7 grudnia 2023
Zaolziak idzie na Everest!
— Zawsze chciałem dotknąć trzeciego bieguna Ziemi — wyznaje Wiesław Chrząszcz (na zdjęciu z prawej, obok Milan Pěgřímek). fot. ARC Dodaj do Facebook

Zaolziak idzie na Everest!

MARTYNA RADŁOWSKA-OBRUSNIK/Głos Ludu
47-letni Wiesław Chrząszcz, związany z Miejscowym Kołem Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Karwinie-Łąkach jest pierwszym Zaolziakiem, który ma szansę stanąć na najwyższej górze świata, mierzącym 8848 m n.p.m. Mount Evereście.
— Zawsze chciałem dotknąć trzeciego bieguna Ziemi — wyznaje Wiesław Chrząszcz. Przed dwoma laty zaliczył już jeden ośmiotysięcznik. Stanął też na najwyższej górze Ameryki Północnej. Zdobył je razem z 55-letnim Milanem Pěgřímkiem z Cierlicka. Obaj pracują w kopalniach spółki OKD na Zaolziu.

Teraz Chrząszcz i Pěgřímek zamierzają pobić rekord wysokości 9 698 metrów. Jak zapewniają będzie to ich własny rekord, zrobiony „po szychcie”, bez starań o wpisanie do Księgi Rekordów Guinnessa.

Jak zamierzają pokonać pułap ponad 9 km, jeżeli Everest mierzy „zaledwie” 8848 m? Rekord wysokości zaczęli bić w piątek w kopalni Starzycz w Paskowie, gdzie... 850 metrów pod ziemią rozpoczęli swoją wędrówkę w górę. Od tego punktu, z przerwami, będą się wspinać, aż na północno-wschodnią grań Everestu.

Te przerwy to m.in. tydzień, zanim wylecą przez Wiedeń-Londyn-New Dehli do stolicy Nepalu Katmandu. Potem przez pięć dni będą załatwiać sprawy techniczne związane ze wspinaczką. Na miejscu muszą zdobyć chińskie wizy (górę zdobywają od północnej, tybetańskiej strony). Aklimatyzować będą się w biegu, nim w przeciągu paru tygodni dotrą do podnóża góry, a potem w trakcie zdobywania kolejnych obozów na różnych wysokościach. Atak szczytowy planują ok. 20 maja.

— Atakować górę musimy jak najwcześniej. Idealne jest wyjście z ostatniego obozu na wysokości 8300 metrów koło północy i wspinanie się tak, by do godziny 8.00 już osiągnąć szczyt. Na nim musimy być przed godziną 12.00 — mówi pan Milan. — Wetkniemy proporczyk OKD i ruszamy w dół. Ta droga będzie właśnie najniebezpieczniejsza. Aż 90 proc. wypadków zdarza się przy zejściu z góry. Co zrobimy, jeśli któryś z nas się zrani? Nie wiem. Będziemy postępować odpowiednio do chwili, wysokości i miejsca — dodaje pan Wiesław. Wspinacze są optymistami i uważają, że nie należy przejmować się na zapas.

Obydwaj himalaiści razem zdobywają góry od 1997 roku. Są w średnim wieku i obydwaj deklarują szacunek do Everestu. — Taki ośmiotysięcznik nie pyta się co robiłeś przez ostatni rok, ale co robiłeś przez całe życie — mówią.

Wyprawa kosztuje 750 tys. koron. Część z tej kwoty pokryje OKD. — Jak wrócimy, to wzorem ubiegłych lat damy cykl prelekcji w kołach PZKO — zapewnia Chrząszcz.

Skorpion prze do przodu
Wiesław Chrząszcz pochodzi ze Stonawy i przez całe życie pracował w warsztacie mechanicznym OKD kopalni Armii Czechosłowackiej. Jego znakiem zodiaku jest Skorpion, co - jak uważa - oznacza wytrzymałość, upartość i dążenie do celu, nawet wówczas, gdy cel zdaje się nieosiągalny. Swojemu hobby, wspinaczce wysokogórskiej, poświęca się od 18. roku życia. W 2007 roku stanął na Mt. McKinley (najwyższy szczyt Ameryki Północnej, położony na Alasce w USA; 6 194 m n.p.m.), a w 2005 roku wdrapał się na najniższy spośród ośmiotysięczników - Shisha Pangma w Tybecie (8027 m n.p.m.). Zdobył je razem z Milanem Pěgřímkiem z Cierlicka, też pracownikiem kopalni ČSM. Obaj od 10 lat udzielają w oddziale wspinaczki wysokogórskiej karwińskiego Banika. Obaj też wyznają zasadę, że najbezpieczniej chodzić w góry we dwoje.
Komentarze: (15)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

powodzenia!

Ogromnie życzę znajomym himalaistom powodzenia, ale nie wiem czy właśnie ich wyprawa na Everest nie stanęła pod znakiem zapytania ! Oto aktualne info z czeskiego netu: "Mocenská Čína uzavřela hranice s Tibetem!" Inna czeska ekspedycja musiała zmienić plan - cytuję: "Letadlo s českou čtyřčlennou horolezeckou výpravou, která se chytala zdolat nejvyšší horu světa Mt. Everest bude muset změnit kurs. Namísto v Tibetu, přistane v Nepálu." I zamiast Everest, zaatakują Annapurnę (8 091 m - czyli też bardzo wysoko, ale jednak ...)
Czy sytuacja W Chinach się poprawi (Wiesław i Milan razem z całą międzynarodową ekspedycją też startują z Tybetu) ? Jestem optymistą.
Raz jeszcze himalaistom życzę pełnego sukcesu. Pozdrawiam.

Trzymam kciuki i czekam na relacje z wyprawy :)
No i na jakąś prelekcję zdjęć oczywiście.

Życzę powodzenia

Trzymaj sie Wiesiek!!

życzę szczęśliwego zejścia ze szczytu

za niewielką opłatą...

A gdyby tak zacząć od Kopalni Halemba? Ponad 1000 metrów. Jaką drogą biegnie ta wspinaczka? klasyczną?

Chřonšč břmi w třčině w Třebřešyně

PPek, napisz to poprawnie...Myślę, że potrafisz. ( nie Třebřešyn, ale Střebřešyn).....................

Janosz ty to teź moś źle!!! To miasto sie nazywa Szczebrzeszyn-Ščebřešín. Wot uoriginał: Chrząszcz brzmi w trzcinie w Szczebrzeszynie.
Dziewięćsetdziewięćdziesięciodziewięciotysięcznik.
Spirytusik najwydestylowaniuchniejszy.
Grzegorz Brzęczyszczykiewicz. Chrząszczybrzeboszyce, powiat ?? Łękołody.
CDN :-)

Wow!!!!! (Po po angielsku)...O kruca !!!( w dialekcie góralskim). O, kurczę !! ( to po polsku). Jak będzie po czesku?

Tyś musiał chodzić do jakiejś naprawdę dobrej szkoły polskiej...W której tak uczą? Mógłbyś brać udział w ogólnopolskim dyktandzie (diktatu).!!

Po czesku? Kurde (dialekt zaolziański). Sakra (czechy właściwe). Tý vole (stolica( ).

Wieslav tam zginol. čest jeho památce

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama