, środa 24 kwietnia 2024
Coraz lepiej się znamy
Prof. Halina Rusek, socjolog Uniwersytetu Ślaskiego w Cieszynie. fot. ARC 



Dodaj do Facebook

Coraz lepiej się znamy

Przygraniczne gminy coraz lepiej współpracują. Wspólne projekty realizują Zebrzydowice i Piotrowice na Zaolziu, Cieszyn i Czeski Cieszyn. O unijne pieniądze razem walczą też Ustroń i Karwina.
— Ta współpraca nie jest dla miast, gmin, ale dla mieszkańców — ocenia prof. Halina Rusek, socjolog Uniwersytetu Ślaskiego w Cieszynie.

Jaki wymiar społeczny ma bliska współpraca czeskich i polskich gmin?
— Uważam, że współpraca między sąsiednimi miejscowościami po dwóch stronach granicy jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na procesy społeczno-kulturowe: wpływa na to, co dzieje się po obu stronach granicy. Współpraca transgraniczna ułatwia współdziałanie w różnych dziedzinach, może to dotyczyć np. służb porządkowych, służby zdrowia, energetyki czy infrastruktury. Dzięki temu możliwe jest wspólnie rozwiązywane palących problemów mieszkańców. Ta współpraca prowadzi do lepszego zaspokojenia różnych potrzeb ludności.

W jakim stopniu takie działania zbliżają narody?
— Ta współpraca nie jest dla miast, gmin, ale właśnie dla mieszkańców. Prowadzi do współdziałania, rozwiązywania różnych problemów wspólnie, dzięki czemu obie strony lepiej się poznają. W zakresie kultury – wszelkiego rodzaju projekty, imprezy transgraniczne dają nie tylko możliwości spędzania wolnego czasu, ale także poznawania kultury tej drugiej strony, doszukania się tego, co nas łączy. Czasem okazuje się, że więcej łączy niż dzieli.

Mieszka pani w Czeskim Cieszynie, pracuje w Cieszynie. Czy na co dzień obserwuje pani zmiany – zanikanie stereotypów, większą otwartość?
— Tak, ale nie wynika to tylko z moich obserwacji, lecz przede wszystkim z badań prowadzonych na Uniwersytecie Śląskim – dużo młodych badaczy zajmuje się tym problemem. Faktycznie – stereotypy łagodnieją, zmniejszają się. Widać to zarówno po czeskiej, jak i po polskiej stronie. Lepiej postrzegamy siebie, znajdujemy więcej dobrych rzeczy, niż tych złych. To jest na pewno przyczyną tego, że lepiej się poznajemy dzięki współpracy transgranicznej.

Rozmawiała: ELŻBIETA PRZYCZKO/Głos Ludu
Komentarze: (8)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

proponuje się "przejechać" autobusem miejskim z cz.cieszyna do cieszyna...ale takim wirtualnym,bo prawdziwym sie nie da-bo podobno przepisy nie pozwalają...:-)

Не люблю разговоров специалистов. Но еще больше - разговоров неспециалистов.

Znów nadaje.

W Świnoujściu pozwalają, gdzie indziej też, ale zła unia nie pozwala Cieszynowi, uwzięła się na burmistrza, spisek, ludzie, spisek

linia nr 1 Kaufland-Kaufland
linia nr 2 basen-bazén
linia nr 3 Banotówka-Svibice
linia nr4 szpital-nemocnice
linia nr5 cmentarz-hřbitov

StElA=Komunistka-Syfrenka - Фанатик - это глухой как пень оратор.

Jakiś taki szkolny ten wywiad. Nic się nie dowiedziałem.

Halina już dość namieszała na UŚ, więc nie brać pod uwagę co ona ma do powiedzenia.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama