, czwartek 7 grudnia 2023
To nie była prowokacja?
Vlastimil Pekař na własny koszt zamówił w Pradze dwujęzyczne oznaczenia ulicy. fot. Marek Santarius/Głos Ludu Dodaj do Facebook

To nie była prowokacja?

ELŻBIETA PRZYCZKO/Głos Ludu
Wracamy do tematu pojawienia się w Czeskim Cieszynie czesko-niemieckich i czesko-słowackich tablic. Mieszkaniec ulicy Długiej, informatyk Vlastimil Pekař, który wywiesił tablice na płocie swojej posesji tłumaczy, że nie działał wbrew polskiej mniejszości narodowej, a tylko chciał wywołać szerszą dyskusję na temat dwujęzyczności.
Gdy, przypomnijmy, 21 grudnia na płocie domu jednorodzinnego przy ulicy Długiej pojawiły się czesko-niemieckie i czesko-słowackie tablice, odebrano to jako prowokację, a właściciela posesji uznano za przeciwnika dwujęzyczności. Mieszkaniec ulicy, informatyk Vlastimil Pekař, który na własny koszt zamówił w Pradze dwujęzyczne tabliczki, jest zaskoczony taką reakcją. Wyjaśnia, że chciał wywołać dyskusję, dlaczego jedynie suche liczby w ustawach mają decydować, która mniejszość narodowa ma prawo do dwujęzyczności. Władze miasta twierdzą jednak, że tylko ratusz może znakować ulice i budynki.

CZYTAJ TEŻ: Prowokacja z tablicami

Zaraz po pojawieniu się dodatkowych dwujęzycznych tablic, z Urzędu Miasta wysłano do Pekařa list z żądaniem ich usunięcia. Na razie tablice wiszą.

Miasto powołuje się na ustawę o gminach, która reguluje zasady znakowania ulic i miejsc publicznych. Ustawa mówi o warunkach wprowadzania dwujęzycznego nazewnictwa zaznaczając, że pozostaje to w kompetencji urzędu. Wykroczenia dopuszcza się ten, kto w bliskości dwujęzycznej tablicy umieści inny napis. Urząd Miasta chce jednak uzyskać potwierdzenie, czy czyn Pekařa jest wykroczeniem. Jeśli tak, zapłaci on mandat.

Dlaczego umieścił pan na płocie swojego domu czesko-niemiecką i czesko-słowacką tablicę? — Kiedy w Czeskim Cieszynie pojawiły się tablice czesko-polskie, to uświadomiłem sobie, że w tym regionie od długiego czasu mieszka więcej narodów. Jednej z narodowości napisy dwujęzyczne zapewnia ustawa, dobrze by było postawić więc pytanie, czy innym narodowościom takie tablice także można zapewnić. Jeśli już nie miasto czy organy państwowe, to może osoba prywatna może to zrobić na koszt własny? Takimi tablicami można uświadomić ludziom, że żyjemy w regionie wielonarodowym. W Czeskim Cieszynie według spisu ludności drugą największą mniejszością jest mniejszość słowacka, a niemiecka jest trzecia — tłumaczy Vlastimil Pekar.

Inne mniejszości nie spełniają jednak warunków do wprowadzenia dwujęzyczności — pytamy. — Mówimy o dwóch różnych rzeczach. Pani mówi o ustawie, ale w spisie, w którym wypełnianie rubryki o narodowości nie było obowiązkowe, ci ludzie wpisali jednak swoją narodowość - inną niż czeską. Więc dlaczego to pomijać? Gdybym w jakikolwiek sposób starał się ośmieszyć czy znieważyć polskie tablice, to wtedy można by mówić, że kogoś uraziłem. Ale jeśli ja zrobiłem to w sposób, który prawo dopuszcza, to dlaczego ktoś ma pretensje? Nie rozumiem tych negatywnych reakcji.
Komentarze: (31)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Bardzo dobry pomysł! Nawet jeśli jakaś ustawa nie zapewnia pewnym mniejszościom takich przywilejów, to władze lokalne, w efekcie np. inicjatywy mieszkańców, powinny mieć możliwość powieszenia takich tablic, np. dla podniesienia atrakcyjności turystycznej regionu. Niestety, i w Polsce i w Czechach władze centralne nadal są przyzwyczajone, że samorządom trzeba mówić, jak przedszkolakom, kiedy mają iść do toalety... I za ile...

Podobny heppening jak zrobili czesi w Brukseli zaczynajac przewodnictwo w UE ! Tak naprawde to komu to potrzebne chyba tylko po to zeby cos zamanifestowac a nie z powodów praktycznych !!!

szkopyrtocko prowokacja

To w Czechach ni ma jakisikej Młodzieży Wszechczeskiej żeby tom sprawe rozwiazac ostatecznie

niech pan pójdzie na całość i zacznie dekorować Republikę Czeską niemieckimi nazwami miejscowości i ulic, tak jak teraz w Czeskim Cieszynie. Ludzie byliby "zachwyceni" dowiadując się, że mieszkają na ulicy Hitlera w Prag lub Goeringa w Ostrawie.Zaręczam pana, że zainteresują się panem odpowiednie służby. Co innego oficjalne nazewnictwo dwujęzyczne wynikające z ustawy, a co innego samowolka

cenna inicjatywa, tylko gdzie tablice po wietnamsku ? ;)

AAA komu to przeszkadza ? Pouze hlavonožcům tupoholohlavým. Doda Elektroda for prezident!!!

Pane Pekar ,a Romove taki u nas bydlou.

(albo przetoczyła?) pod artykułem "Prowokacja z tablicami". Proponuję najpierw tam poczytać, a potem tu pisać - szkoda powtarzać w kółko to samo. Wieje nudą ...

zamazywanie polskich nazw ulic przez szkopyrtoków

Sie nadajecie do d...y a nie do Europy

ja- znaszeł sie mądrok zasmolóny.

Piepszóny prusoku isto jeżeś z RAŚ-u

o co chodzi?...

co tu tłumaczyć polecam wikipedie

Pane Pekař,
prosím ještě o řeckou tabulku pro Novákolidose a jeho rozvětvenou rodinu.
A pane Pekař, jak jste jen mohl zapomenout na korejskou? Přeci majitelé nedaleké továrny, kteří dávají práci naším lidem, to budou brát jako nevděk z Vaši strany. Doufám, že to už chápete a přiložíte ruku k dílu.

S pozdravem: všechny tabulky na můj plot

PS Pozdrowienia do Pogwizdowa

Walter a co s tabulkou Mendělejeva? Nepíše se Pogwizdow aber Pfeifersdorf.

Pane Pekář, Vy jste ještě větší blb než jsme čekali... Ten německý název ulice je jako proč? Snad ne jako utěcha pro vyhnané Němce...

romane ty jsi spadl z jahody na znak nebo to je vrozené v každém případě je mi tě moc líto chudáčku

PP dej se k Armádě spasy, tom můžeš svou líztost lépe uplatnit intrblbe

CC něpanimaju čto ty skazal durak durnyji v gaza jebany

CC r onane matka tě ještě kojí ??? Udělaššššššššš jííííí,,,,

PP podziwej se do zdrzadla, czy ci po tym pisaniu wieksze uszy nie narosly -iha-iha

cccp iha iha ??? was ist das do hirnnfick
kukurykůůů ty kacapie

Boroku PP ty se nie godzisz ani ku zimnymu wyndzoku, a chcesz pluć po wszyckich na blogu!!

cccp u zimnego wyndzuko to ty siedziś i marzysz o lepszym blbe

chyba dziłacz co na to wyglondasz kundelku zejscany

0+0=0

http://fm.denik.cz/kratce_region/416832.htmlMěsto nebude sankcionovat člověka, který v prosinci na plot kolem svého pozemku vyvěsil cedule s názvy ulice v několika cizích jazycích. Kromě češtiny a zákonem umožněné polštiny se na plotě obvejily také nápisy ve slovenštině a němčině. „Vzhledem k nejednoznačnému výkladu zákona č. 200/1990 Sb. o přestupcích v části týkající se zákazu umisťování jiných nápisů v blízkosti tabulek s označením ulice, městští právníci doporučili věc neřešit ani ve správním řízení. Případná soudní pře by byla zdlouhavá a její výsledek nejednoznačný,“ řekla mluvčí města Dorota Havlíková. Českotěšínští úředníci majitele nemovitosti nejprve vyzvali, aby cedule ze svého plotu odstranil. Po osobním projednání záležitosti s vlastníkem nemovitosti a po konzultacích s krajským úřadem vedení města dospělo k závěru, že záležitost odloží. (red)

Nie prowokuj naiwnie, bo dobrze wiesz, że pan Folwarczny wiedział prędzej niż Ty jaka jest decyzja Urzędu Miasta Cz. Cieszyn w sprawie tabliczek na płocie pana Pekařa. A jeśli nie wiesz, to się głupio kompromitujesz. I tyle.

Pozdě ale přece.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama