, środa 19 czerwca 2024
Olbrycht na okładce
Jan Olbrycht. fot. Wojciech Trzcionka 



Dodaj do Facebook

Olbrycht na okładce

ER
Europoseł z Cieszyna Jan Olbrycht trafił na okładkę listopadowego numeru miesięcznika The Parliament Magazine ukazującego się w Parlamencie Europejskim.
Matt Williams, autor okładkowego artykułu, rozmawia z posłem o Cieszynie, Polsce, pracy na rzecz regionów i fascynacji SMS–ami.

Oto tłumaczenie artykułu:

Wykształcenie socjologiczne Jana Olbrychta, wykładowcy akademickiego, to z pewnością jeden z powodów jego fascynacji wynikami ostatnich wyborów w Polsce. Socjologiczne przygotowanie, jak mówi, okazało się użyteczne po raz pierwszy kiedy zajął się polityką w roku 1990. Wybrano go wtedy burmistrzem Cieszyna, miasta leżącego na polsko–czeskiej granicy. — To bardzo ciekawe europejskie miasto, pełne wielorakich i różnorodnych wpływów, także międzynarodowych i religijnych. W Polsce, to miejsce wyjątkowe, ponieważ całkiem dużą grupę mieszkańców miasta i jego wokół niego stanowią ewangelicy, co w naszym kraju nie jest częste. Kiedy wybrano mnie na pierwszego burmistrza tego miasta najbardziej fascynujące dla mnie było to, że musiałem zbudować pozycję i wizerunek burmistrza właściwie od zera. Tak było i później, kiedy zostałem wybrany pierwszym marszałkiem województwa śląskiego – musiałem stworzyć urząd i wszystkie niezbędne relacje. Mam szczęście żyć w niezwykłych czasach, w których mam szansę stać się częścią większej całości, zaproponować coś nowego. Myślę, że było mi łatwiej również ze względu na moje socjologiczne wykształcenie” — przekonuje poseł.

Olbrycht jako polityk wiele osiągnął. Dostrzeżono to w październiku tego roku kiedy „The Parliament Magazine” nagrodziło go w kategorii polityka regionalna tytułem Eurodeputowanego Roku. Praca na rzecz rozwoju regionalnego stanowi dla niego niezwykłe doświadczenie szczególnie, jak twierdzi, w ramach forum spójności. — „To forum jest po to, by usuwać podziały i dawać wszystkim uczestnikom te same szanse. Właśnie teraz, w trakcie dyskusji na temat przyszłości Europy, spoglądamy naprzód i próbujemy planować, który rodzaj polityki spójności powinniśmy prowadzić w przyszłości, po roku 2015. Do jakiego stopnia powinna być ona rozwijana? Czy powinniśmy ją ograniczyć? Czy ona rzeczywiście działa? Osobiście uważam, że polityka spójności jest bardzo ważna. Daje ludziom motywację, a możliwość zdobycia funduszy europejskich zmienia ich sposób myślenia. Mogą teraz myśleć na nowo o rozwoju ich miast, regionów i mogą ponownie określić swoje priorytety. Nie mam wątpliwości, że ta praca jest tego warta — tłumaczy Olbrycht.

Olbrycht, co zrozumiałe, z dużym zainteresowaniem śledził ostatnie wybory w Polsce, a ich wyniki stanowią dla niego spore zaskoczenie. Jego zdaniem, tak nieoczekiwany rezultat pokazuje, że jeszcze wiele możemy się nauczyć o tym, jak ludzie dążą do zmiany na lepsze. Poseł: — Wśród ludzi w Polsce pojawiła się teraz bardzo ciekawa nić porozumienia. W tych wyborach młodzi ludzie stali się bardziej aktywni i nie stało się tak przez przypadek. Ostatnio zrozumieli oni, że pora coś zmienić, że pora zmienić w kraju to, jak widzimy naszą przyszłość. W kraju panowało poczucie niepokoju i, co również jest prawdą w odniesieniu do całej Europy, poczucie bierności. Młodzi ludzie widzą, że nie mają szansy niczego zmienić, widzą, że wybory to po prostu rytuał, ceremonia, co prawda bardzo symboliczna, ale bez większego znaczenia.” Młodzi ludzie w Polsce zaczęli jednak wierzyć, że kiedy wezmą udział w wyborach, to coś zmienią i to jest ta rzeczywista zmiana. Mam nadzieję, że możemy polegać na tego rodzaju nici porozumienia, nawet częściowo, ponieważ zmienia ono rzeczywistość. Nie potrzebujemy specjalnego politycznego manifestu skierowanego do młodych, po prostu trzeba ich słuchać. Pozwolić im poczuć się częścią społeczeństwa, że mogą coś zrobić, i że to rzeczywiście jest ważne. Zwróćmy uwagę na ich dyskusje polityczne, ich zachowanie, SMS–y wysyłane z komórek. Słuchajmy języka, którym mówią, spójrzmy na instrumenty, z których korzystają.”

Dla Olbrychta, kluczem do osiągnięcia większego zaufania w Unii Europejskiej jest utrzymanie jej prostoty. — Jeśli nie potrafimy przetłumaczyć Europy na codzienny język normalnego człowieka, to przegramy i nie będziemy dobrymi politykami. Jeśli używamy języka ze środka instytucji w rozmowie z ludźmi z zewnątrz, to znaczy, że albo nie rozumiemy o czym mówimy, albo staramy się stworzyć obraz, że jest to rodzaj jakiejś ‘wiedzy tajemnej’, tylko dla wybranej grupy. Musimy rozmawiać z opinią publiczną poważnie, jak ludzie, ale bez tego zamkniętego języka, który używają zawodowcy. Pewnym ludziom, np. starszemu pokoleniu, trudno jest uznać, że wynalazki takie, jak wiadomości tekstowe mogą rzeczywiście coś zmienić, ale tak jest. To jest współczesny sposób komunikacji, dzięki któremu ludzie dzisiaj wyrażają siebie. SMS może być bardzo krótki, ale może być też bardzo inteligentny i może wyrażać czyjeś nastawienie. A to jest to, co jako politycy, powinniśmy rzeczywiście poważnie brać pod uwagę”.
Komentarze: (29)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Powiedziałbym święte słowa. Szkoda, że nie mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć o pełnym "wdrażaniu" ich w bieżącej działalności. Dotyczy zarówno Pana Jana jak też całej Platformy Obywatelskiej. Socjologowi jest oczywiście łatwo pewne procesy społeczne dostrzegać, jak trudno jest też "specjaliście" od szeroko rozumianej P.R. wdrożyć swe słowa w słownik coddzienny. Cieszy Pana opinia o "europejskim" Cieszynie, bardzo cieszy. Codzienność, bieg spraw administracyjnych, nepotyzm, utrudnianie konkurencyjności, brak otwarcia, zadufanie Osób publicznych, zmuszają jednak do składania tej "europejskości" na dolną półkę jej poziomów. Dopuszczam możliwość innego zdania, nawet widzę sporo interlokutorów, ale chętnie podam przykłady swoich obserwacji i przykładów. PO otrzymała ten nazwijmy to "młodzieżowy" mandat nie po by "wyrżnąć" w pień swoich interlokutorów ale by... przywrócić (raczej: w końcu doprowadzić do) normalność, należy dodać: wszędzie. Również w Cieszynie. Powiem wprost: wiele działań członków PO na poziomie rady miast i rady powiatu jest... zagadkowym. Domyślacie się, że chcę powiedzieć coś mocniejszego. Ale, miejmy nadzieję, miejmy nadzieję... nie tylko na to, że postać SZEFA skutecznie przysłoni niektóych "Braci Mniejszych".

a kto to jest?

a to ten co organizował różne festiwale a likwidował miejjsca pracy

Ja bym wolał by był na okładce Playboy'a obok Kopcia. Kto czyta The Parliament Magazine? A reklama dzwignią... hi, hi

Chciałyś i chleba, i igrzysk? Igrzyska masz na rynku, a chleba sobie poszukaj w śmietniku

Myśle i myśle i kombinuje i niewiem ktoś Ty jest. Napisz coś jeszcze. Boś ładnie napisał.

Przeczytajcie internauci jeszcze raz to tłumaczenie z Panem J.O. bo ja czytam go kilka razy i usiłuję się z tego tekstu coś dowiedzieć na temat pracy naszego "eksperta" w europarlamencie; i co ?? i nic??A najbardziej dobija mnie stwierdzenie ,cytuję ..." który rodzaj polityki powinniśmy prowadzić po roku 2015?"..., oraz drugie cytuję..." kluczem zwiększenia zaufania do Unii Europejskiej" jest utrzymanie jej prostoty..." Proszę was o komentarz do tych matactw europosła. ZERO !!!! konkretów . Amerykanie - naród praktyczny śmieją się z tego Europarlamentu i mówią tylko tak dalej Europa przy tych bęcwałach nie dogoni Ameryki za 200 lat.

Panu europoslowi pomyliła się jego prostota z prostatą. Też jego. A tak nawiasem skąd my znamy tę staro mowę - przypomnę "Strategia rozwoju Cieszyna do 2015 r. I co?? I dyla ,żeby za te bzdury nie brać odpowiedzialności.

A kosztowało to miasto Cieszyn . Kosztowalo.

o czym ten facet mówi... nic nie zrozumiałam- pomóżcie

W tych komentarzach to takie polskie odczucia. Zaścianek na maksa i bezinteresowna zawiść. Łowiecki wypasać w Pastwiskach, a nie za internet się brać...

"Zaolziak" tu ludzie wyksztalceni. Zawiścić nie ma czego. Przeczytaj wyżej napisany tekst i wyjaśnij nam czego nie zrozumieliśmy na temat "utrzymaniqa prostoty Unii Europejskiej aby zwiększyć do niej zaufanie lub podyskutuj z nami lub panem J.O. na temat polityki po 2015 r Unii.

do kora i zaolziaka - chyba czujesz, że rżne głupa ...a jeżeli jesteście tacy oblatani to bez lania wody wymieńcie tu na forum ze trzy konkretne sprawy zrobione dla Cieszyna w latach 1990-2000...chyba jeden dzień wam na to wystarczy

Teoria konwergencji prof.Brzezińskiego mówi jeżeli Europa chce dogonić Amerykę ,musi przyjąc organizację zarządzanie gospodarką i społeczeństwem podobną do kraju ,któremu pragnie dorównać w rozwoju. Tam za politykę biorą się ludzie ,którzy byli przedsiębiorcami i na pracy się wzbogacili u nas bidule ,ktorzy na polityce chcą się wzbogacić i dlatego wygadują takie "pierdoly" osadzone po roku 2015 by nikt ich z tego nie mógl rozliczyć ,bez mandatu gdyż wg mnie rok 2015 będzie należał do przyszłych eurodeputowanych, ktorym nie koniecznie musi być pan J.O.

chyba Zaolziak ma dr. z socjologi ale prawdopodobnie

zawsze miał problemy z logiką

piesku trafiłeś w sedno,jesteś kochany, niech ci się za to coś pięknego przyśni

To adorowanie przez J.O. ludzi mlodych w tekście j.w.to uwodzenie ludzi niedoświadczonych, najczęsciej uczących się jeszcze. Po wejściu w świat ludzi dojrzałych kończy się dyskusja polityczna ,a zaczyna się życie i glosuje nogami ,szukając pracy tam gdzie nie bylo ludzi o socjologicznych i z socjalizowanych umyslach ale gdzie praktycy pokazali jak budować dobrobyt i zamożność kraju ,któremu postanowili przewodzić. Pan J.O.do nich nie należy.

A po co gonić Amerykę?

Poczytaj teorię konwergencji Brzezińskiego. Lub Orwela , na temat wojny światów . Na temat nieustającej wojny gospodarczej. W tej chwili Europa przegrywa i z Ameryką i z Chinami. By dotrzymać im kroku możemy się jedynie do nich dostosować.Cywilizacja nasza raczej nie przestawi się na chińską., pozostaje zatem amerykańska ,ktora wyrosła z naszej. Tyle ,że powstała z ludzi przedsiębiorczych, podróż za ocean ,to determinacja zmiany tego "ładu", europejskiego, czyli nieruchawego ,z biurokratyzowanego i skostniałego społeczeństwa.

Kor. Cieszy mnie ,że jeszcze ktoś pracuje na tych samych falach. Ci ,ktorzy tworzyli zjednoczoną Europę ,to garstka ludzi madrych polityków ,którym ci w rodzaju J.O. nie dorastają do pięt. A bzdety ,ktore plotą byle by pleść i dostać się na czołówki gazet powodują ,że przewracają się w grobie. Dlatego ci za oceanem wiedzą kogo mamy i nie obawiają się tej konfrontacji potęg gospodarczych. Dziś Europę chroni Ameryka. Jak długo?

Mocarstwo USA zbudowane zostało przez lobby zbrojeniowe, (od pistoletu do broni gwiezdnych)
Nawet z Rosją UE nie do goni tego mocarstwa, tak myślę...
Reszta dyskusji jest daremna...?

Był czas, kiedy Ameryka zastanawiała się w jakim języku ma funkcjonować, w hebrajskim czy angielskim? Wyszło , że ang. ale wiele zostało z tradycji które przejeło chrześcijaństwo...
Banknoty tez sa swiadectwem tamtej kultury...!

"Ktory rodzaj polityki spójności powinniśmy prowadzić w przyszłosci tj. po roku 2015" Forum dyskusyjne pana J.O. za 12000 euro miesięcznie . Ale fucha. Ameryka!!! Ameryka!!! precz z nudziarzami

Wars: skąd wziąłeś tę bzdurną kwotę - Jarek, Zbyszek czy Edgar ci się śnili? Proszę się nie budzić. Myślenie może boleć. Zwłaszcza na poziomie wagonu restauracyjnego.

Obudzilem się "zaolziak" Możesz tę kwotę skorygować jeśli jesteś na topie. Pewnie o drobną sumkę. Wolałbym nie myślęc ,zwlaszcza po lekturze tekstu tłumaczenia j.w. Biedna ty Europo!

To Pan J.O. zajmuje się proroctwami w UE. Błąd to by było zbyt konkretne jak na Niego. Lepiej i bezpieczniej jest dyskutować nad wyborem proroctw po roku 2015

Ten "zaolziak" to jakiś przebieraniec. Można być "zaolziokiem - gwarowo lub "zaolzianinem"- po polsku, Zaolziak czy halniak -zamiast halny to powie tylko warszwiok czy warszawiak.

Proponuję wykupić cały nakład pisma i rozdać mieszkańcom. Jeden z egzemplarzy trzeba oprawić w ramki i umieścić na kopczyku czym prędzej usypanym na rynku, by było co czcić.

vu7uuze-51fuzgj-tw6q8178-0 auto insurance
http://roulette-mo.lookera.net#1
[url=http://best-online-casino-mo.lookera.net#3]best online casino[/url]
[url]http://urlser.com/?qbKvI#4[/url]
[http://urlser.com/?qbKvI#5 health insurance]
"roulette":http://roulette-mo.lookera.net#6
[LINK http://online-casino-gambling-mo.lookera.net#7]online casino gambling[/LINK]
[img]http://victor.freewebhostingpro.com/1.php[/img]

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama