, poniedziałek 27 marca 2023
Jednak wolą Czeski Cieszyn
Rynek w Czeskim Cieszynie. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Jednak wolą Czeski Cieszyn

ER
Radni Czeskiego Cieszyna nie zgodzili się w poniedziałek, aby zmienić nazwę miasta na Cieszyn (Těšín).
Pomysł ujawniła miesiąc temu Gazetacodzienna.pl. Zgłosił go, przypomnijmy, Karol Cieślar, architekt z Czeskiego Cieszyna, który wniosek złożył oficjalnie, na piśmie, więc władze musiały się nim zająć. Jego zdaniem za zmianą nazwy przemawiały dwa fakty — historyczny, bo nazwa Czeski Cieszyn to relikt przeszłości przypominający czasy, gdy sztucznie dzielono miasta oraz – geograficzny, bo miasto nie leży w Czechach, tylko na Śląsku.

Pomysłowi od początku przeciwny był burmistrz. — Nasze miasto powstało w 1920 roku jako Czeski Cieszyn — przekonywał Vít Slováček. — Poza tym dla mieszkańców, urzędów i firm byłoby dużym problemem, gdyby musieli wymienić wszystkie dokumenty i pieczątki

To właśnie głównie argument finansowy spowodował, że władze Czeskiego Cieszyna postanowiły pozostać przy aktualnej nazwie.
Komentarze: (6)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Czeski zdrowy rązsadek zawsze budzi moją zazdrość, szczególnie, gdy patrzę na hurradziałania naszych samorządowców.

rozsądek, oczywiście :)

A ja uwazam ze szkoda. Bylby jeden Cieszyn...

To nie są hurradzialania, muszę zaprotestować. To są czasami głupie działania. Działania na naszą niekorzyść. A pełna integracja Cieszyna spowodowała by katastrofę np. w naszej spółce wodociągowej czy też śmieciowej. Kto wie co by jeszcze publicznego padło po "naszej" stronie? Działalność MOSiR, ha, ha,ha - nie ma żadnego porównania z czeskim sportem. Dlatego robi się dużo zamieszania a konkretów ZERO. Ale, my sobie damy radę, oni nie.

Tak mało komentarzy na tak ważny temat.Każdy wie że nie ma Cieszyna polskiego ,ale jest z nazwy Czeski i dobrze bo historia nas dawno podzieliła ale nie drogą administracyjną należy wymuszać zmiany ,tylko faktami . Jeśli Cieszyn zasluzy sobie na miano najlepszego miasta integracji europejskiej !!!! to każdy jego mieszkaniec bez wzgledu na to czy jest po prawej stronie brzegu Olzy czy po lewej bedzie chciał zeby był to CIESZYN . I działania władz miast obu powinny do takiej sytuacji dążyć bo inaczej wspolpraca przez granice bedzie udawana ,a na razie tak jest jak sie mi wydaje !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ja jestem za zmiana nazwy na Cieszyn/Tesin, ono w groncie rzeczy w debatach nie tylko zaolzianskich by sie nic nie zmienilo..i tak by wszyscy mowili jadym do Cieszyna czy tez do czeskigo Cieszyna...
Nie mowiym, ze sie zgadzom z argumentacja burmistrza Czeskiego Cieszyna, ale pewnym synsie mo prowde, ale tak na ogol...znow idzie czuc posuniecia czysto nacjonalistyczne Czechow, kdyz miasto nie powstalo, lecz bylo rozdarte w 1920...a w tym duza roznica. A myslym po europejski inegracji juz ni ma powodu by Cieszyn nosil przdomek Czeski!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama