, środa 24 lipca 2024
Stonawa nie pozwoliła na wyburzenie polskiej szkoły
Dziś początek nowego roku szkolnego w Stonawie. Nauczycielka angielskiego Danuta Heczko przygotowała na powitanie dzieci gazetkę szkolną. fot. DH Dodaj do Facebook

Stonawa nie pozwoliła na wyburzenie polskiej szkoły

DH
Choć w sumie taniej byłoby ją wyburzyć i wybudować nowy budynek, to władze gminy się na to nie zgodziły.
— Polska Szkoła Podstawowa to dla społeczności polskiej cenny budynek, który jest gwarancją kontynuacji tradycji kształcenia w naszym języku na terenie gminy — mówi wójt Stonawy Andrzej Feber.

Budynek dawnej placówki ewangelickiej praktycznie nie ma klasycznych fundamentów (stoi na wielkich głazach), a Stonawa to rejon działalności kopalni więc szkole groziło zawalenie. Gmina wystąpiła więc do kopalni o pomoc. — Kiedy kopalnia zdecydowała się otworzyć nowe wyrobisko właśnie pod tą częścią gminy, wynegocjowaliśmy takie wzmocnienie budynku, żeby wytrzymał — dodaje wójt.

Prace zostały już zakończone. Dzisiaj dzieci wróciły do wzmocnionego budynku szkoły. Kopalnia zapłaciła za oplecenie ponad 100-letniej Polskiej Szkoły Podstawowej specjalnym pasem z żelbetonu 4 mln koron .
Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Szacunek!

Brawo, tak należy. Przykład do powielenia

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama