, wtorek 30 maja 2023
Budowa szpitala nie może stanąć (część 2 dyskusji)
Tadeusz Kopeć, były wicestarosta cieszyński, poseł Platformy Obywatelskiej. fot. WO Dodaj do Facebook

Budowa szpitala nie może stanąć (część 2 dyskusji)

TADEUSZ KOPEĆ, poseł PO z Cieszyna
Nie wyobrażam sobie, żeby budowa pawilonu diagnostyczno-zabiegowego Szpitala Śląskiego w Cieszynie została przerwana po raz drugi. Już naprawdę niewiele potrzeba, żeby dokończyć tę inwestycję.
Gdy przed ośmiu laty działać zaczynał pierwszy Zarząd Powiatu Cieszyńskiego ze starostą Andrzejem Georgiem na czele, byliśmy zgodni, że dwie przerwane inwestycje koniecznie trzeba dokończyć, bo są bardzo istotne dla wszystkich mieszkańców Śląska Cieszyńskiego. Dzisiaj droga S1 jest prawie gotowa, a budowa pawilonu diagnostyczno-zabiegowego Szpitala Śląskiego w Cieszynie trwa.

Było wielką krzywdą przerwanie tej inwestycji w latach 80. Wyłożono tyle pieniędzy w budowę tego obiektu, że należało koniecznie kontynuować inwestycję. Tu przecież mieszka 170 tys. ludzi, tu przyjeżdżają tysiące turystów, więc nowoczesny szpital powiatowy musimy mieć! Wtedy zrobiliśmy wszystko, żeby wznowić tę inwestycję, wpisaliśmy ją do kontraktu wojewódzkiego. Dziś obiekt jest prawie gotowy. Problem będzie, niestety, z wyposażeniem, gdyż marszałek województwa śląskiego, na którym spoczywa obowiązek łożenia na szpital pieniędzy z kontraktu wojewódzkiego, jest zdania, że pieniądze powinno dać państwo, a nie on. A powrót do finansowania centralnego jest wręcz niemożliwy do zrealizowania, bo organem założycielskim szpitala jest powiat cieszyński, a nie rząd. Gdyby państwo dało na szpital pieniądze, to byłoby to niezgodne z ustawą o finansach publicznych.

Podejmę próbę zdobycia rządowych pieniędzy na cieszyński szpital. Ale mimo wszystko najbardziej powinniśmy liczyć na Urząd Marszałkowski, bo budowa została przecież przed laty umieszczona w kontrakcie wojewódzkim. Wycofywanie się dzisiaj z danych przed laty przez Zarząd Województwa obietnic jest dalece niewłaściwe. Co prawda skończyły się stare kontrakty, ale jest mnóstwo innych możliwości wydatkowania pieniędzy na Szpital Śląski. Obecny Zarząd Województwa musi kontynuować politykę swoich poprzedników - marszałków Olbrychta i Czarskiego.

Nie wyobrażam sobie, żeby budowa pawilonu została przerwana po raz drugi. Już niewiele potrzeba, żeby dokończyć budowę naszego szpitala. A województwo powinno nam w tym pomóc.

***

Powyższy artykuł wyraża osobiste poglądy jego autora. W dziale Opinie Gazetycodziennej.pl chcemy prezentować różne stanowiska na tematy społeczne, gospodarcze, polityczne, kulturalne, religijne i sportowe Śląska Cieszyńskiego ludzi różnych opcji, wyznań, zainteresowań... Chcielibyśmy, aby dział Opinie naszego dziennika stał się szeroko pojętą platformą wymiany opinii o regionie. Zapraszamy chętnych do przesyłania nam felietonów, dzielenia się z nami swoimi spostrzeżeniami oraz bieżącego komentowania artykułów.
Komentarze: (11)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Poseł nie ma racji. Województwo nic nie musi dawac. A z teza, ze wepchniecie pawilonu do inwestycji centralnych bedzie prawie niemozliwe, zgadzam sie.

Jak stary komuch, nic tylko załatwiać, załatwiać, załatwiać. Ludzie kiedy ta paranoja się wreszcie skończy?

Moze to jest Poseł Platformy Obywatelskiej bo Nasz z pewnoscią NIE

No to się zaczeło? Kto da więcej?

Do "pisowca" : jeśli poseł PO zabiega o NASZE SPRAWY to jest NASZ ( bo pacjentem może zostać każdy), tym bardziej że żaden poseł PiS o to nie zabiega.
Nie nadążam też za "debilnym" komentażem : że jak poseł nie zapomniał skąd się wywodzi i działa to też źle ?!

Wypisz wymaluj typowy zawistny i sarkastyczny PiSowiec !!! Juz sie wam konczy Towarzyszu ...

Panie Pośle może by tak posłowie dali połowę swoich dochodów> żyjcie za 1300zł. pokażcie że potraficie

No z Jędrkiem to byliśta zgodni? Do fiku miku tyż!

Mam nadzieję że wszyscy już rozumieją i wiedzą o tym że trzeba wyciąć w pień wszystkich Posłów co byli w tym sejmie!!!

Zapoczatkowal ten caly cyrk byly juz dyr.Chrzanowski,a kontynuuje dalszy.

zgadzam się zaczął dyr.Krzanowski i to był błąd niepotrzebna nikomu estakada przerost zatrudnienia, rozlatujący się "łóżkowiec". Tego nigdy nie uda się skończyć, a wewnątrz układziki, etaciki, arogancja nad którą nie panuje dyrekcja.
Jedynym wyjściem prywatyzacja - nie taka sprzedaż do końca. Prywatyzacja na zasadzie większościowego udziału Powiatu. Szukać chętnych jak najszybciej rozwinąć kardiologię, łączyć oddziały, ograniczać koszty. Tylko nie tą ekipą.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama