, poniedziałek 27 marca 2023
UJAWNIAMY! Czesi chcą nam wybudować pod nosem spalarnię
Spalarnia ma powstać na pokopalnianych nieużytkach. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

UJAWNIAMY! Czesi chcą nam wybudować pod nosem spalarnię

WO
Kilka kilometrów od granicy z Polską w Karwinie ma stanąć spalarnia, gdzie utylizowane będą śmieci z całego województwa morawsko-śląskiego. Czescy ekolodzy protestują i ostrzegają Polskę o zagrożeniu.
Jak ustaliła Gazetacodzienna.pl, kilka tygodni temu radni Karwiny zgodzili się na budowę w swoim mieście spalarni odpadów komunalnych. Stanęłaby ona kilka kilometrów od granicy z Polską w karwińskiej dzielnicy Doly. Miałby tam być utylizowane odpady z północnych Moraw i wschodnich Czech. — To ma być spalarnia dla całego województwa morawsko-śląskiego — potwierdza w rozmowie z nami Šárka Swiderova, rzeczniczka prasowa Urzędu Miejskiego w Karwinie.

Lokalizacja spalarni na pokopalnianych terenach Karwiny nie jest jeszcze ostateczna (pod uwagę brane są inne miasta województwa), ale czescy ekolodzy już protestują przeciwko inwestycji i ostrzegają Polaków, że bardziej zaszkodzi ona nam niż Zaolziu. — Spalarnia jeszcze bardziej pogorszy już i tak krytyczną sytuację zanieczyszczenia powietrza na Śląsku . Pomysł budowy takiej samej spalarni niedawno odrzucono w Hradcu Králové z powodu przestarzałej technologii — mówi Dominik Tománek ze Stowarzyszenia Frygato-Eko, które wystąpiło przeciwko budowie spalarni.

— Spalarnie odpadów komunalnych emitują do powietrza mnóstwo dioksynów. Substancje szkodliwe dostają się najpierw do wody i gleby, a następnie do żywności — ostrzega inny członek stowarzyszenia Milan Fryz. Ekolodzy przekonują, że podczas rozmów z osobami, które chcą przeforsować budowę spalarni, spotkali się ze zdumiewającą argumentacją: „dlaczego przeciwko temu tak walczycie, skoro większość substancji szkodliwych i tak pójdzie do Polski?". — Z uwagi na to, że przygraniczne obszary Polski są w dużej mierze zależne od produkcji rolnej, skutki budowy spalarni w Karwinie-Doly byłyby – z uwagi na prądy powietrza idące zwykle od nas na Polskę – dewastujące — dodają ekolodzy.

Czesi nie pytali polskich gmin leżących przy granicy o opinię na temat budowy spalarni. — Dwa tygodnie temu mieliśmy spotkanie z burmistrzem Karwiny i nic na ten temat nie wspominał — dziwi się Karol Sitek, zastępca wójty gminy Zebrzydowice, które sąsiadują z Karwiną. Starosta cieszyński Mirosław Kożdoń o pomyśle Czechów też dowiedział się od nas. — Jeżeli spalarnia będzie nam szkodzić, to na pewno ją oprotestujemy. Wystarczy już, że w naszą stronę dymi huta w Trzyńcu — mówi nam Kożdoń.

— Jeszcze nie informowaliśmy polskiej strony, bo nasi radni dopiero co zgodzili się na ewentualną lokalizację spalarni w Karwinie — przekonuje Šárka Swiderova.
Komentarze: (15)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

a co na to europejska dyrektywa Natura 2000, bo po naszej stronie właśnie ona funkcjonuje...

ach ci sąsiedzi z południa... Z pewnością kierunek wiatru był decydujący w wyborze lokalizacji. I jak tu ma nie dochodzić do wzajemnych antagonizmów...

A Ja byłbym za tym aby się włączyć w to przedsięwzięcie!!! Pozwoliło by to na możliwość wpływania na rodzaj technologii utylizacji odpadów, a trzeba Państwu wiedzieć, że są one nie małe. MOżna by też uczestniczyć w zyskach ze sprzedaży pozostałości po utylizacji. Doskonale nawet tzw. eokolodzy wiedzą, że jest to możliwe. Jak widzę te "tony" w przydrożnych rowach i okolicznych cieszyńskich laskach to... nóż się otwiera. Możemy oczywiście się wypchać na cały świat, co niektórzy skutecznie w Cieszynie propagują, ale to raz: że nic Nam nie da, dwa: przed niczym nie uchroni. Planeta jest wspólna. "Oszczędni" i tak dalej będą spalać PET-y w swoich piecach i rżnąć głupa lub "ekologa". Tak więc, zachęcam do głosowania: Kto jest za WSPÓŁPRACĄ?

Zgadzam sie. Tam moznaby palic smieci rowniez i nasze! Wtedy mielibysmy wplyw na technologie. Niech gminy zaczna rozmawiac.

taniej jest segregowac. i tak trzeba odrzucic szklo i metale. nasze smieci sa mokre bo duzo jest bio, wiec i tak trzeba dostarczyc energie do spalania.
a co do technologi - nawet najnowsza technologia spalania za 5 lat bedzie nieefektywna i trujaca. zamkna wtedy? ;)

Jestem przeciwny. Czesi by nam tylko kopcili, albo by nas podkopywali

Erwin moze by to jednak sprzedac ????

A jo nie bydym godoł yno co myślym, bo na tym sie nie znom, ale... no właśnie - czesi to zawsze smrodzówm i kombinujom pod granicami... a co do plastików, niech to lepie leży w laskach, skwerach i kaj yno - bo polyni tego to najwiynksze pieróństwo... Ludzie nie rozumiejom, że ta spalarnia i tak pewnie smrodziła by 5 razy myni niż wtedy jak oni polóm pety w swoich piecach. Sómsiod to i oponami poli... tragedia... i nie przetłumaczysz debilowi. Niestety ludzie sóm tacy, że myślom o swoij dupie, a potym sie dziwiom skąd te nowotwory...

no to kolejny Czeski smrodzik Trzynieckie huty już ogołociły nasze lasy teraz się za nas biorą?

Paweł i Gaweł w jednym stali domku...

niech jyny budóm i to takóm coby i łod nas śmieci sie tam pomiyściły.
Ekologów pozamykać chyba że swoji śmieci jedzóm i nie szkodzóm srodowisku.
PS.
Trzeba usiąść do stołu i rozmawiać, Juz dawno sie prosi spalarnia na cieszyńskim. Ludzi przybywa. Turystów chcymy miec na okrągło ale trza przy tym myśleć jak to pogodzić by oprócz ekologów mogli żyć normalni ludzi.
PS
Ekologów nie nazywejcie tych co protestujóm i sie przywiązujóm do drzewa !!.
Pozdrawiam !!!.

proponuje sprowadzić chińczyków i wybudować nowy CUD świata wokół granic Powiatu Cieszyńskiego

a w piątek wieczorem (prawie) wszyscy cieszyniacy z w swoich pięknych domkach palą śmieci i tego nie czują, wszak to smród własny ;-)

mała uwaga
w artykule pojawił się błąd gramatyczny
spalarnie śmieci emitują mnóstwo dioksyn (a nie dioksynów)

Do chwili obecnej strona czeska nie poinformowała nas oficjalnie o zamiarze budowy spalarni w sąsiedztwie granicy z Polską. W związku z tym na razie nie możemy się wypowiadać oficjalnie co do powyższego projektu. Wystosowaliśmy jednak zapytanie drogą mailową do Urzędu Miejskiego w Karwinie z prośbą o udzielenie informacji w sprawie planów budowy spalarni.
Ponadto informuję, iż zgodnie z Konwencją o ocenach oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym, sporządzonej w Espoo dnia 25 lutego 1991 r. (w prawie polskim Dz. U. z 1999r. Nr 96 poz. 1110) Strona pochodzenia (w tym wypadku strona czeska) powinna powiadomić o każdej planowanej działalności, która może spowodować znaczące szkodliwe oddziaływanie transgraniczne, Stronę narażoną (strona polska) (art.2 pkt 4). Zgodnie z art. 2 pkt 6 Strona pochodzenia powinna zapewnić "opinii publicznej na terenach, które mogą zostać narażone, możliwość udziału w stosownych procedurach ocen oddziaływania na środowisko w odniesieniu do planowanej działalności, a także zapewni, żeby możliwość w tych procedurach, przewidziana dla opinii publicznej Strony narażonej, była taka sama, jak możliwość przewidziana dla opinii publicznej Strony pochodzenia". Strona pochodzenia powinna przekazać Stronie narażonej "stosowną informację dotyczącą procedury oceny oddziaływania za środowisko wraz z podaniem terminarza przekazywania uwag oraz stosowną informację o planowanej działalności i jej możliwym znaczącym szkodliwym oddziaływaniu transgranicznym" (art. 3 pkt 5 ppkt a, b). Procedura oceny będzie przeprowadzane na etapie projektowania planowanej działalności (art.2 pkt. 7). Republika Czeska jest sygnatariuszem w/w konwencji.
W związku z powyższym dopiero na tym etapie postępowania strona polska będzie mogła wyrazić swoje uwagi i zastrzeżenia.

Pozdrawiam
dr inż. Bogdan Ficek

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama