, piątek 21 czerwca 2024
Zmienić komunistyczne logo PZKO?
Logo PZKO. Dodaj do Facebook

Zmienić komunistyczne logo PZKO?

ADAM KRUMNIKL, student politologii, Głos Ludu
Dawno już nadszedł czas na dyskusję nad zmianą znaku Polskiego Związku Kulturalno Oświatowego na Zaolziu.
Historia odbija się nie tylko w myśleniu i mentalności ludzkiej, ale także w sprawach bardziej materialnych, widocznych gołym okiem. Tak jest ze znakiem PZKO. Znak naszej czołowej organizacji został stworzony w dawnych czasach, w epoce, która od dzisiejszej wiele się różni. PZKO był ongiś pod decydującym wpływem partii komunistycznej, bo – jak już zostało napisane w przeszłości – zawdzięczamy swój byt na tych terenach też trochę komunistom. Wpływ partii jest widoczny gołym okiem w znaku organizacji. Lśni tam czerwony sztandar, kłos zboża, otwarta książka i zębate koło. Czerwony sztandar reprezentuje wiadomo kogo, kłos, koło i książka zaś klasy społeczeństwa socjalistycznego – rolnictwo, proletariat i „inteligencję pracującą”. Logo PZKO nie wygląda wcale źle. Jest jednak pewien problem, owe czasy już dawno minęły, logo jednak nie uległo zmianie. „Głos Ludu” ma od jakiegoś czasu nowy znak, tak samo jest ze „Zwrotem”, logo Kongresu Polaków jest też nowoczesne i apolityczne. Myślę, że dawno już nadszedł czas na dyskusję nad zmianą znaku PZKO.

Na pewno pojawią się zdania, że zmiana jest niepotrzebna, bo nikt się nie skarży i logo nikomu nie przeszkadza. Tak, rzeczywiście nikt na głos tego nie mówi, ale wystarczy zapytać ludzi o zdanie i nagle okazuje się, że społeczeństwo nie lubi zbytnio starego znaku, bo rzeczywiście wygląda on jak duch starych czasów i myli społeczeństwo, wprowadzając fałszywe wrażenie, że PZKO jest organizacją polityczną.

W dzisiejszych czasach logo stało się najbardziej rozpoznawalnym znakiem firm, klubów sportowych, organizacji, imprez, szkół itd. Ładne, udane logo powoduje, że organizacja jest bardziej zauważalna wśród ludności i kojarzona z jakimiś cechami. Proponuję zatem dyskusję na ten temat. Moim zdaniem, znak PZKO powinien zostać zmieniony. Elementy reprezentujące klasy społeczne powinny zostać usunięte i zastąpione wartościami, które kojarzą się z naszą mniejszością i z naszym terenem. Może w nowym znaku powinny znaleźć się Beskidy, Olza, a może stroje ludowe? Nie brakuje wśród nas zdolnych grafików, artystów, pomysłowych ludzi. Na pewno znalazłoby się kilka ciekawych propozycji. Może warto zorganizować jakiś konkurs (np. na łamach „Zwrotu”), który zaoferowałby czytelnikom propozycje nowego znaku? Warto porozmawiać na ten temat.

***

W dziale Opinie Gazetycodziennej.pl chcemy prezentować różne stanowiska na tematy społeczne, gospodarcze, polityczne, kulturalne, religijne i sportowe Śląska Cieszyńskiego ludzi różnych opcji, wyznań, zainteresowań... Chcielibyśmy, aby dział Opinie naszego dziennika stał się szeroko pojętą platformą wymiany opinii o regionie. Zapraszamy chętnych do przesyłania nam felietonów, dzielenia się z nami swoimi spostrzeżeniami oraz bieżącego komentowania artykułów.
Komentarze: (7)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

To logo wyglada koszmarnie, jak na dzisiejsze czasy.

Może udałoby się zainteresować sprawą pana Karola Śliwkę?
Proszę zobaczyć jego dokonania:
www.karolsliwka.pl/znaki1.htm

Dobry pomysl ze Sliwka.

wróć komuno wróć - zaśpiewajmy wszyscy razem ..powstań ludu ziemi powstańcie których dręczy głód.. robotniku gdzie teraz jesteś tak walczyłeś o swoje prawa i co z tego masz.
mieliśmy Bałtyk mieliśmy może teraz kąpiemy d..y w laworze.....

Komuna nie musi wracać, ona po prostu nigdy sobie nie poszła. Wystarczy popatrzeć na wyczyny "naszych" polityków wszelakiej maści: od lewicy po tzw prawice.

Popieram pomysl zmiany loga PZKO. To stare wyglada archaicznie. Moze ZG PZKO oglosiloby konkurs dla grafikow. Takimi rzeczami zajmuje sie chyba w Cieszynie Slaski Zamek Sztuki i Przedsiebiorczosci, moze by sie do niego zwrocic o pomoc?

Komuna nie musi wracać, ona po prostu nigdy sobie nie poszła. Wystarczy popatrzeć na wyczyny "naszych" polityków wszelakiej maści: od lewicy po tzw prawice.
BRAWO. W Cieszynie komuna nawet stołków nie zmienila tylko szyldy. Były kapuś czy towarzysz w stanie wojennym, odsłaniał po 1989 r. tablicę ku czci ofiar stanu wojennego i byl radnym powiatowym z Solidarnosci.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama