, poniedziałek 4 grudnia 2023
Wspólnie ochronią meandry
Meandry Odry to przyrodniczy unikat. fot. ARC Dodaj do Facebook

Wspólnie ochronią meandry

ER
Piękne meandry Odry u ujścia Olzy zostały wreszcie uznane przez Czechów za obszar chronionego krajobrazu. Polacy chronią swoje brzegi granicznej rzeki już od trzech lat.
Odcinek rzeki Odry z licznymi zakrętami między mostem Bogumin-Chałupki  a ujściem Olzy oraz przylegające do rzeki grunty nadrzeczne, w tym łąki i fragmenty lasów zalewowych, są obszarem o bardzo wysokiej wartości przyrodniczej. Meandry, czyli naturalnie powstające zakola rzeki, są wyjątkowe, ponieważ występuje tu kilka rzadkich zbiorowisk roślinnych chronionych w skali europejskiej. Są to m.in. lasy nadrzeczne z olszą czarną i jesionem, łęgi wierzbowo-topolowe i fragmenty wilgotnych łąk. W okolicach meandrów potwierdzono występowanie ponad 126 gatunków roślin. Jeszcze bardziej interesujące są zwierzęta, które zadomowiły się w okolicy. Można tu spotkać m.in. niezwykle rzadkie motyle: modraszka bagiennego i czerwończyka nieparka a także zagrożone wyginięciem chrząszcze: pachnicę dębową i zgniotka cynobrowego. W okolicznych wodach żyje różanka i piskorz. Na płyciznach rozmnaża się rzadki gatunek żaby kumak górski. W meandrach żyją także bóbr europejski i wydra rzeczna. Zimorodek buduje swoje gniazda w urwistych brzegach rzeki, a sieweczka rzeczna gniazduje na łachach żwiru.

Z uwagi na nadrzeczne siedliska przyrodnicze oraz wyjątkowość żyjących tu zwierząt i roślin, w 2005 roku obszar meandrów Odry został zgłoszony do ochrony w ramach europejskiej sieci Natura 2000 (obszarów o najwyższych wartościach przyrodniczych w Europie). Wcześniej w ochronę meandrów włączyli się Polacy, a teraz do programu włączyli się Czesi. — Chroniony obszar dotyczy unikatowych siedmiu kilometrów między Boguminem i Kopytovem — mówi rzeczniczka prasowa Urzędu Wojewódzkiego w Ostrawie, Šárka Swiderová. Urząd chce teraz doprowadzić w to miejsce ścieżkę, którą turyści mogliby przyjeżdżać na rowerach albo odbywać spacery i obserwować dziką przyrodę. Wyda na to ponad 500 tys. koron. Po polskiej stronie powstanie natomiast ścieżka edukacyjna.
Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama