, niedziela 27 listopada 2022
Tablety cieszyńskich radnych...
Marzenie cieszyńskich radnych... fot. Bin im Garten/Wikimedia Commons Dodaj do Facebook

Tablety cieszyńskich radnych...

Miniony numer tygodnika „Głos Ziemi Cieszyńskiej” przyniósł jego czytelnikom informację, iż cieszyńscy radni chcą wydać na 23 tablety aż 37 tysięcy złotych, z czego koszt samych urządzeń ma wynieść „tylko” 27 600 złotych. Bycie radnym powinno być traktowane jako zaszczyt i służba lokalnej społeczności. Pełnić ją powinni ludzie skłonni do poświęceń na rzecz mieszkańców swojej „małej ojczyzny” oraz tacy, którzy swoimi życiorysami niejednokrotnie udowodnili, że są w stanie zadbać nie tylko o siebie, lecz także o innych.

Dlatego też w nawiązaniu do inicjatywy szanownej pani Janiny Cichomskiej proponuję jej zwolennikom zasiadającym w Radzie Miejskiej, by każdy z nich poświecił się i zakupił sobie pożądany tablet we własnym zakresie oraz wziął na siebie koszty jego utrzymania. A te nie będą wcale takie małe. Według informacji podanych przez GZC mają one wynieść 9 689,80 zł rocznie bez uwzględnienia kosztów ich ubezpieczenia. Oznacza to, że Cieszyniacy będą musieli zapłacić kilkaset mandatów z fotoradarów rocznie więcej lub też pokryć tą kwotę w wyższych podatkach od nieruchomości.

Cytowany przez GZC szanowny pan radny Adam Wójtowicz zapewniał, że zakup tabletów zmniejszy koszt utrzymania gminy – „szkoda, że burmistrz nie wyliczył kosztów zużytego papieru, tuszu do drukarek, a także czasu potrzebnego pracownikom do skopiowania materiałów na obrady Rady Miejskiej”. Otóż mam dla pana Wójtowicza nie licząc już przedstawionego pomysłu trzy propozycje znacznego zaoszczędzenia miejskich funduszy:

1. Materiały sesyjne w formacie PDF można wysyłać radnym pocztą elektroniczną na ich laptopy lub tablety. Umożliwiłoby to zaoszczędzenie sporej sumy pieniędzy mieszkańców marnowanych dotychczas na wspomniany już papier oraz tusz do drukarki.

2. Spore oszczędności przyniosłoby także zrezygnowanie przez radnych z pobierania diet. Jak już pisałem na wstępie, bycie radnym powinno być traktowane przez nich nie jako praca, ale jako zaszczyt służenia swoim krajanom. A to wymaga poświęceń, w wielu wypadkach nawet finansowych…

3. Ostatnią moją propozycją jest ograniczenie liczby radnych. Nowy Jork – jedna z największych metropolii świata posiada Radę Miejską złożoną z 51 radnych, co daje średnią 1 radnego na około 163 tysięcy nowojorczyka. Natomiast w Cieszynie jest 21 radnych, co daje średnią 1 radnego na 1687 Cieszyniaka. Być może spotka się to z zarzutem braku reprezentacyjności radnego. Jednak wystarczy tylko porównać infrastrukturę Nowego Jorku, a Cieszyna, by pozbyć się tych wątpliwości…

GZC przywołuje także słowa Przewodniczącego Rady Miejskiej pana Boleslawa Zemły – „Tablety dla radnych to ciekawa sprawa, w końcu żyjemy w XXI wieku. Jednak takie inwestycje wiążą się z wydatkami”. Otóż jeśli chodzi o wydatki, to będą to wydatki mieszkańców Cieszyna, bo samorząd nie posiada własnych pieniędzy. Dlatego warto ich wcześniej zapytać o to, czy uważają, że ich reprezentanci zasługują na wprowadzanie XXI wieku do cieszyńskiej Rady Miejskiej. Wystarczy na stronie internetowej Cieszyna zorganizować sondę w tej sprawie, by móc poznać ich opinię na ten temat. Jeśli Cieszyniacy są usatysfakcjonowani dotychczasową pracą miejskich radnych, to z pewnością zgodzą się na ten wydatek, a jeśli nie, to powinno to dać rajcom wiele do myślenia…

Komentarze: (0)
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama