, niedziela 4 czerwca 2023
Diabeł jest stary i zmęczony czyli Jan Vytiska w SzarejDodaj do Facebook

Diabeł jest stary i zmęczony czyli Jan Vytiska w Szarej

Diabeł jest stary i zmęczony czyli Jan Vytiska w Szarej


Diabeł jest stary i zmęczony czyli Jan Vytiska w Szarej


Diabeł jest stary i zmęczony czyli Jan Vytiska w Szarej


Diabeł jest stary i zmęczony czyli Jan Vytiska w Szarej

Galeria Szara zaprasza na wystawę "Diabeł jest stary i zmęczony" Jana Vytiski, jednego z najważniejszych artystów młodego pokolenia w Czechach. Będzie to pierwsza wystawa w odnowionej przestrzeni galerii. Jest też jedną z imprez towarzyszących zbliżającemu się 15. Przeglądowi Filmowemu Kino na Granicy.

Na swoich "wielkich" płótnach (ok. 250x150 cm), Vytiska proponuje nam współczesną wersję obrazowania piekła, jak pisze Jiří Havlíček w swoim tekście: "Większość przedstawień piekła w malarstwie europejskim wypełniają postacie, a prawie każda część powierzchni zawiera szczegółowe wizerunki. Jak gdyby istniała nadzieja (lub tylko pobożne życzenie), że w piekle nie ma już miejsca dla nikogo innego. Jan Vytiska należy do pokolenia, dla którego nadmiar informacji jest czymś zupełnie powszechnym i zajmuje się opisem współczesnej wizji piekła na swój własny sposób. Dla niego Internet jest tylko jedną z wariacji, istniejącego od półwiecza, tematu globalnej wioski. Wioski w jego obrazach zostały doszczętnie spalone, w większości przypadków są totalnie opustoszałe, za wyjątkiem kilku osamotnionych mutantów. Tutaj znajdzie się mnóstwo miejsca dla każdego".

To zaproszenie do odkrywanie tego mrocznego, momentami makabrycznego ale jednocześnie fascynującego świata!

Jan Vytiska(ur. 1985 r. w Pradze) jest jednym z najważniejszych artystów młodego pokolenia w Czechach. W 2010 roku ukończył studia w Ostrawie w Katedrze Nowych Mediów u Jiri Suruvki. W styczniu 2011 Vytiska otrzymał nagrodę Art Prague Young Award 2011 w ramach Art Prague 2011. Z kolei w 2012 r. znalazł się w finale oraz zdobył nagrodę publiczności w konkursie „Nagroda krytyki dla młodego czeskiego malarstwa”.

www.janvytiska.com

Jan Vytiska - DIABEŁ JEST STARY I ZMĘCZONY
otwarcie 30 kwietnia 2013 / godz. 17.00 / Galeria Szara, Cieszyn
wystawa do 12 czerwca
wystawa towarzysząca Przeglądowi Filmowemu Kino na Granicy

www.galeriaszara.pl / www.kinonagranicy.pl

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Ha Ha świetnie!!!

Dodaj komentarz

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama