, sobota 4 luty 2023
9. Jazzowa Jesień dobiegła końca
Podczas finału festiwalu wystąpił Tomasz Stańko, dyrektor artystyczny imprezy. fot: Maciej KłekDodaj do Facebook

9. Jazzowa Jesień dobiegła końca

PAP/INTERIA.PL
9. Jazzowa Jesień dobiegła końca

9. Jesień Jazzowa była bardzo zróżnicowana muzycznie. fot. Maciej Kłek

Występ kwartetu Michaela Formanka, a później Tomasza Stańki zakończyła w niedzielę 9. edycję festiwalu Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej.

Stańko, który jest dyrektorem festiwalu, zaprezentował autorski projekt, z którym po raz pierwszy wystąpił w nowojorskim Jazz Standard w styczniu tego roku. Dziennikarz New York Times`a Nate Chinen pisał tuż po premierze, że przeszywa on "gromem ożywczej nieokreśloności". Nie są to melancholijne ballady, z którymi trębacz kojarzony był w ostatnich latach, lecz powrót do obecnych w jego młodości: wolnej formy, spontanicznych poszukiwań oraz nowych odkryć i wynalazków.

Stańko wystąpił w składzie z kontrabasem, perkusją i fortepianem, przy którym zasiądzie znany publiczności Jazzowej Jesieni Craig Taborn. Gościł on na festiwalu u boku Roscoe Mitchella i Chrisa Pottera. Podczas obecnej edycji wystąpił także z własnym trio.

Finałowy wieczór zainaugurował kwartet basisty Michaela Formanka z materiałem z ubiegłorocznej płyty "The Rub and Spare Change". Jest ona zarówno debiutem Formanka w wytwórni ECM, jak i pierwszym od dekady albumem, na którym występuje on jako kompozytor i lider. Cechują go mocne sola i płomienną zespołową gra kwartetu.

W ponad trzydziestoletniej karierze Formanek wsparł wiele wyjątkowych formacji: od Big Bandu Mingusa po Bloodcount Tima Berne'a. Grał z tak różnymi artystami jak Chet Baker, Uri Caine, Stan Getz czy Elvis Costello.

Jazzowa Jesień rozpoczęła się w środę występem jednego z największych XX-wiecznych wirtuozów fortepianu Cecila Taylora. Dużym wydarzeniem był także czwartkowy występ saksofonisty tenorowego Pharoaha Sandersa. W latach 60. minionego stulecia muzyk współpracował między innymi z Johnem Coltranem. Uważany jest za jedną z ikon jazzu.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama