, poniedziałek 25 września 2023
Zdewastowano pomnik księcia cieszyńskiego Mieszka I
Pomnik księcia Mieszka I strącono z cokołu w miniony weekend. fot: Marcin MońkaDodaj do Facebook

Zdewastowano pomnik księcia cieszyńskiego Mieszka I

MM
Zdewastowano pomnik księcia cieszyńskiego Mieszka I

fot. Marcin Mońka


Zdewastowano pomnik księcia cieszyńskiego Mieszka I

fot. Marcin Mońka


Zdewastowano pomnik księcia cieszyńskiego Mieszka I

fot. Marcin Mońka

Najprawdopodobniej w nocy z soboty na niedzielę nieznani sprawcy zniszczyli pomnik księcia cieszyńskiego Mieszka I. Dochodzenie w sprawie prowadzi cieszyńska policja. Figura księcia w poniedziałkowe przedpołudnie została zabezpieczona przez służby miejskie.

To kolejny akt wandalizmu, do jakiego w ostatnich miesiącach doszło w Cieszynie. Po kwietniowym zniszczeniu fortepianu na Rynku teraz wandale postanowili „pochylić się” nad pomnikiem Mieszka I. 

Informacje o tym, że figura została strącona z cokołu, cieszyńskie służby mundurowe otrzymały w niedzielny poranek. Pomnik zabezpieczono, natomiast policja rozpoczęła czynności wyjaśniające. Jeśli uda się ująć sprawców haniebnego czynu, będą odpowiadać za znieważenie „pomnika lub innego miejsca publicznego urządzonego w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby”. 
Pomnik Mieszka I odsłonięto w czerwcu 1931 roku, i choć w czasie II wojny światowej został rozebrany, na swoje miejsce powrócił w 1957 roku, a teren wokół pomnika nazwano parkiem jego imienia.

W poniedziałkowy poranek strąconą i uszkodzoną figurą księcia zajęły się miejskie służby, została zabezpieczona i wywieziona w bezpieczne miejsce, najprawdopodobniej zostanie poddana renowacji. Jeszcze nie wiadomo kiedy Mieszko I wróci na cokół w parku swojego imienia.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama