, środa 8 luty 2023
Wakacyjny półmetek w bibliotece
Celem tych zajęć jest urozmaicenie wolnego czasu dzieciom, które spędzają wakacje w mieście. fot: arch. oddział dla dzieciDodaj do Facebook

Wakacyjny półmetek w bibliotece

Iwona Czarniak
Wakacyjny półmetek w bibliotece

Na początku wakacji informowaliśmy naszych czytelników o zajęciach organizowanych przez oddział dziecięcy Biblioteki Miejskiej w Cieszynie. Celem tych zajęć jest urozmaicenie wolnego czasu dzieciom, które spędzają wakacje w mieście.

O tym, że ten pomysł był trafiony mogłam się przekonać odwiedzając w pewien upalny dzień gościnne progi biblioteki. Dzieci na zajęcia przyszły przed czasem. O chwilę rozmowy poprosiłam kierowniczkę oddziału dla dzieci Iwonę Kochaniec-Kłębek.

IC: Półmetek wakacji już za nami. Jak pani ocenia dotychczasowe zajęcia? Jak duże jest zainteresowanie zajęciami wśród młodych ludzi?
IKK: Jak co roku, możemy pochwalić się dużym zainteresowaniem naszymi zajęciami w Oddziale dla dzieci. Zwykle środek wakacji to taki moment, kiedy uczestników jest mniej. Wynika to z licznych wyjazdów w tym okresie, ale też z warunków pogodowych. Przy takich temperaturach przegrywamy jednak z basenem! Przychodzą na warsztaty nasi stali odwiedzający, dzieci które uczestniczą w zajęciach tylko w ferie albo wakacje oraz dzieciaki które spędzają w Cieszynie wakacje, a na stałe mieszkają daleko, czasem nawet poza granicami Polski!

IC: W jakim przedziale wiekowym są uczestnicy zajęć?
IKK: Na tym, że rozstrzał wiekowy jest spory, polega właściwie największa trudność w tych warsztatach. Zapraszamy dzieci, które skończyły 6 rok życia, a górna granica nie jest określona, lecz z doświadczenia widzimy, że najstarsi uczestnicy naszych zajęć mają ok. 12 lat.

IC: Które z proponowanych zajęć cieszą się największym powodzeniem?
IKK: Zarówno podczas wakacji, jak i cały rok, najbardziej lubianą przez dzieci formą są warsztaty literacko – plastyczne. Są one najbardziej urozmaicone. W pierwszej części coś czytamy, potem na ten temat rozmawiamy, a na finał robimy pracę plastyczną związaną z tematem zasadniczym. Dodatkową motywacją jest fakt, że te dzieła są potem wystawiane w witrynach Biblioteki i wszyscy przechodnie mogą je podziwiać. Cieszymy się bardzo, że dzieci chętnie uczestniczą w naszych wakacyjnych turniejach gier planszowych!

IC: Kto jest pomysłodawcą zorganizowania właśnie takiej formy spędzania wakacji przez młodych Cieszyniaków?
IKK: Właściwie forma warsztatów jest już tradycją, od bardzo dawna Biblioteka uczestniczy w akcji Wakacje w mieście. Oczywiście rodzaj zajęć i ich tematyka jest zmienna, każdego roku z czegoś rezygnujemy na rzecz czegoś nowego. Obserwujemy, pytamy, analizujemy i staramy się wyjść naprzeciw oczekiwaniom najmłodszych, nowoczesnych i wymagających czytelników.

IC: Kto prowadzi zajęcia?
IKK: Zajęcia prowadzimy my, pracownice Oddziału dla dzieci. Nie mamy obcych prowadzących ani instruktorów. Jesteśmy tylko w trójkę. A jak wiadomo trwa sezon urlopów, każdy chce odpocząć, ale radzimy sobie. Wszystkie prace bibliotekarskie równocześnie się toczą. Nie tylko w roku szkolnym biblioteka tętni życiem, a dzieci nie narzekają na nudę.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama