, wtorek 31 stycznia 2023
Szpital w Cieszynie pomoże kształcić pielęgniarki
W poniedziałek podpisane zostało porozumienie o współpracy fot: DRDodaj do Facebook

Szpital w Cieszynie pomoże kształcić pielęgniarki

DR
Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie pomoże w praktycznym kształceniu studentek i studentów kierunku Pielęgniarstwo Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu. W poniedziałek podpisane zostało porozumienie o współpracy, która rozpoczyna się wraz z trwającym naborem.

- Inicjujemy dzisiaj nową formę współpracy naszego szpitala z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Raciborzu w zakresie szkolenia, kształcenia pielęgniarek. Chcemy dojść do tego, żeby zwiększyć zainteresowanie podjęciem studiów na tym kierunku. Mamy sporo do zaoferowania i tym porozumieniem, które dzisiaj podpiszemy chcemy się bardziej otworzyć na te osoby – powiedział dyrektor ZZOZ w Cieszynie, Czesław Płygawko.

Inicjatorem właśnie nawiązanej współpracy jest Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Jan Kawulok. - Z moich wyliczeń wynika, że aby na dzień dzisiejszy zastąpić pielęgniarki, które idą na emeryturę powinniśmy kształcić około 50 pielęgniarek w powiecie cieszyńskim rocznie. Ta próba, którą tu dzisiaj podejmujemy, mam nadzieję, że zakończy się sukcesem – podkreślił Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego – Porozumienie rozpoczyna bardzo konkretne działania. Szpital w Cieszynie ma wszystkie oddziały, jakie są wymagane w programie kształcenia praktycznego pielęgniarek.

Jan Kawulok zwrócił również uwagę na to, że powinniśmy być zaniepokojeni spadkiem liczby kształconych pielęgniarek rocznie w całym kraju. Wcześniej ta liczba wynosiła 12 – 13 tys., a obecnie spadła do 3 – 5 tys.

- Odczuwam ogromną satysfakcję, ponieważ w krótkim czasie dzięki dobrej woli i uczciwemu komunikowaniu się doszliśmy do tego momentu – zaznaczyła Rektor PWSZ w Raciborzu, nadzw. dr hab. inż. arch. Ewa Stachura - Zaświeciły nam się oczy, kiedy padła propozycja z Cieszyna, ponieważ to jest właśnie taki szpital, z którym chcemy współpracować i chcemy by nasze studentki i studenci, rzeczywiście uzyskali wiedzę na najwyższym poziomie. Odległość do placówki macierzystej nie ma wielkiego znaczenia, ponieważ zajęcia teoretyczne są w mniejszości, i jesteśmy je w stanie tak zorganizować, by było wszystkim wygodnie. Zajęcia praktyczne które mogą odbywać się w Cieszynie, to jest czysty zysk dla studentów – podkreśliła Rektor PWSZ w Raciborzu.

W poniedziałek podpisy pod dokumentem złożyli: Rektor PWSZ w Raciborzu - nadzw. dr hab. inż. arch. Ewa Stachura, Dyrektor ZZOZ w Cieszynie - Czesław Płygawko, Starosta Powiatu Cieszyńskiego – Mieczysław Szczurek oraz Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego – Jan Kawulok.

Ze współpracy będą mogli korzystać studenci wyłonieni już w trwającym właśnie naborze.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Jak brakuje pielegniarek to neich sciagna z izb pielegniarkich w Bielsku-Białej. Po co ta istytucja isteniej? wiadome dlaczego...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama