, wtorek 31 stycznia 2023
Szpital Śląski z nowoczesnym sprzętem
W planach jest jeszcze budowa lądowiska dla helikopterów na dachu szpitala. fot: DRDodaj do Facebook

Szpital Śląski z nowoczesnym sprzętem

DR
Szpital Śląski z nowoczesnym sprzętem


Szpital Śląski z nowoczesnym sprzętem

Dzięki wsparciu ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko za pośrednictwem Ministerstwa Zdrowia, Szpitalny Oddział Ratunkowy w Szpitalu Śląskim został doposażony w nowoczesny sprzęt rentgenowski i nowoczesny aparat USG. Powstała również trzystanowiskowa sala intensywnej terapii, a w planach jest budowa lądowiska dla służb ratunkowych.

Sprzęt został zaprezentowany podczas środowej (28.02) konferencji prasowej. - Jest to pierwszy etap naszego dużego projektu o nazwie „Budowa lądowiska wraz z doposażeniem Szpitalnego Oddziału Ratunkowego”. Pokazujemy dzisiaj to co udało nam się sfinalizować, zakończyć – mówił podczas konferencji dyrektor Szpitala Śląskiego Czesław Płygawko - Te urządzenia, ten sprzęt, to wyposażenie, które się pojawiło ma łączną wartość 2044000 zł. W całości ta kwota została pokryta przez dotacje z Ministerstwa Zdrowia, a 379 tys. zł jest wkładem własnym, który nam zabezpieczył Powiat Cieszyński. Szpital nie musiał wykładać własnych środków – dodaje.

Nowoczesna aparatura USG o wartości prawie 200 tys. złotych posłuży wszystkim pacjentom cieszyńskiego SOR-u umożliwiając precyzyjną diagnostykę – Te aparaty są praktycznie do pełnego spektrum badań, czyli zarówno te badania, które są wykonywane w ogólnej pracowni ultrasonografii, jak i badania najczęściej wykorzystywane na SOR-rze – tłumaczy w rozmowie z naszą redakcją kierownik Zakładu Diagnostyki Operacyjnej Bronisław Walczysko - W Szpitalnym Oddziale Ratunkowym takim badaniem, które jest najczęściej wykonywane, robią to praktycznie wszyscy lekarze, dotyczy pacjentów wypadkowych. To jest tak zwane badanie fast - bardzo szybkie, przyłożenie głowic w czterech punktach – dodaje. Dziennie za pomocą tego sprzętu na SOR-rze wykonuje się kilkanaście do dwudziestu badań.

Zakup wysokiej klasy aparatu rentgenowskiego o wartości przekraczającej milion złotych gwarantuje najwyższy poziom diagnostyki i ciągłości świadczeń – Nowo zainstalowany aparat rentgenowski jest w pełni ucyfrowiony, są tam dwa detektory montowane na stałe. W praktycznie krótkim czasie po wykonaniu zdjęcia, myślę że są to sekundy maksymalnie minuty, obraz jest dostępny w sieci szpitalnej. Jest specjalny program dla lekarzy, który umożliwia podgląd tych badań – mówił Bronisław Walczysko. Na dwóch aparatach rentgenowskich, w SOR-rze i w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej wykonuje się od 100 do 150 badań dziennie.

Ponad to na SOR-rze działają teraz trzy stanowiska wstępnej intensywnej terapii o wartości niemal pół miliona złotych. W pełni wyposażone stanowiska mają nowe pompy infuzyjne, monitory, respiratory, ogrzewacze dla pacjentów, a także aparaty do szybkiego przetaczania krwi i płynów. W planach jest jeszcze budowa lądowiska dla helikopterów na dachu szpitala. Jest to realizacja ustawowego obowiązku posiadania lądowiska przez szpital. Jednak tutaj trzeba uzbroić się w cierpliwość. Trzy zeszłoroczne przetargi nie zostały rozstrzygnięte ze względu na zbyt duże kwoty proponowane przez zgłaszające się firmy. Pozostaje również decyzja, co do lokalizacji lądowiska. Powinna ona zapaść w ciągu kilku miesięcy.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama