, wtorek 31 stycznia 2023
Szpital Śląski na najwyższym poziomie w sieci
Dla cieszyńskiego szpitala oznacza to zapewnienie pacjentom jeszcze bardziej kompleksowej i sprawnej diagnostyki oraz leczenia. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Szpital Śląski na najwyższym poziomie w sieci

mat.pras.
Najwyższy, 3. stopień przyznano Szpitalowi Śląskiemu przy tworzeniu krajowej sieci szpitali. W województwie śląskim na takim poziomie znalazły się jeszcze tylko 4 inne placówki. Dla cieszyńskiego szpitala oznacza to zapewnienie pacjentom jeszcze bardziej kompleksowej i sprawnej diagnostyki oraz leczenia.

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował listę szpitali, które znalazły się w systemie tzw. podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej. Resort zdrowia, przygotowując reformę systemu, przewidział klasyfikację placówek według trzech poziomów, a także czterech stopni specjalistycznych. Szpital Śląski w Cieszynie – jako jedyny w randze szpitala powiatowego – znalazł się w gronie 5 placówek w województwie, które zostały zakwalifikowane do najwyższego, 3. stopnia.

- To bardzo dobra wiadomość nie tylko dla szpitala, ale przede wszystkim dla pacjentów. Mamy nadzieję, że znalezienie się w gronie placówek najwyższego stopnia pozwoli na całkowite zapewnienie chorym ciągłości terapii, a w efekcie, na ich szybszy powrót do zdrowia – komentuje Czesław Płygawko, dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Zakwalifikowanie cieszyńskiej placówki do sieci oznacza, że szpital nie będzie już musiał brać udziału w postępowaniu konkursowym NFZ o uzyskanie kontraktu na świadczenia – od 1 października będzie miał bowiem zapewnione przez Fundusz ryczałtowe finansowanie udzielanych świadczeń dla pacjentów. Zmiany umożliwią rozdysponowanie środków na kompleksową opiekę nad chorym prowadzoną także po wypisaniu ze szpitala – m.in. w ramach szybko rozpoczętej rehabilitacji,  wykonywania dodatkowych potrzebnych badań czy realizacji wizyt w przychodniach przyszpitalnych. Poprawi się więc dostęp mieszkańców Śląska Cieszyńskiego do leczenia specjalistycznego.
- To dla nas duży komfort – zamiast koncentrować się na optymalizowaniu przydzielonych środków, będziemy jeszcze mocniej dbać o to, by świadczenia realizowane przez nasz szpital odbywały się na jak najwyższym poziomie – dodaje dyrektor Czesław Płygawko.

Placówki, które weszły w skład systemu, musiały spełniać określone rozporządzeniem kryteria, takie jak m.in. udzielanie świadczeń w ramach izby przyjęć lub SOR czy też realizowanie opieki medycznej w ramach ściśle określonych oddziałów szpitalnych. Znajdując się w sieci, Szpital Śląski uzyskał gwarancję finansowania do 30 czerwca 2021 roku. Cieszyńska placówka została więc uznana za szczególnie istotną dla zapewnienia bezpieczeństwa medycznego ludności.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama