, środa 22 marca 2023
Porozumienie nie oznacza końca protestów
Pracownicy Sądu Rejonowego w Cieszynie dzisiaj ponownie wyszli przed budynek sądu. fot: FJDDodaj do Facebook

Porozumienie nie oznacza końca protestów

KT
W ubiegły poniedziałek pracownicy sądów rozpoczęli protest w sprawie niskich wynagrodzeń. Część z nich poszła na L4, niektórzy protestowali przed budynkiem sądów – tak było m.in. w Cieszynie. We wtorek podpisano porozumienie przedstawicieli protestujących pracowników sądów z Ministerstwem Sprawiedliwości. Jednak to nie oznacza końca protestów. Zapowiadane są kolejne. Pracownicy Sądu Rejonowego w Cieszynie dzisiaj ponownie wyszli przed budynek sądu.

Porozumienie przewiduje podwyżkę wynagrodzeń dla pracowników sądów w 2019 roku o 200 zł brutto na jeden etat. Przed świętami Bożego Narodzenia wszyscy pracownicy sądów otrzymają 1000 zł brutto gwarantowanej nagrody, niezależnie od stanowiska i pełnionej funkcji. Pracownikom sądów może być dodatkowo przyznana nagroda uznaniowa w wysokości średnio 534 zł brutto.

- Zawarte dzisiaj porozumienie, z oczywistych względów, nie jest dla nas satysfakcjonujące. Nasza organizacja związkowa na bieżąco szuka środków w budżecie, które mogą być przeznaczone dla pracowników sądów. Wymienione w porozumieniu kwoty zostały wcześniej wynegocjowane przez naszą organizację związkową i były zapewnione dla pracowników sądów. Korespondencja w tej sprawie prowadzona z ministerstwem została opublikowana na naszej stronie i przesłana do wszystkich sądów – pisze Solidarność Pracowników Sądownictwa - Dzisiejsze spotkanie zostało zainicjowane przez związki, które powołały „Komitet Protestacyjny PPS” i przedstawiły postulat wzrostu płac zasadniczych o 1 tys. zł od roku 2019 – wobec faktu, że osiągnięcia „S” Pracowników Sądownictwa były dla tych związków niewystarczające. W naszej ocenie dzisiejsze spotkanie doprowadziło jedynie do zmiany zasad rozdysponowania wcześniej wynegocjowanych środków na nagrody, które i tak miały trafić do pracowników.

- W kwestii niesatysfakcjonującego wzrostu o 5% pragniemy zwrócić uwagę, że pierwotny zamiar rządu miał utrzymać dalsze zamrożenie płac w budżetówce. Negocjacje doprowadziły do odmrożenie płac w całej sferze budżetowej o 2,3%, a negocjacje prowadzone przez nas skończyły się kwotą 5% dla naszych grup zawodowych. W zakresie obecnej sytuacji, która została spowodowana prze nieroztropne działania odsyłamy do „Komitetu Protestacyjnego PPS”. Dalsze działania związane z poszukiwaniem środków w budżecie będą prowadzone przez nas nadal. Oczywiście nasza organizacja nie wyklucza również prowadzenia legalnych akcji protestacyjnych jeżeli okaże się to celowe – zaznacza Solidarność Pracowników Sądownictwa.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Pracownicy? Raczej pracowniczki. Portal, który życzliwie basuje gender przeoczył taki szczegół?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama