, wtorek 16 kwietnia 2024
Noc Muzeów 2018 na Śląsku Cieszyńskim
Na Śląsku Cieszyńskim pierwsza okazja do odwiedzania ciekawych muzeów i instytucji pojawi się już 5 maja. Kolejne miejsca otworzą drzwi dla zwiedzających 16 i 25 maja. fot: Muzeum Śląska Cieszyńskiego



Dodaj do Facebook

Noc Muzeów 2018 na Śląsku Cieszyńskim

KT
Noc Muzeów - jedyna noc, podczas której do późnych godzin nocnych możemy bezpłatnie zwiedzać muzea i różnego typu instytucje, a także brać udział w organizowanych przez nich wydarzeniach. Na Śląsku Cieszyńskim pierwsza okazja do odwiedzania ciekawych muzeów i instytucji, pojawi się już 5 maja. Kolejne miejsca otworzą drzwi dla zwiedzających 16 i 25 maja.

Na Śląsku Cieszyńskim Noc Muzeów zainauguruje Istebna. 5 maja o godz. 20:00 w Karczmie „Po Zbóju”, wykład „Niepodległa na palecie artysty Jana Wałacha”dla uczestników wygłosi dr Michał Kawulok. O godz. 21:00 nastąpi przejście z lampionami do Muzeum Sztuki Jana Wałacha, gdzie będzie można wysłuchać koncertu kapeli „Wałasi”. Kolejnym przystankiem na mapie Nocy Muzeów Śląska Cieszyńskiego będzie Wisła. Tam 16 maja wiele atrakcji przygotowało Muzeum Beskidzkie im. A. Podżorskiego. Początek o godz 16:00. W programie m.in.: wernisaż wystawy pocztówek, reportaż z podróży do Królestwa Bhutanu Barbary Rosiek, czy pokaz i praktyczna nauka sztrykowania połączone z procesem obróbki wełny.

Na dzień 25 maja liczne atrakcje dla zwiedzających szykuje Cieszyn, Skoczów i Kończyce Wielkie. W Cieszynie jak co roku, oficjalne otwarcie salwą armatnią odbędzie się o godz. 19.00 na dziedzińcu Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Po raz kolejny w Cieszyńskiej Nocy Muzeów udział biorą studenci WeiNoE Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, którzy Park Pokoju zamienią w bajkową krainę. Motywem przewodnim przygotowanych przez nich atrakcji jest „Alicja w Krainie Czarów”. Ponad to w tegorocznej Nocy Muzeów udział biorą: Archiwum Państwowe w Katowicach Oddział w Cieszynie, Bank Spółdzielczy w Cieszynie, Biblioteka Miejska w Cieszynie, Browar Zamkowy Cieszyn, Cafe Muzeum, Cieszyńskie Bractwo Kurkowe, Čítárna a kavárna „Avion“, Głos Ziemi Cieszyńskiej, Hufiec Ziemi Cieszyńskiej, Izba Cieszyńskich Mistrzów, Konwent Zakonu Bonifratrów, Książnica Cieszyńska, 3 Klasztor Sióstr Boromeuszek w Cieszynie, Mała Szkoła Baletu, Modelarnia Ceramiczna Kosak, Muzeum Drukarstwa, Muzeum Protestantyzmu i Kościół Jezusowy, Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich, Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych w Wiśle, Muzeum Śląska Cieszyńskiego, OSP Bobrek, Państwowa Szkoła Muzyczna w Cieszynie, Speleoklub Bielsko-Biała, Stowarzyszenie Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka Oddział regionalny w Cieszynie, Teatr im. A. Mickiewicza, Urząd Miejski w Cieszynie, Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji UŚ Cieszyn, Wydział Artystyczny UŚ Cieszyn, Zamek Cieszyn oraz Złotnictwo Marcin Pieczonka.

Skoczów zainauguruje Noc Muzeów w Muzeum im. G. Morcinka występem szkolnego zespołu dzieci ze skoczowskiej „Jedynki”. Ponad to, uczestnicy zobaczą korowód baśniowych postaci z książek G. Morcinka, wystawę czasową – podziemia oraz wystawę „Płonące rzeźby” w ogrodzie muzealnym. Zwiedzać będzie można również Muzeum św. Jana Sarkandra, Ratusz, Szkołę Podstawową Nr 1, skoczowską Straż Pożarną, Kościół pw. św. Ap. Piotra i Pawła, Kościół ewangelicki św. Trójcy, Kościół pw. Znalezienia Krzyża Świętego, Muzeum Tradycyjna Zagroda Rolna i Galerię Pledan. W godz. 19:00-20:00 warto odwiedzić również Towarzystwo Miłośników Skoczowa, gdzie odbędzie się quiz „Jakim skoczowiokiem jesteś?”.

Na wizytę u hrabiny 25 maja (18:00) zapraszają natomiast Kończyce Wielkie. Zwiedzający zobaczą okolice Pałacu oraz Folwarku 1760. W kościele pw. św. Michała Archanioła odbędzie się prelekcja ks. proboszcza Andrzeja Wieliczki, a następnie występy uczniów ze Szkoły w Kończycach Wielkich w kaplicy pw. Opatrzności Bożej. Kolejną prelekcję poprowadzi dr Joanna Jurgała Jureczka w Folwarku 1760, tam uczestnicy będą mogli obejrzeć wystawę eksponatów i artefaktów. Na zakończenie o godz. 21:00 wszyscy usiądą wspólnie do ogniska by zaśpiewać pieśni patriotyczne w związku ze 100. rocznicą odzyskania niepodległości – moderatorem będzie zespół „Wielkokończanie”.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama