, środa 8 luty 2023
Maraton pisania listów w Cieszynie
W tym roku listy były pisane w sprawie obrończyń praw człowieka z dziesięciu państw. Kobiety te walcząc o prawa innych, obecnie same potrzebują pomocy. fot: DRDodaj do Facebook

Maraton pisania listów w Cieszynie

ICZ
9 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W związku z tym nie jeden może zadać pytanie – co ja zwykły człowiek mogę zrobić w obronie praw tych osób, które jej potrzebują?

Cieszyniacy odpowiedź na to pytanie uzyskali w piątek na cieszyńskim Rynku, gdzie młodzież z Transgranicznego Centrum Wolontariatu przy wsparciu pani burmistrz Gabrieli Staszkiewicz oraz OHP, zorganizowała Maraton Pisania Listów. Jest on organizowany na całym świecie, a ma na celu przeciwstawienie się łamaniu praw człowieka.

W tym roku listy były pisane w sprawie obrończyń praw człowieka z dziesięciu państw. Kobiety te walcząc o prawa innych, obecnie same potrzebują pomocy.

Amnesty International stając w obronie praw człowieka prowadzi różnego rodzaju akcje, jedną z nich jest pisanie przez mieszkańców różnych państw listów skierowanych do władz danego kraju, ambasad oraz samych bohaterów. W naszym kraju maraton odbywa się od 2001 roku.

Pomimo zimna młodzi z TCW w cieszyńskich podcieniach zachęcali do pisania, udzielając szczegółowych wyjaśnień i informacji. Piszący, i nie tylko, mogli liczyć na gorący kubek kawy czy herbaty, a nawet otrzymać coś słodkiego.

Reakcje odwiedzających punkt pisania listów były różne, jedni chętnie zabierali się do pisania, inni pytali o cel akcji, ale zdarzyło się i tak, że pani po usłyszeniu, że akcja jest w ramach pomocy kobietom potrzebującym wsparcia stwierdziła, że to i tak nic nie da. Duży odzew związany z maratonem był wśród młodzieży. Listów – łącznie z listami napisanymi przez uczniów II LO im. Mikołaja Kopernika - było ponad 700.

W grupie siła, tak więc warto zaangażować się w obronę tych, którzy są więzieni za walkę o prawa człowieka, szykanowani, dyskryminowani, a nawet grozi im utrata życia.

Jeżeli do pokonania niesprawiedliwości przyczynić się może napisanie listu, to mogą być z siebie dumni ci, którzy pisali je w piątek na cieszyńskim Rynku.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

A ja mam dość hipokrytów z Amnesty International!
Mieli bronić praw ludzi prześladowanych, a zajmują się promocją LGBT, powszechnym dostępem do aborcji i wojną płci.
Przypominam jakie stanowisko nie tak dawno zajął polski oddział Amnesty International na twitterze w sprawie Alfiego Evansa, którego sąd skazał na śmierć w angielskim szpitalu.
"Rozumiemy emocje związane ze sprawą Alfiego Evansa. Rozumiemy, że dla rodziców jest to tragiczna sytuacja i decyzja sądu może być dla nich do nie zaakceptowania. Nie mamy jednak możliwości do zaangażowania się, nie mamy wglądu w sytuację chłopca i nie znamy wszystkich okoliczności". Amnesty nie podjęła interwencji nawet wtedy, gdy Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani oświadczył, iż chłopiec zasługuje na udzielenie mu nowej szansy leczenia i zasugerował, iż hospitalizacja mogłaby być kontynuowana na terenie Włoch.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama