, czwartek 18 kwietnia 2024
Jakie drzewko wybrać na święta?
Coraz częściej jednak zamiast wyciętego w lesie drzewa jest to przyozdobiona sztuczna choinka.  fot: DRDodaj do Facebook

Jakie drzewko wybrać na święta?

ICZ
Wszystkie duże i małe miasteczka w okresie Bożego Narodzenia zdobią rozświetlone drzewka. Mieszkańcy oraz turyści z zainteresowaniem oglądają ustrojone choinki, zarówno te duże, jak i te mniejsze. W środkach masowego przekazu słyszy się o najwyższej choince czy największej liczbie zapalonych na drzewku światełek.

Coraz częściej jednak zamiast wyciętego w lesie drzewa jest to przyozdobiona sztuczna choinka. Jednym się ten pomysł podoba i ci twierdzą, że w ten sposób zostało uratowane drzewo, które z powodzeniem może dalej produkować tlen, lecz są i tacy dla których jest to łamanie tradycji. Nie tylko na głównych placach miast strojone są choinki, ale pojawiają się prawie w każdym domu. Ozdobione kolorowymi bombkami, łańcuchami oraz różnego rodzaju bibelotami stwarzają świąteczny nastrój. Dzieciom przystrojone drzewko kojarzy się z prezentami, które się pod nim znajdą.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu po choinkę chodziło się do lasu, a ozdobami były orzechy, jabłka, szyszki czy własnoręcznie wykonane łańcuchy. Z czasem pojawił się włos anielski, świeczki, które były umocowane na specjalnym uchwycie, a ten był przypinany do gałązki. Były również przepiękne ręcznie zdobione szklane bombki o różnych kształtach, z którymi trzeba było obchodzić się nad wyraz ostrożnie. Obecnie ozdób choinkowych nie brakuje, tak jak nie brakuje drzewek. Kupujący mają duży wybór. Są różne gatunki świerka czy jodły, są drzewka ścięte, ale również można kupić takie które zostały wykopane i umieszczone w donicach. Oferowane są również w sprzedaży sztuczne choinki, które z powodzeniem mogą być ozdabiane przez kilka kolejnych lat.

Jakie drzewko będzie zdobić w święta mieszkanie - to indywidualna decyzja kupującego, jedni nie wyobrażają sobie, żeby w ich domu zabrakło dużej ściętej w lesie choinki, która będzie pięknie wyglądać, ale również przyniesie ze sobą leśny zapach. Przeciwnicy wycinania drzew z pewnością wybiorą sztuczne drzewko, które poza brakiem zapachu niewiele różni się od prawdziwego, a ma tę zaletę, że po jakimś czasie nie zaczną opadać z niego igiełki i może dłużej zdobić mieszkanie. Jest wreszcie trzecia opcja, chyba najbardziej uniwersalna, a mianowicie coraz częściej kupowane drzewka w donicach. Z powodzeniem takie drzewko można po świętach oddać przyrodzie sadząc je w lesie, ogrodzie czy przed blokiem.

Dylematy z wyborem, zróżnicowane ceny wszystko to staje się nieistotne, gdy rozświetlone wielobarwnymi lampkami towarzyszą nam przez całe święta, jednak kiedy minie czas świętowania i ogołocone z igliwia lądują na śmietnikach powinniśmy sobie zadać pytanie czy było warto? Przecież gdyby nie było chętnych na drzewka wycinane w lesie to rosłyby tam nadal, a nie straszyły na wysypiskach śmieci.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Osoby, którym bardzo leży na sercu los choinek mogą mieć dwa w jednym i czyste ekologicznie sumienie, i bożonarodzeniową atmosferę. W Warszawie jest już wypożyczalnia choinek. Dzięki tej wypożyczalni mniej drzew trafi do kosza, a po świętach wrócą do lasu. Cena za wypożyczenie rośliny waha się od 36 do 290 złotych (zależna od rozmiaru i gatunku) plus koszty transportu.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama