, środa 30 listopada 2022
Giving Circle. Wyjątkowa licytacja
Podczas tegorocznej edycji zaprezentowały się trzy organizacje – Fundacja dla Zwierząt i Środowiska „Lepszy świat”, Soroptymist International Klub w Cieszynie i Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Rudnik w Rudniku.  fot: FJDDodaj do Facebook

Giving Circle. Wyjątkowa licytacja

FJD
Dzięki tym darowiznom lokalni mieszkańcy będą mogli zobaczyć namacalne efekty – powstaną domki dla bezdomnych kotów, realizacji doczeka się film o nadzwyczajnych kobietach w Radzie Narodowej Księstwa Cieszyńskiego, a także zbudowane zostaną budki dla nietoperzy. W ostatni wtorek, podczas wydarzenia „giving circle” na Zamku Cieszyn, pomysłodawcy tych akcji dowiedzieli się, jakimi kwotami wsparcia na ich realizację mogą się cieszyć.

Giving circle to innowacyjna forma filantropii uczestniczącej. Podczas wydarzenia spotykają się osoby z różnych środowisk – biznesu, samorządu, kultury i organizacji pozarządowych. Osoby uczestniczące w takim spotkaniu mają szansę zostać darczyńcami i wesprzeć wybrane przez siebie projekty społeczne, te które są dla nich najbardziej wartościowe, ważne lub z którymi czują się w jakiś sposób związani. Forma ta jest niezwykle popularna w USA i Australii. Funkcjonuje od kilku lat w Wielkiej Brytanii. U nas to na razie nowość, ale już teraz wzbudza wielki entuzjazm wśród uczestników.

Model giving circle wspiera Akademia Rozwoju Filantropii przy współpracy z The Funding Network. To wsparcie już po raz drugi pomogło w zorganizowaniu tego wydarzenia w Cieszynie przez Stowarzyszenie Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej. Wydarzenie odbyło się we wtorek, 16 kwietnia na Zamku Cieszyn.

Podczas tegorocznej edycji zaprezentowały się trzy organizacje – Fundacja dla Zwierząt i Środowiska „Lepszy świat”, Soroptymist International Klub w Cieszynie i Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Rudnik w Rudniku.

Udało się pozyskać wystarczające kwoty na realizację założonych przez organizacje celów. Publiczność okazała się być wspaniałymi darczyńcami. Niektórzy proponowali włączenie się bezpośrednio w realizację projektu, podając co mogą zrobić, jako wolontariusz lub doradca, a inni wsparli projekt lub daną rzecz w projekcie darowizną finansową. Tym sposobem udało się wylicytować, np. lekcję dla mieszkańców Rudnika z programowania czy aerobik.

Jak powiedziała nam koordynatorka wydarzenia Wioletta Matusiak, jest zapowiada się na to, że odbędą się u nas kolejne edycje tej formy filantropii.

Dzięki drugiej edycji Giving Circle w Cieszynie zrealizowane zostaną trzy projekty.

Fundacja dla Zwierząt i Środowiska „Lepszy Świat” i ich ambasadorka Maria Juroszek, chce zaangażować lokalną społeczność w opiekę nad kotami wolno żyjącymi, edukować dzieci i młodzież, że o takie koty należy również dbać i pomagać im przetrwać złą pogodę w ciągu całego roku oraz mrozy w zimie. Celem jest zbudowanie kocich domków z trwałych materiałów, izolowanych termicznie. Domki będą malowane przez lokalnych artystów, tak by stanowiły element krajobrazu i dodawały uroku miejscom, w których będą się znajdować. Każdym domkiem opiekować się będzie opiekun tzw. koci karmiciel. Na tą inicjatywę zebrano ok. 1 300 zł.

Z pomocą datków ma również powstać film o nadzwyczajnych kobietach w Radzie Narodowej Księstwa Cieszyńskiego. Inicjatywą zajmuje się Soroptymist International Klub w Cieszynie, z ambasadorką Ireną French. Celem projektu jest promocja wiedzy o dorobku i zasługach kobiet Śląska Cieszyńskiego. Organizacja zwraca uwagę na to, że historiografia często pomija działalność kobiet, a historia którą chcą opowiedzieć Soroptymistki to ważne wydarzenia w dziejach małej ojczyzny. Film ma podkreślić wyjątkowość faktu, jakim jest udział kobiet w Radzie Narodowej Księstwa Cieszyńskiego. To fakt wyprzedzający sytuację w Polsce i w Europie. Film stworzony z datków w wysokości ok. 1 500 zł będzie udostępniony bezpłatnie, na wolnej licencji. Ma dotrzeć do wielu odbiorców podczas spotkań promujących lokalną historię, także poza granicami regionu, w szkołach, uczelniach i w mediach.

Ostatni, trzeci projekt ma na celu ochronę nietoperzy. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Rudnik wraz z ambasadorem Grzegorzem Sikorskim, chce edukować i obalać mity o nietoperzach, które są ważnym ogniwem w układzie powiązań międzygatunkowych. Rodzice z dziećmi będą budować budki lęgowe dla nietoperzy. Zostaną one zamontowane w miejscach sprzyjających nietoperzom. Uczestnicy inicjatywy pojadą do Leśnego Parku Niespodzianek. Odbędą się wykłady związane z przyrodą i ekologią. Wiedza uczestników zostanie poszerzona z zakresu stolarstwa, fotografii, nauk przyrodniczych, a także z umiejętności racjonalnego korzystania z czasu wolnego. Na realizację tej inicjatywy udało się uzyskać najwyższą kwotę – ok. 2 200 zł.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama