, środa 8 luty 2023
Dla wcześniaków...
Grupa bębniarska Walimy w Kocioł swoim występem na płycie rynku powitała przybyłych, i po symbolicznym wypuszczeniu balonów w kolorze fioletowym, wszyscy przenieśli się do budynku Domu Narodowego.  fot: ZCZDodaj do Facebook

Dla wcześniaków...

ICZ
Sobotnie mroźne i wietrzne popołudnie nie odstraszyło organizatorów i uczestników imprezy zorganizowanej przez Fundację Słoneczna Kraina Dzieciom oraz Integracyjne Przedszkole Terapeutyczne Słoneczna Kraina w Cieszynie - z okazji Światowego Dnia Wcześniaka, które obchodzone jest 17 listopada.

Grupa bębniarska Walimy w Kocioł swoim występem na płycie rynku powitała przybyłych, i po symbolicznym wypuszczeniu balonów w kolorze fioletowym, wszyscy przenieśli się do budynku Domu Narodowego. Było tłoczno, gwarno, no i oczywiście nie zabrakło najmłodszych, na których czekały atrakcyjne zabawy sensoryczne.

Ultrafiolet - pod taką nazwą odbył się wyjątkowy pokaz mody. Podczas pokazu modelami były dzieci z Integracyjnego Przedszkola Terapeutycznego Słoneczna Kraina w Cieszynie, a unikatowe ubrania specjalnie na pokaz zostały uszyte przez słoneczną projektantkę Aldonę Baran.

Obecni na tym wyjątkowym spotkaniu mogli dowiedzieć się o roli edukacji w ciąży, porodzie i wczesnym macierzyństwie. Odbył się wykład na temat korzyści płynących z noszenia maluszków w chustach, który wygłosiła pani Magda Chybiorz - doradca noszenia MaMotam, który połączony był z pokazem tańca w wykonaniu mam z dziećmi.

Na ręce pani Kazimiery Karczmarczyk Ordynator oddziału Neonatologicznego Szpitala Śląskiego w Cieszynie zostały przekazane kolorowe czapeczki wydziergane przez trzy wolontariuszki. Czapeczki mają symbolicznie nieść nadzieję i wywoływać uśmiech u rodziców dzieci urodzonych przedwcześnie.

Poza wystąpieniami odbył się pokaz udzielania pierwszej pomocy najmłodszym, który poprowadził Jerzy Antyga z fundacji Ratownictwo Motocyklowe Polska.

Rozstrzygnięty został konkurs Wrzuć Miedziaka dla Wcześniaka, w którym wzięło udział osiemnaście przedszkoli. Ogółem zebrano ponad 4 tys. zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na realizację programu „Wcześniak na starcie” - dedykowany jest dzieciom przedwcześnie urodzonym.

Pierwsze miejsce z kwotą 775.97 zł zajęło Publiczne Przedszkole w Pierścu. Drugie miejsce zajęło Publiczne Przedszkole nr 15 z Jastrzębia Zdroju z kwotą 713.68 zł. Na trzecim miejscu znalazło się Przedszkole im. Jasia i Małgosi w Radlinie z zebraną sumą 530.54 zł. Natomiast Przedszkole Miglanc z Koniakowa otrzymało wyróżnienie za uzbieranie 519.91 zł.

Na zakończenie tego niecodziennego spotkania uczestnicy przeszli na płytę rynku, gdzie mogli obejrzeć podświetloną na fioletowo fontannę św. Floriana.

Pani Monika Rabczak, jedna z organizatorek obchodów, zapytana przeze mnie o powód zorganizowania tego dnia odpowiedziała - Już po raz drugi Fundacja Słoneczna Kraina Dzieciom oraz Integracyjne Przedszkole Terapeutyczne Słoneczna Kraina zaprosiły mieszkańców Cieszyna do włączenia się w obchody Światowego Dnia Wcześniaka. 17 listopada to dzień w którym w sposób szczególny solidaryzujemy się z przedwcześnie urodzonymi dziećmi i ich rodzicami, pokazujemy, że nie są sami i informujemy gdzie mogą szukać wsparcia i pomocy dla siebie i swoich maluszków.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama