, piątek 23 luty 2024
Czy istnieje tożsamość wyszehradzka?
1 lipca w Teatrze im. A. Mickiewicza miała miejsce debata na temat współpracy w Grupie Wyszehradzkiej.  fot: FJDDodaj do Facebook

Czy istnieje tożsamość wyszehradzka?

DR
Czy istnieje tożsamość wyszehradzka?


Czy istnieje tożsamość wyszehradzka?


Czy istnieje tożsamość wyszehradzka?

1 lipca w Teatrze im. A. Mickiewicza miała miejsce debata na temat współpracy w Grupie Wyszehradzkiej. Tego samego dnia Cieszyn znalazł się na mapie 46. edycji ogólnopolskiej trasy koncertowej „Lata z Radiem”. Wydarzenie miało charakter wyszehradzki, na scenie zaprezentowali się bowiem artyści z Czech, Słowacji, Węgier i Polski.

Koncert poprzedziła jednak debata w Teatrze im. A. Mickiewicza. Wzięli w niej udział: Ryszard Macura, burmistrz Cieszyna; Vít Slováček, burmistrz Czeskiego Cieszyna; prof. Csaba Kiss; dr Tomáš Strážay; dr Vít Dostál oraz Jakub Groszkowski z Ośrodka Studiów Wschodnich. Spotkanie prowadził dr hab. prof. ISP PAN Adam Burakowski. Paneliści rozmawiali na temat współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej, a także podsumowali polską prezydencję.

Ciekawym punktem debaty był wykład prof. Csaby Kissa, który wypowiedź oparł na swojej najnowszej książce pt. "Powinowactwa Wyszehradzkie. Wspomnienia. Szkice. Eseje." To ciekawa, wielowątkowa lektura. Począwszy od wątków osobistych, poprzez wątki dotyczące naszego regionu, aż po próbę opowiedzenia, czym jest tożsamość wyszehradzka czy środkowoeuropejska. Prof. Csaba Kiss to literaturoznawca, historyk kultury, jeden z najwybitniejszych znawców tematyki wyszehradzkiej. Był również czynnym politykiem za czasów komunistycznych, a także założycielem opozycyjnego Węgierskiego Forum Demokratycznego, w którym działał przez kilka lat. Później zrezygnował z polityki. Jest autorem licznych publikacji na tematy Grupy Wyszehradzkiej. Obecnie pracuje na Uniwersytecie Warszawskim.

Istnieje tożsamość wyszehradzka, ale nie jest zawsze reflektowana. Rozumiemy przez to wspólnotę losów, brak ciągłości państwowej, historyczne traumy. To wspólne cechy naszych państw, a także naszej pamięci − mówi prof. Csaba Kiss. − Każdy naród naszego regionu uważa, że ma najtragiczniejsze dzieje i to też jest wspólną cechą. To daje nam pewną wolność, że nie tylko Węgrzy są najtragiczniejszym narodem, ale również Polacy czy nasi sąsiedzi Bałkańscy. Istnieje wspólnota, ale nie wiemy o tym. Każdy z nas zna tylko swoją historię i brakuje nam pracy nad wspólną pamięcią − dodaje węgierski profesor.

Kolejnym punktem była próba podsumowania dotychczasowych osiągnięć we Współpracy Wyszehradzkiej, podjęli się jej prof. Csaba Kiss, dr Tomáš Strážay, dr Vít Dostál, Jakub Groszkowski oraz prof. dr hab. Adam Burakowski. Następnie o Współpracy transgranicznej i regionalnej w Grupie Wyszehradzkiej mówili burmistrz Ryszard Macura oraz starosta Czeskiego Cieszyna Vít Slováček.

Warto dodać, że debatę poprzedziły prowadzone przez dr. hab. Pawła Ukielskiego, historyka i politologa, prelekcje dla uczniów na temat Grupy Wyszehradzkiej, poruszono tematy dotyczące jej genezy, osiągnięć i zagrożeń.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama