, czwartek 1 grudnia 2022
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Ździorbo i charapuci to ganc ta samo wiec
Felieton- pt.” Kwartyry zrychtować” fot: FJDDodaj do Facebook

CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Ździorbo i charapuci to ganc ta samo wiec

FJD
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Ździorbo i charapuci to ganc ta samo wiec

”...rozmajtych ździorbów...”

Szpacyrkym po Cieszynie
“Gdo sie za swój jynzyk wstydzi takim niech sie każdy brzidzi”

"Moja ty słodko cieszyńsko mowo
być zawsze do prawjynio gotowo
a jak cie uż żodyn nie bydzie rozumioł
to jyny wiater bydzie po naszymu szumioł"

POZÓR! Kiery nimo chynci tego czytać, abo kansi wraził łokulory, abo mo moc roboty i łoczy go bolóm to se może tego posłóchać jak prziciśnie ”kursywom” na tóm czornóm szczałke w tej szarej kostce, kierom nóndzie zaroz pod spodkym.

Kwartyry zrychtować

Je tego tyn tydziyń zaś tela, że isto chybi placu, coby to wszecko napisać. Wiosna uż do nas klupie i widać to kaj sie yno człowiek podziwo. Fajnie to widać pod tymi rozmajtymi chałupami na osiedlach Cieszyna, kaj wyciepanych rozmajtych ździorbów je tela, że ś nich dało by sie ze dwa kwartyry zrychtować. Kiejsi żodyn by takich wiecy nie wyciepowoł, bo było wszecko przidajne. Nejprzód szybło sie to do siyni, nieskorzij do piwnice, a na kóniec był na to plac na strychu. Dzisio idzie uwidzeć wyciepane ganc dobre wieca, bo naroz kierysi rzeknył, że barwa uż nie pasuje i trzeja roz dwa lecieć do kszeftu i kupić nowe. Kiejsi ludzie spali na tej samej łotomanie aji s pińdziesiónt roków, a dzisio nejwyżyj ze trzi abo sztyry roki i uż sie ś nióm żegnajóm. Możne, że rozchodzi sie ło to, coby ludzie w rozmajtych werkach mieli fórt robotem i zarobiali tam prowdziwne pinióndze. Sóm eszcze tacy co poradzóm cosi sami posztrajchować modernóm farbóm i sie im zdo, że podarziło sie im kapke grosza uszetrzić. Bo przeca taki werk co robi rozmajte farby też chce cosi na ludziach utarżyć. Na wiosne tustelocy ukludzajóm kaj sie yno co do, coby mieć kolem chałupy porzóndek i nie wadzić sie ze sómsiodami. I jako to dzisio pogodzić tych rozmajtych krzefciorzi, kierzi chcóm nóm wciś nowóm farbem na posztrajchowani pucu, a drudzy taki dinks, abo takóm sikowke, kiero siczy po ścianie wodóm i jóm nóm wartko umyje. Prawiym wóm, że tustelocy dzisio sóm tak zbałuszóni i że wiedzóm se w dupie wrotu, czy lepszyj kupić sikowke czy farbe, a moc razy je aji tak, że nic nie kupióm i delij majóm chałupe zmazanóm.

Mini słownik: chybi -zabraknie, klupie-puka, szybło- posunęło, kaj-gdzie, podziwo-popatrzy, wyciepanych-wyrzuconych, żdziorbo-niepotrzebna rzecz, zrychtować-urządzić, wiece-rzeczy, ganc-całkiem, kszeft-sklep, werk- fabryka, fórt-ciągle, posztrajchować-pomalować, ukludzać-sprzątać, puc-tynk, zbałuszóni-skołowani, zmazane-brudne

Tóż miyjcie sie wszedcy dobrze i wiesiołego popióntku

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Odpowiedź na to jest bardzo prosta. Po pierwsze "kiejsi" dostęp do mebli był ograniczany i każdy jak już dostał swoją meblościankę, półkotapczan czy tapczan to nie pozbywał się go bo i skąd dostać nowy? A po drugie jakość mebli kiedyś i dziś to niebo a ziemia. Dziś meble wykonane w 90% z płyty wiórowej nie wytrzymując czasami zalania talerzem gorącej zupy, a co dopiero np. dwóch pokoleń dzieci i rodziców. Takie czasy, trzeba produkować badziew, żeby kupować, kupować, kupować kolejny badziew..kapitalizm... Tylko gdzie tu ta modna ekologia? A już wiem, nie będzie plastikowych słomek do napojów haha

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama