, niedziela 2 kwietnia 2023
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Patrziła by sie uż przeca jakosi prowdziwno atrakcyja naszymu miastu
Felieton pt.: “Suje śniyg”- Fonia fot: FJDDodaj do Facebook

CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Patrziła by sie uż przeca jakosi prowdziwno atrakcyja naszymu miastu

FJD
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Patrziła by sie uż przeca jakosi prowdziwno atrakcyja naszymu miastu

”...strómek zrobióny s chrstów...”

Szpacyrkym po Cieszynie
“Gdo sie za swój jynzyk wstydzi takim niech sie każdy brzidzi”

"Moja ty słodko cieszyńsko mowo
być zawsze do prawjynio gotowo
a jak cie uż żodyn nie bydzie rozumioł
to jyny wiater bydzie po naszymu szumioł"

POZÓR! Kiery nimo chynci tego czytać, abo kansi wraził łokulory, abo mo moc roboty i łoczy go bolóm to se może tego posłóchać jak prziciśnie ”kursywom” na tóm czornóm szczałke w tej szarej kostce, kierom nóndzie zaroz pod spodkym.

Suje śniyg

Fórt mómy latoś ostude s tóm zimóm, bo roz suje śniyg, a po drugi zaś to taje. Przesmolóne majóm to paniczki, bo nie wiedzóm jako sie oblyc coby pieknie wygłóndać, a przi tym nie przemar-znóć. Sóm dnie, co aji wiater tak fujo śniegym, że robióm sie na cestach zomiynty. Dzisio przy tej nowoczesności aji śniegowe pugi, jak jadóm to też na chodnikach robióm zomiynty, kiere nieskorzij tustelocy muszóm kansi odciepać. Pół biydy jak wedla chodnika je jakosi zogródka, ale jak zaroz je ściana, to nima ś nim razinko co zrobić. W mieście jakosi snadno idzie to skludzani śniega, bo isto sujóm tam solóm i tretuary sóm aji lecy kany bez śniega. Głymboko je łostatnio fórt sucho i możne tymu gdosi prziszeł na to, coby zaś cosi inkszego przirazić na tóm zalónkniónóm ściane wedle banku PKO. Je tam na ni osim fotografiji, kiere ukazujóm jak bydzie wyglóndało nasze miasto, jak wszecki chwolidła ze ścianów zustanóm ściepane. Ni mogym prziś na to, czy ni ma gańba tych ludzi, skyrs tego odrzitego pucu, kiery tam je wedla po łobu strónach tego plakatu. Uż w tym miejscu łóńskigo roku stoła tam ławka, a nieskorzij hamak, na kierym rozmajte gałgany lygały i piły piwo. Przed świyntami wraził tam kierysi taki strómek zrobióny s chrostów, kiery mioł aji gwiozdke na wyrszczku. Je to moc zaimawe, co tego roku i wiela razy zustanie tam eszcze wrażóne. Dobrze by tam było wrazić jakómsi ekstra atrakcyje, kiero by naganiała lufciorzy do Cieszyna. Nejlepszyj jak by tam stoł taki mały kluk, jakigo majóm belgiczanie we Brukseli, kiery by poradzioł tak samo ujszczywać jak to robi u nich.

Mini słownik: fórt- stale, suje-sypie, oblyc-ubrać, fujo-dmnie, cesta-droga, zomiynt-zaspa, nieskorzij-późnej, odciepać-odrzucić, wedla-obok, snadno-szybko, kany-gdzieś, lecy kany- gdzieniegdzie, zalóńkniónóm-wklęsłą, chwolidło –reklama, ściepane-zrzucone, gańba-wstyd, lygały-kładły się, puc-tynk, strómek- drzewko, zaimawe-ciekawe, wrażóne-wetknięte, lufciorz-turysta, kluk-chłopczyk, ujszczywać-sikać

Tóż miyjcie sie wszedcy dobrze i wiesiołego popióntku

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama