, czwartek 1 grudnia 2022
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Dzisio rozmajto trucina góni w lufcie, bo tusteloki bele czym hajcujóm
Felieton pt.: "Wszecki gesztele” fot: FJDDodaj do Facebook

CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Dzisio rozmajto trucina góni w lufcie, bo tusteloki bele czym hajcujóm

FJD
Szpacyrkym po Cieszynie
“Gdo sie za swój jynzyk wstydzi takim niech sie każdy brzidzi”

"Moja ty słodko cieszyńsko mowo
być zawsze do prawjynio gotowo
a jak cie uż żodyn nie bydzie rozumioł
to jyny wiater bydzie po naszymu szumioł"

POZÓR! Kiery nimo chynci tego czytać, abo kansi wraził łokulory, abo mo moc roboty i łoczy go bolóm to se może tego posłóchać jak prziciśnie ”kursywom” na tóm czornóm szczałke w tej szarej kostce, kierom nóndzie zaroz pod spodkym.

Wszecki gesztele

Zaś je w Cieszynie jakosi nowoś w kieróm isto nie bydzie tak leko uwierzić. Na tym naszym staro-nowym cieszyńskim banhofie uż isto wszecko było, a roz aji tam był yno maraz, ździorba i charapuci. Teraz mómy tam aji muzeum łod drukorzi, kierzi se tam nalyźli plac. Co tam bydóm robić tego nie wiem, ale przez szybem widać, że uż tam stojóm jakisi gesztele. Skyrs czymu łoni sie tam wziyli tego też nie wiym, ale kierysi mi prawił, że ta jejich staro chałupa na Głymboki, mo być na nowo zrychtowno. Jo mogym jim yno współczuć, bo ty wszecki gesztele, róndajzy i rozmajte staroświecki maszyny do drukowanio były kiejsi strasznie ciynżki, skyrs tego że wszecko było zieleźne. Dzisio sie to wszecko zwyrtło i mómy yno wszyndzi plastik.Tak sie go moc namnożyło, że żodyn se go nie woży i jak yno mo przileżytoś, to kaj yno może to go wyciepuje. W telewizorze pokazuóm jak aji ryby w morzu se ś nim ni mogom dać rady. Nikiere to tyn plastik żeróm, a nieskorzij skyrs tego zdychaóm. Aji taki zdało by sie wielki wieloryb jak sie tego plastiku nażere, to mo ś nim tela łostudy, że ni może go strowić i też moc razy widać nieskorzij, jak pływo zdechniony do góry bachórzym. Drukorze dzisio majóm moc lekciyj, bo litery uż nie sóm łołowiane i sie ś nimi nie trujóm. Ale zaś za to farby, kierymi sie drukuje, jak im nadbydzie to ni ma ji kaj wyciepać. Kiejsi tusteloki bele co wyciepowały do ziymi, bo nie była to trucina i każdy chrobok poradził to strowić, a ku tymu eszcze rozmajtej trowie to szmakowało. I tak sie nóm dzisio podarziło drukorzi pożynić s trowóm, kieróm kormióm podtrute chroboki.

Mini słownk: banhof-dworzec, maraz-brud, ździorba- graty, charapuci-różnorakie graty, nalyźli znaleźli, gesztele-urządzenia, róndajzy-mechanizmy, skyrs-z powodu, zieleźne-żelazne, nieskorzij-później, bachórz-brzuch, chrobok-robak, kaj-gdzie, wyciepać-wyrzucić

Tóż miyjcie sie wszedcy dobrze i wiesiołego popióntku

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama