, niedziela 10 grudnia 2023
Cieszyn: Przepisowa rzeź drzew
Decyzja jest zgodna z prawem. Budzi jednak ona wiele kontrowersji. Mieszkańcy zapowiadają protest w tej sprawie.  fot: DRDodaj do Facebook

Cieszyn: Przepisowa rzeź drzew

DR
Cieszyn: Przepisowa rzeź drzew


Cieszyn: Przepisowa rzeź drzew


Cieszyn: Przepisowa rzeź drzew


Cieszyn: Przepisowa rzeź drzew

Do 31 grudnia tego roku pod piłę pójdzie ok. 4 tys. drzew, znajdujących się w pasie do 15 m od osi torów linii kolejowej nr 90 Zebrzydowice – Cieszyn. Decyzja jest zgodna z prawem. Budzi jednak wiele kontrowersji. Mieszkańcy zapowiadają protest w tej sprawie. Odbędzie się on w okolicach Dworca Cieszyn, w najbliższy poniedziałek, w godzinach 17.00 - 20.00.

Pozytywną decyzję na wycinkę wydał Starosta Cieszyński na prośbę Spółki PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.. Akcja już ruszyła. W pobliżu dworca w Cieszynie widzimy powycinane drzewa, a na pozostałych - wzdłuż ulicy Czarny Chodnik - znajdują się znaczniki. Władze Starostwa podkreślają, że wszystko jest zgodne z prawem.

We wniosku, Spółka powołała się na przepisy ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym oraz rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 7 sierpnia 2008 r. w sprawie wymagań w zakresie odległości i warunków dopuszczających usytuowanie drzew i krzewów, elementów ochrony akustycznej i wykonywania robót ziemnych w sąsiedztwie linii kolejowej, a także sposobu urządzania i utrzymywania zasłon odśnieżnych oraz pasów przeciwpożarowych.

- Celem przywołanych powyżej przepisów jest wyeliminowanie zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu kolejowego, podróżnych i mienia, jakie mogą powodować drzewa rosnące w obrębie infrastruktury kolejowej. Stosując się do przytoczonych przepisów Starosta Cieszyński taką decyzję wydał. Podkreślić należy fakt, iż Starosta nie miał podstaw prawnych do odmowy wydania zezwolenia. W decyzji został określono termin wycinki do 31 grudnia 2019 r. Ponadto wskazano, że jeśli w trakcie przystąpienia do wycinki na drzewach zostaną stwierdzone gatunki chronione roślin, zwierząt i grzybów, należy ją przeprowadzić po uzyskaniu dodatkowego zezwolenia, na odstępstwo od zakazów odnoszących się do gatunków objętych ochroną ścisłą lub ochroną częściową – informuje rzeczniczka Starostwa Powiatowego w Cieszynie Katarzyna Raszka-Sodzawiczny.

Powinniśmy jednak szerzej spojrzeć na konsekwencje tej wycinki. Pierwsza myśl, jaka nasuwa się, słysząc o wielkiej wycince, jest trwający okres lęgowy. Przyjęło się, że trwa on od 1 marca do 15 października, gdyż w tym właśnie czasie większość ptaków buduje gniazda, wysiaduje jaja i opiekuje się pisklętami. Ten okres jest tak rozległy, ponieważ poszczególne gatunki gniazdują w różnych terminach, i wszystkim ma zostać zapewnione bezpieczeństwo. Wiemy również, że spora część ptaków buduje swoje gniazda w koronach drzew lub w gęstych krzewach. Co prawda, przepisy pozwalają na wycinkę drzew w tym czasie, ale po dogłębnych oględzinach takich drzew, gdy istnieje konieczność jego wcięcia.

Należało, by się zastanowić również nad tym, jaka będzie okolica dworca bez tych drzew. W ostatnim czasie narzekamy na męczące nas upały. Drzewa pomagają nam sobie z nim poradzić, kiedy wytniemy je z okolicy parku za Kościołem św. Trójcy, nie będziemy już mogli schować się w ich cieniu. Nie dość, że nasz krajobraz będzie uboższy i nieestetyczny, przyniesie to ze sobą zmiany klimatu lokalnego: zmiany stosunków wodnych, ponieważ drzewa zostały wycięte również nad rzeką Bobrówką, zmiany kierunków wiatrów, zniszczenie korytarzy migracyjnych i siedlisk gatunków ptaków i innych zwierząt tam żyjących, natomiast zimą zmiany rozmieszczenia nasypów śniegowych.

Pamiętajmy, drzewa mają duże znaczenie klimatyczne: przedłużają wilgotność gleby, osłaniają przed wiatrem, erozją gleb, wpływają na rozwój mikroorganizmów, wydzielają substancje lotne, fitoncydy, o właściwościach bakteriobójczych. W ciągu godziny średniej wielkości drzewo wytwarza 1200 litrów tlenu, człowiek zużywa ok. 30 litrów, a samochód zmienia w spaliny 6000 litrów tlenu. Pasma drzew pełnią rolę filtra biologicznego, który zatrzymuje na powierzchni liści kurz, sadze i pyły.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Decyzje wydaje się zbyt łatwo, bez przemyślenia skutków, bez konsultacji, bez sprzeciwu a wreszcie bez konsekwencji. Pytanie mieszkańców sąsiadujących z terenami PKP o zgodę to za mało. Zbiorowisko drzew to nie sprawa prywatna lecz społeczna.

Szanowni Decydenci ustanawiający chore przepisy i Wy wydający przepisowe decyzje: wszędzie drzewa się sadzi tylko u nas wycina. Śmiem twierdzić że każda inwestycja zaczyna się od wycinki. Sztandarowym przykładem jest modernizacja boiska przy Al. Łyska, preludium do niej było wyrżnięcie całego starodrzewu wokół boiska, modernizację wstrzymano i mamy teraz boisko bez drzew. Lasek Miejski- siły natury walą drzewo po drzewie, ciecia sanitarne po grafiozie dopełniły resztę a gdzie nowe nasadzenia ? Nie można sadzić bo to przecież rezerwat. Za niedługo będziemy mieli Lasek bez drzew bo zastąpią je podrosty i krzaki. Brzegi Bobrówki pozbawione w myśl przepisów kolejowych drzew za parę lat gdy zgniją korzenie obsuną się wraz z torami. Cieszyńska nekropolia- Cmentarz Komunalny- piekne stuletnie założenie parkowe tnie się na potęgę i jeszcze trochę a stara część cmentarza upodobni się do tej nowej zupełnie pozbawionej drzew za to przeładowanej mogiłami. Próba wycięcia pod parking klonów na Sienkiewicza etc etc. A potem zimą narzekamy na smog a w lecie na skwar. Prawo prawem ale pozostaje jeszcze zdrowy rozsądek i logiczne myślenie a tego niestety brakuje.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama