, poniedziałek 26 września 2022
Cieszyn powiedział przemocy „NIE”!
Specjaliści obecni na konferencji byli zgodni co do wspólnych działań, które powinny zostać podjęte w Cieszynie, po to by to negatywne zjawisko zmniejszać.  fot: DRDodaj do Facebook

Cieszyn powiedział przemocy „NIE”!

DR
Cieszyn powiedział przemocy „NIE”!


Cieszyn powiedział przemocy „NIE”!


Cieszyn powiedział przemocy „NIE”!


Cieszyn powiedział przemocy „NIE”!


Cieszyn powiedział przemocy „NIE”!

fot. FJD

To temat często przez nas bagatelizowany. Spłycamy go, obracamy go w żart. Uważamy, że on nas nie dotyczy. Zamykamy oczy na to, co dzieje się wokół nas. A jednak przemoc wobec kobiet, wciąż jest częstym zjawiskiem, również u nas – w Cieszynie. Zwraca na to uwagę tutejsza Fundacja Lokalsi, która początkiem tego roku rozpoczęła akcję „Przemocy mówimy NIE!”. We wtorek, 24 kwietnia odbyła się oficjalna konferencja inauguracyjna akcję. Specjaliści obecni na konferencji byli zgodni co do wspólnych działań, które powinny zostać podjęte w Cieszynie, po to by to negatywne zjawisko zmniejszać.

- Przyszliśmy tu wszyscy dzisiaj właśnie po to, żeby nasz Cieszyn potraktować jako miejsce dla nas ważne i szczególne. Często jest tak, że kiedy oglądamy te historie na ekranie telewizora, kiedy słuchamy wiadomości o tym, że została zgwałcona młoda dziewczyna, przerzucamy tylko kanały i cieszymy się, że nie dotyczy to nas, nie dotyczy to miejsca, w którym mieszkamy. Zamykamy oczy zachowujemy się tak, jakby problemu nie było, ale problem jest. Często przez brak reakcji społecznej on powiela na nowo. Jeden głupi tekst, jeden głupi dotyk, ale my nie reagujemy. Jeżeli przychodzą do nas dziewczynki i skarżą się, że chłopiec im dokucza, bywa tak, że traktujemy to jako żart. Mówimy nie przejmuj się, tacy są chłopcy, ale my nie możemy cały czas się nie przejmować, nie możemy pozwalać na to, żeby tak po prostu się działo. Ta konferencja jest początkiem kampanii, którą rozpoczynamy w Cieszynie – mówiła na początku konferencji Urszula Markowska z Fundacji Lokalsi.

Kampania prowadzona przez Fundację Lokalsi skupia się przede wszystkim na edukacji męskiej części społeczeństwa. Opiera się na fotografiach przedstawiających mężczyzn w spódnicy. Naszych sąsiadów, dziennikarzy, samorządowców i innych działaczy, sprzeciwiających się przemocy. Mają one zwrócić uwagę rodziców, pedagogów, funkcjonariuszy służb mundurowych i innych specjalistów na to, że to na nich również ciąży odpowiedzialność zmniejszenia tego złego procederu nadużyć seksualnych, i nie tylko. To co wpajane jest małym chłopcom, zostaje w nich, kiedy stają się mężczyznami. Dlatego powinniśmy uczyć ich szacunku do kobiet, ale także po prostu do drugiego człowieka. Po to, by dać im szansę zrozumieć, że „nie” znaczy „nie”, inaczej niż jest często wpajane, że kiedy kobieta mówi „nie” to znaczy „tak”. Jak podkreśliła jedna z prelegentek konferencji, specjalistka wczesnego wspomagania rozwoju, edukatorka rodzicielstwa opartego na bliskości - Jolanta Stoszek, ważne jest uświadamianie również córek, żeby szanowały granice innych, ale też mocno wyznaczały granice swoje, muszą mieć świadomość, że mają prawo odmówić każdemu.

Ponadto, na konferencji stawili się funkcjonariusze cieszyńskich służb mundurowych – policji, zakładu karnego i straży miejskiej. Przypomnieli oni o podstawowych prawach, opowiedzieli o swoich doświadczeniach zawodowych, o sprawach związanych z przemocą. Niepokojącym faktem, który został przedstawiony na konferencji, jest statystyka dotycząca wydanych Niebieskich Kart w Cieszynie. Ich ilość, jest taka, że można by było przypisać jedną z nich do każdej ulicy w Cieszynie… To tylko pokazuje, jak bardzo nas dotyczy ten problem.

O doświadczeniach w pracy z osobami, w stronę których skierowana była przemoc, opowiedziały Magdalena Krużolek z MOPS-u w Cieszynie oraz Magdalena Bosowska z Powiatowego Ośrodka Wsparcia dla Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie. Podkreśliły one, jak ważna jest współpraca osób z różnych środowisk w dążeniu do poprawy tej sytuacji, zaczynając od profilaktyki, poprzez informowanie, a kończąc na wspólnym podejmowaniu decyzji i ich wdrażaniu oraz odpowiednim działaniu. Obie panie zaznaczyły jednak, że widzą opór i brak zainteresowania, szczególnie ze strony pracowników placówek oświatowych.

Na koniec o jednym z najważniejszych praw kobiet przypomniał Witalij Szewczenko z klubu C.K. Sambo Cieszyn. Kobieta ma prawo bronić się przed osobą, która chce ją w jakiś sposób skrzywdzić. Pozwoli im na to nauka samoobrony, która da im szansę na to, by stawić opór, by do niczego złego nie doszło. To tak naprawdę 5, 10 a może 20 sekund na ucieczkę, ale może dać naprawdę wiele.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama