, czwartek 7 grudnia 2023
Blisko 44 tys. zgonów. Może być gorzej...
„Narażenie bezpośrednio, nawet krótkotrwale, na duże zapylenie powietrza może spowodować skok ciśnienia, zaburzenia rytmu serca, zawał oraz udar” - alarmowali specjaliści podczas II Forum Antysmogowego „Powstrzymać smog. Wyzwania i rozwiązania dla Polski” w Uzdrowisku Ustroń.  fot: DRDodaj do Facebook

Blisko 44 tys. zgonów. Może być gorzej...

DR
Blisko 44 tys. zgonów. Może być gorzej...

Zdaniem Narodowego Funduszu Zdrowia w 2017 roku smog stał za blisko 44 tysiącami zgonów Polaków. Eksperci ostrzegają przed tym, że sytuacja może się pogorszyć. „Narażenie bezpośrednio, nawet krótkotrwale, na duże zapylenie powietrza może spowodować skok ciśnienia, zaburzenia rytmu serca, zawał oraz udar” - alarmowali specjaliści podczas II Forum Antysmogowego „Powstrzymać smog. Wyzwania i rozwiązania dla Polski” w Uzdrowisku Ustroń.

Druga edycja Forum Antysmogowego była miejscem wymiany poglądów, wiedzy i szukania nowych rozwiązań w walce z niezwykle groźnym dla naszego zdrowia smogiem. To inicjatywa, która łączy wiedzę specjalistów z doświadczeniami aktywistów, włodarzy oraz mieszkańców Ustronia i okolic. Wskazuje na to, jak wciąż ważnym elementem jest budowanie świadomości o zagrożeniach związanych ze smogiem. To jednak nie wszystko, bo przede wszystkim należy aktywnie przeciwdziałać jego rozprzestrzenianiu się i walczyć z jego skutkami. Mogą to robić różne środowiska – samorządowcy, prawnicy, lekarze, politycy, przedstawiciele organizacji społecznych i pacjenckich, a nawet my sami. Powodów może być wiele, jednak to co najważniejsze, to nasze zdrowie.

To właśnie podczas pierwszej części spotkania zwrócono szczególną uwagę na negatywne zdrowotne konsekwencje smogu. Badania wskazują na to, że ponad 7 mln przedwczesnych zgonów spowodowanych jest właśnie zanieczyszczeniem powietrza atmosferycznego. Główne przyczyny zgonów to choroba wieńcowa pod postacią zawału serca i niewydolności serca, udar mózgu, choroby płuc, takie jak przewlekłe zapalenie oskrzeli, połączone rozetmą, nowotwory płuc czy schorzenia dolnego odcinka dróg oddechowych. Głównie uderzają one w dzieci, niemowlęta, ale również osoby starsze.70 % wszystkich przedwczesnych zgonów to właśnie choroby układu krążenia i powikłania chorób układów krążenia. A to dlatego, że w skład zanieczyszczenia wchodzą nie tylko pyły ale też toksyczne gazy – tlenek azotu czy tlenki siarki.

Grupy społeczne, które najbardziej narażone są na te konsekwencje to pacjenci kardiologiczni, seniorzy, dzieci oraz kobiety w ciąży – efektem mogą być nawet zaburzenia genetyczne rozwoju płodu, wady rozwojowe, wzrost umieralności noworodków, a później zaburzenia rozwoju fizycznego i intelektualnego, ostre i przewlekłe choroby płuc u dzieci.

W czasie przekroczenia norm zanieczyszczenia powietrza w szpitalach odnotowuje się nawet 12 proc. więcej zawałów i 16 proc. więcej udarów. Wyższe ryzyko zawału serca i udaru mózgu, a tym samym również zgonu, występuje nawet do czterech dni po alarmie smogowym.

Te dane powinny wystarczyć do tego, by zmobilizować do skutecznej walki ze smogiem, do której zachęcali organizatorzy II Forum Antysmogowego – American Heart od Poland i Uzdrowisko Ustroń. Podkreślali oni jednak, że ta walka powinna polegać nie tylko na skupianiu się na ograniczaniu niskiej emisji w wymiarze ustawodawczym i edukacyjnym, ale również potrzebne są do tego inicjatywy dotyczące podwyższenia wyceny procedur naprawczych w kardiologii, które pozwolą zapobiegać dalszym zgonom sercowo-naczyniowym w Polsce. Dlatego w sali kinowej Uzdrowiska Ustroń zgromadziły się tak różne grupy społeczne. Podjęły one takie tematy jak - zrównoważony rozwój cywilizacji w zgodzie z naturą, ile kosztuje nas smog, co mogą zrobić samorządy by rozwiązać problem, a także wybory, których każdy z nas może dokonywać. Priorytetem było wypracowanie nowatorskich rozwiązań, pozwalających coraz skuteczniej walczyć z zanieczyszczeniami powietrza, ich destrukcyjnym wpływem na nasze zdrowie, rozwój gospodarczy i społeczny.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

a co z rakotwórczymi dieslami w samochodach? Szkoda temat ruszać bo tanio się jeździ? Ciekawe podejście specjalistów (jeżeli naprawdę takimi są), a wystarczyłoby podnieść ceny ropy, przynajmniej na początek.

Wystarczyłoby na początek nie dopuszczać do ruchu kopciuchów.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama