, czwartek 28 marca 2024
ZSGH: Dzień Języka Polskiego w kręgu X muzy
Uczniowie zmagali się o tytuł mistrza ortografii i cenną nagrodę Złote pióro Dyrektora ZSGH. fot: ZSHG Wisła



Dodaj do Facebook

ZSGH: Dzień Języka Polskiego w kręgu X muzy

Xymena Borowiak/ZSGH
- …nieważne, gdzie się stawia kamerę - ważne po co? - Krzysztof Kieślowski. Tegoroczne obchody Dnia Języka Ojczystego w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Wiśle inspirowane były kinem. Dlatego też patronem duchowym święta języka uczyniono wybitnego polskiego reżysera Krzysztofa Kieślowskiego.

O rysie szczególnym - piątej edycji Dni Języka Ojczystego - świadczył fakt, że spotkania z X Muzą zaprojektowane zostały cyklicznie, a to za sprawą OFF PATELNIOK FILM FESTIWAL. Festiwal zaplanowany został na cztery dni.

W pierwszym dniu festiwalu królowało kino hiszpańskie. Wtedy to Szymon Brózda przedstawił nam twórczość Pedro Almodovara w kontekście problematyki filmów, tworzonych w Hiszpanii. Szczególnie cennym rysem wystąpienia była wahadłowa kompozycja - od całościowego spojrzenia na reżyserię Almodovara do szczegółowych przypadków jego twórczości - wybranych scen filmowych, współpracy z aktorami. Niewątpliwie na tak zarysowanym tle klasy drugie i trzecie, które brały udział w pokazie, mogły świadomie odebrać film „Volver”.

Drugi dzień festiwalu był dniem konkursowym na najlepszą aranżację ballady Lilie Adama Mickiewicza. Podczas konkursu zostało wyświetlonych dziesięć filmów (większość z nich można obejrzeć na szkolnej stronie Facebooka), które uczniowie drugiej klasy szkoły zasadniczej i klas trzecich technikum wykonali na lekcje języka polskiego. Po zakończeniu projekcji jurorzy debatowali nad wyborem najlepszej aranżacji ballady oraz najlepszej aktorki i najlepszego aktora..

Wizualnym dopełnieniem projekcji dzieł, zogniskowanych wokół X Muzy, była wystawa zatytułowana Polskie festiwale filmowe. W zamyśle autorek miała ona ujawniać najważniejsze wydarzenia filmowe, które realizowane są w kraju.

21 lutego 2012 roku odbył się finał V. Dni Języka Ojczystego. Tego dnia uczniowie zmagali się o tytuł mistrza ortografii i cenną nagrodę Złote pióro Dyrektora ZSGH. W trakcie kolejnego konkursu młodzież rozwiązywała w trójosobowych zespołach gwarowe zadania gramatyczno-leksykalne. Odbył się również turniej przekładu utworów literackich na teksty gwarowe oraz warsztaty dziennikarskie „Jak napisać dobra recenzję?”.

W gronie zwycięzców konkursów znaleźli się:

KONKURS FILMOWY
- w kategorii najlepsza aktorka zwyciężyła Weronika Legierska z kl. 2 ZA
- w kategorii najlepszy aktor zwyciężył Szymon Cymorek z kl. 3 THa
w kategorii najlepsza adaptacja filmowa: I miejsce Jury przyznało filmowi klasy 2 ZA gr II - za olbrzymi wysiłek produkcyjny, profesjonalizm w udźwiękowieniu i zobrazowaniu ballady Lilie.

KONKURS GWAROWY
I miejsce zespół klasy 3 THb w składzie: Jolanta Kajzar, Karolina Rucka, Małgorzata Kajzar

KONKURS ORTOGRAFICZNY O ZŁOTE PIÓRO DYREKTORA ZSGH
I miejsce i tytuł mistrza ortografii zdobyła – Klaudia Pindor (2 Tha)

KONURS LITERACKI TEKST ARTYSTYCZNY W ARANŻACJI GWAROWEJ
I miejsce – Mirosław Cieślar (1 GH)

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama