, poniedziałek 22 kwietnia 2024
Zdrowie bez granic: Polacy chcą się leczyć w Czechach
Z badań wynika, że aż ok. 65% ankietowanych osób w Polsce jest niezadowolonych z funkcjonowania służby zdrowia, inaczej ma się sytuacja w Czechach.  fot: BŚDodaj do Facebook

Zdrowie bez granic: Polacy chcą się leczyć w Czechach

Barbara Śliż
Polacy chcą się leczyć w Czechach. Tak wynika z badań przeprowadzonych na potrzeby stworzenia projektu "Zdrowie bez Granic". Jego zadaniem jest zgromadzenie dla mieszkańców Euroregionu Śląska Cieszyńskiego przydatnych informacji na temat funkcjonowania służby zdrowia w Polsce i Republice Czeskiej.

Nadrzędnym celem zakończonego w sobotę, 22 lutego, projektu jest zburzenie bariery informacyjnej w służbie zdrowia oraz zapewnienie lepszego dostępu do informacji dla wszystkich mieszkańców Euroregionu Śląska Cieszyńskiego. Dzięki temu każdy może w szybki i łatwy sposób znaleźć niezbędne dla siebie informacje dotyczące praktyki lekarskiej za drugim brzegiem rzeki, ubezpieczeń, jakie wymagane są w obu krajach, czy miejsc gdzie udać się w razie nieszczęśliwego wypadku. - Projekt wspiera polsko-czeską współpracę między mieszkańcami i placówkami medycznymi znosząc tym samym bariery w kontaktach transgranicznych - mówił Tomáš Turoň, koordynator projektu "Zdrowie bez Granic".

Wszystkie informacje podane są w łatwy i zrozumiały dla odbiorcy sposób. Baza liczy ok. 600 placówek z całego Euroregionu. Zdecydowanie więcej specjalistów znajduje się w Czechach, natomiast w Polsce istnieje więcej ośrodków zdrowia. Dodatkowo dwujęzyczna strona internetowa posiada forum, gdzie czytelnicy mogą dzielić się swoimi doświadczeniami i opiniami. Z kolei dzięki funkcjonującemu forum medycznemu możliwe jest bezpośrednie uzyskanie potrzebnych informacji od pracownika Euroregionu, który w danym momencie pełni funkcję dyżurnego.

Uzyskane przez zainteresowanych informacje są bezpłatne. Twórcy projektu pracują obecnie nad mobilną wersją portalu internetowego, co da jeszcze większe możliwości nie tylko mieszkańcom Euroregionu, ale także i przyjezdnym do obu krajów. W przyszłości portal ma zostać powiększony o dodatkową bazę ośrodków z Bielska-Białej i Ostrawy, co da jeszcze większe możliwości wyboru miejsca leczenia pacjenta. - Naszym celem jest ciągły rozwój portalu i aktywizacja podmiotów służby zdrowia do dalszej współpracy - dodała Justyna Samiecová.

W ramach projektu zostały przeprowadzone badania marketingowe, które dały obraz potencjału współpracy polsko-czeskiej. Z badań wynika, że aż ok. 65% ankietowanych osób w Polsce jest niezadowolonych z funkcjonowania służby zdrowia, inaczej ma się sytuacja w Czechach. Tam tylko ok. 35% pacjentów jest niezadowolonych z systemu leczenia. Wyniki te przekładają się na liczbę odwiedzin portalu internetowego. Działającą od ponad tygodnia stronę odwiedziło ok. 73% ankietowanych Polaków poszukujących specjalistów za drugim brzegiem Olzy.

Komentarze: (5)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Czesi bliżej zachodu, Polacy bliżej wschodu. Tak to jest z leczeniem, pracą, zarobkami, uczciwością i... można tak wymieniać bez końca. Oczywiście na korzyść Czechów. Gratuluję im i życzę dalszych sukcesów, nam wystarczy PO z Tuskiem na czele, więcej nam nie potrzeba.Ach, żeby nie było im żal - inne partie nie są lepsze.

Bzdura . A za Kaczyńskich było lepiej? A za Millera? Winę za ten stan w Polsce ponosi system urynkowienia wszystkiego co się da.Służby zdrowia, komunikacji, podręczników,kolei, itd itp. W Polsce nie ma sfery publicznej, a raczej jest, ale totalnie niewydolna.

Bzdura? Czyli teraz, wg Ciebie jest świetnie? Dla mnie ma znaczenie co jest teraz, a teraz od ładnych 6 czy 7 lat rządzi PO. System jest coraz gorszy, czy to służba zdrowia, czy też system emerytalny. PO zamiast myśleć jak naprawić system to: 1. przedłuża wiek emerytalny, równocześnie zostawiając całą masę uprzywilejowanych jak wojsko, milicja, górnictwo, sądownictwo. 2. Wszyscy się pchają do Parlamentu Europejskiego, żeby dostać wyższe emerytury. Teraz będzie wyścig szczurów. PO to np: Buzek, który zniszczył kopalnie i co za tym idzie stanowiska pracy, który stworzył paskudne OFE. A teraz zwykli ludzie będą pracować ok50 lat żeby dostać ok 1500zł emerytury. Jeszcze podatek z tego będziesz musiał zapłacić.

1. Bzdurą jest obwinianie PO za stan tzw. "służby zdrowia";
2. System nie jest wcale coraz gorszy;
3.Co do uprzywilejowanych w emeryturach - zgoda, tyle, że to akurat PO zaczęła wprowadzać ograniczenia tych przywilejów;
4. Dla prof Buzka - brawo za odważne decyzje i niehamowanie procesu likwidacji kilku kopalń - w przeciwnym razie miałbyś dziś jeszcze więcej dotowanych z naszych podatków uprzywilejowanych emerytów górniczych - to całkiem sprzeczne z twoim poprzednim zarzutem, ale widać, że logika własnych wypowiedzi cie nie interesuje.
Także brawa za reformy systemu zdrowia i OFE - obie później powoli rozmontowywane niestety przez następne rządy.
5. A emerytury będą takie, jakie oszczędności na nie, i to wiadomo już od ok. 20 lat a tobie się jeszcze śni jakieś szwajcarskie Eldorado??...
.
Przełącz radio z rydzyka na trójkę, wyluzuj rajtuza, odpuść gazy - od razu ci się jakość życia poprawi.

Jakoś mnie to nie dziwi

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama