, środa 24 kwietnia 2024
W regionie wciąż sporo powojennych niewybuchów
Tyko w ostatnich dwóch dniach w powiecie cieszyńskim natrafiono na 4 powojenne niewybuchy. fot: arch.GC



Dodaj do Facebook

W regionie wciąż sporo powojennych niewybuchów

UM
Chociaż od zakończenia działań II Wojny Światowej minęło sporo czasu, to nadal spotykamy się w życiu codziennym z jej pozostałościami. Znajdujemy wiele przedmiotów niekiedy bliżej nam nieznanych lub mających znamiona uzbrojenia wojskowego. Tyko w ostatnich dwóch dniach w powiecie cieszyńskim natrafiono na 4 takie niebezpieczne znaleziska.

W niedzielę, 26 kwietnia ok. godz. 20:00, mieszkaniec Strumienia znalazł na terenie swojej posesji przy ulicy Kolejowej, pocisk przeciwpancerny. Natrafił na niego podczas prac przy budowie ogrodzenia. Kolejny niewybuch znaleziono dzisiaj, 27 kwietnia, w godzinach rannych w Pruchnej.

- Około 10:00 policjanci zostali powiadomieni o niewybuchu, który został znaleziony w Pruchnej na ulicy Szkolnej. Ujawnili go pracownicy wykonujący prace remontowe przy drodze. Skierowany na miejsce policyjny pirotechnik stwierdził, że jest to blisko metrowy pocisk lotniczy z okresu II Wojny Światowej. Policjanci oraz Straż Pożarna zabezpieczali miejsce znaleziska. Ulica Szkolna była wyłączona z ruchu przez około 3 godziny. Mundurowi ewakuowali także 15 osób z pobliskich dwóch placówek oświatowych tj. przedszkola i szkoły oraz zabezpieczyli miejsce zdarzenia do momentu przyjazdu saperów z gliwickiej jednostki wojskowej-poinformował rzecznik cieszyńskiej policji asp. Krzysztof Pawlik.

Zardzewiałe pociski wciąż groźne!

Liczące kilkadziesiąt lat, skorodowane niewybuchy mogą być bardzo niebezpieczne. Każde dotknięcie lub próba przemieszczenia takiego pocisku może zakończyć się tragedią.
Materiały wybuchowe stosowane w technice wojskowej w praktyce są całkowicie odporne na działanie warunków atmosferycznych jednak niezależnie od daty produkcji zachowują swe właściwości wybuchowe.

Każde takie znalezisko należy pilnie zgłosić.

Służby takie zgłoszenia realizują natychmiast tzn. nie później niż w ciągu doby. Za pilne zgłoszenia należy uważać takie zgłoszenia, które donoszą o wykryciu przedmiotów wybuchowych lub niebezpiecznych wszędzie tam, gdzie stwarzają one szczególne niebezpieczeństwo dla ludności, powodują wstrzymanie pracy, nauki itp., a więc np. na terenie szkół, na ulicach miast, w zakładach pracy itp.
Kategorycznie nie wolno podnosić, odkopywać, przenosić, wrzucać do ogniska ani innych miejsc tj. rowy, stawy, rzeki znalezionych materiałów pochodzenia wojskowego.

Policja apeluje do wszystkich osób, aby w przypadku odnalezienia rzeczy bądź substancji niewiadomego pochodzenia, których już sam wygląd wskazuje, że mogą zawierać nieznane substancje (np. substancje chemiczne) nie przesuwały ich, nie podnosiły, nie dotykały. Mogą one stanowić realne zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama